A kerttulajdonosok nagy része nehezen éli meg a telet. Ilyenkor jóval szürkébb a kertünk, ráadásul a hideg miatt kevesebbet is tartózkodunk ott, mint a többi évszakban. Ahogy pedig közeledik a tavasz, úgy hiányzik egyre jobban a napsütés, a madárcsicsergés, a nyíló virágok látványa és illata. Azonban vannak olyan növények, amelyek ugyanolyan izgatottak, mint mi, ezért a többieknél jóval korábban kezdenek el virágozni, és hozzák el a tavasz hangulatát.

Akármekkora is a kerted, egészen biztosan találsz olyan bokrot vagy fát, amelyik elfér benne, és meghozza számodra ezt a semmihez sem fogható hangulatot. Mert nincs is annál szemet gyönyörködtetőbb, mint mikor reggel egy csodás kert látványára ébredsz, és este úgy hajtod álomra a fejed, hogy előtte a varázslatos kertedet csodálhattad. Adunk néhány tippet, nekünk melyek állnak legközelebb a szívünkhöz, hogy te is örömödet lelhesd bennük.

1. A perzsa varázsfa

A perzsa varázsfa akár 10 méter magasra is meg tud nőni. Leveleinek széle hullámos, ősszel pedig csodálatos színekben pompázik. De nem csak ősszel kápráztat el bennünket látványával, hanem kora tavasszal is, amikor szinte elsőként borul virágba. Piros színű, apró virágai igazán kedves látványt nyújtanak.

Ha szeretnél egy perzsa varázsfát a kertedbe, sok kertészetben be tudod szerezni. A kerted napos részét válaszd ki számára, és biztosíts neki tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt. Ha a talaj nem megfelelő a számára, akkor is meg fog élni kertedben, de a levelei ősszel közel sem lesznek olyan gyönyörűen színesek, mint ha számára megfelelő talajba ülteted.

perzsa varázsfa ősz

A perzsa varázsfa neve és virága is mesébe illő. Fotó: Shutterstock

Vízigénye átlagos, de fiatal korában igényli a rendszeres öntözést. Nem szükséges metszeni, csupán a beteg és sérült ágakat kell eltávolítani. Ha szaporítani szeretnéd, azt dugványozással teheted. Azért is nagyon jó választás, mert szinte semmilyen betegség és kártevő nem támadja meg.

2. A varázsmogyoró

A varázsmogyoró vagy csodamogyoró, nem csak a nevében varázslatos. Igazán különleges külseje van, és nagyon korán virágba borul. A csodamogyoró nemzetségbe Észak-Amerikában, Japánban és Kínában honos fajok találhatóak, amelyek mindegyike a téli időszakban kápráztat el bennünket szépségével. A tél közepétől csodálhatjuk meg sárga és piros színekben pompázó, pókhoz hasonló virágaikat. Gyümölcsét ősszel hozza, amelyet ha felnyitunk, messzire kirepíti belőle a magot.

A  varázsmogyoró igazán egzotikus látványt nyújt a kertedben. Mindenképp napos helyet válassz neki, és legyen a talaja tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő, és mészmentes. Átlagos vízigényű, de természetesen a fiatal növények igénylik a rendszeres öntözést. Metszeni nem szabad, csak a sérült ágakat lehet róla eltávolítani. Magról és dugványozással is szaporítható.

3. A som

A húsos som tökéletes választás, ha szeretnéd minél hamarabb élvezni a tavasz látványát a kertedben. A virágzó cserjék közül a som az első, amelyik virágba borul, így a tavasz hírnökének is szokták nevezni.

Ráadásul nem csak tavasszal gyönyörű, hanem ősszel is, amikor élénkpiros vagy sárga termés díszíti. Tavasszal apró, sárga virágokat hoz, melyek igazi méhmágnesként vonzzák a méhecskéket. Ősszel viszont a madarak lakmároznak szívesen a terméséből.  És persze mi is, hiszen a som aszalva, befőttként, lekvárként, de akár még borként vagy pálinkaként is kiváló.

A somot nyersen inkább ne fogyaszd, mert nagyon kemény a húsa, és magas C-vitamin tartalma miatt savanyú is. Azonban feldolgozva igazán ízletes. Mivel elég magas növény, érdemes jól átgondolni, hol is kap helyet a kertben. A magassága 3-7 méter közötti, így kerüld az ablakok elé történő telepítését.

Szereti a napos, félárnyékos helyeket. Ha nem jut elegendő fényhez, nem fog termést hozni. A laza, jó vízáteresztésű talajokat kedveli. Ültetésekor érdemes érett komposztot helyezni az ültetőgödörbe. Ha ősszel kerül sor az ültetésére, meg kell védeni a fagyoktól, és szalmával szükséges betakarni a törzsét, 30-40 cm-es magasságig. Ültetés után nagyon alaposan meg kell öntözni.

A som nagyon igénytelen, így sok gondod nem lesz vele. Metszését késő télen vagy kora tavasszal kell megejteni, de a termés szempontjából előnyösebb a tavaszi időpont. Ekkor erőteljesen vissza kell metszeni, vagyis a föld felszínéig vissza kell vágni a vesszőket. A metszés helyén sok új vesszőt fog kialakítani, melyekből új hajtások nőnek.

4. A mandulafa

A mandula nagyon kedvelt növény hazánkban. Bár nem gondolnánk, de közeli rokona az őszibarack, a kajszi és a szilva. A mandula az egyik legkorábban virágzó fa, éppen ezért sajnos sokszor tönkre is teszik a termését a fagyok. Ha láttál már virágzó mandulafát, akkor tudod, hogy leírhatatlanul szép, így ha teheted, mindenképp ültess mandulafát a kertedbe.

varázsmogyoró közeli

A varázsmogyoró igazán nagyon érdekes színfoltja lehet a kertednek. Fotó: Shutterstock

A mandulafa ültetésekor metszőolló segítségével el kell távolítani a gyökerek végéről 1-2 centimétert. A mandula nem túl igényes a talajra, de ültetéskor érdemes szerves trágyát helyezni az ültetőgödör aljába, és összekeverni a földdel. Nagyon ügyelj rá, hogy a trágya ne érintkezzen a növény gyökereivel, mert akkor el fogja rothasztani azokat.

Szintén fontos, hogy a mandulafa egyenesen, függőlegesen legyen elültetve. A szemzési, oltási hely mindig a földfelszín felett kell, hogy maradjon. Majd az ültetés után fontos a beiszapoló öntözés. A fiatal mandulafának sok vízre van szüksége, így ügyeljünk a rendszeres öntözésre.

Fontos, hogy tavasszal lemosó permetezéssel óvjuk a mandulafát a különböző kártevőkkel és betegségekkel szemben. 2 -3 évenként adjunk neki szerves trágyával történő tápanyag utánpótlást. Metszése fontos, mely leginkább a vezérágak visszametszéséből és a ritkító metszésből áll. Amennyien nem végezzük el a metszést, akkor jóval kevesebb termést fog hozni, és könnyen meg is betegedhet. A vázágak és az oldalágaik metszését tavasszal végezzük.

5. A liliomfa

A magnólia, vagyis a liliomfa az egyik legcsodálatosabb növény. Virágainak illata és látványa rabul ejti a szívet, így nem is kérdés, hogy miért érdemes magnólia fát nevelni a kertedben. Bár egyszerű gondozni, a talaj igazán fontos a számára. A magnóliák legtöbbje lombhullató, de akad közöttük örökzöld is. Vannak olyanok, amelyek egészen korán virágba borulnak, de egyes fajtákra egészen áprilisig várni kell. Csodálatos virágai fehér, rózsaszín vagy bíbor színekben kápráztatnak el bennünket, és akad olyan, amely nyáron még egy másodvirágzással is megörvendeztet bennünket.

magnólia fa virágzik

A magnólia virága egyszerűen tökéletes, az illata pedig belengi az egész kertet. Fotó: Shutterstock

Az sem baj, ha kicsi a kerted, hiszen vannak egészen kicsi fajták is a magnóliák között. De ha van helyed, javasoljuk, hogy válassz egy igazán grandiózus példányt, hiszen ennek látványa a virágzáskor egyszerűen elképzelhetetlenül szép, illata pedig be fogja borítani az egész kerted.

A legfontosabb a magnólia esetében a talaj, és hogy hová helyezed el a kertedben. A liliomfák kissé savanyú talajban érzik a legjobban magukat. A meszes talajban sajnos akár el is tudnak pusztulni. Az is fontos, hogy a földjük legyen tápanyagban gazdag, és jó vízáteresztő képességű. Fontos, hogy a reggeli napfény még ne érje, de a nap további részében a napos, szélvédett helyet kedveli. Azért nem jó, ha reggel már éri a napfény, mert az éjszaka megfagyott virágok így túl gyorsan olvadnak fel, és megbarnulnak.

A magnólia kifejezetten vízigényes, tövét pedig télen takarni kell. Ültetésekor készíts a gyökérzetnél legalább háromszor nagyobb gödröt, melynek földjét alaposan forgasd át, hogy könnyebb legyen a gyökerek számára az áttörés. A gödör legaljára kerüljön istállótrágya, arra pedig legalább 20 cm vastag föld, nehogy a növény gyökerei érintkezzenek a trágyával. Miután a gödörbe helyezted a magnóliát, állítsd függőlegesre a törzsét, és töltsd fel talajszintig a gödröt. Taposd körbe a földet, hogy ne maradjon levegő a gyökérzet körül, és alaposan öntözd meg. A mulcsozás segít, hogy ne száradjon ki a növény körülötti földterület.

Virágzás után távolítsd el róla a felesleges ágakat, tavasszal pedig adj neki komposztot vagy istállótrágyát. Metszeni nem szükséges a magnóliát. Azonban akármilyen kicsi is a magnólia, nem érzi jól magát cserépben.

Kevés kártevője van. Ha sárgul a levele, akkor annak oka a meszes talaj lehet, vagy az öntözővíz. Így inkább esővízzel locsold. Ha levele barnul és elszárad, akkor túl szeles a hely, ahová ültetted. Azonban, mivel gyökerei könnyen sérülnek, nem szabad átültetni, ezért is nagyon fontos, hogy jól válasszuk ki számára, hogy hová fogjuk ültetni.