Karácsonykor mindenki a legszebb karácsonyfát szeretné az otthonában felállítani. Van, aki minden évben ugyanazt a fajtát választja, de van, aki folyamatosan változtat, és így próbál rátalálni a tökéletes karácsonyfára. Az ezüstfenyő pedig igazán kedvelt, akár dézsás, akár vágott formában. Azonban a vásárlás előtt nem árt átgondolni, mit is várunk a karácsonyfánktól, és erre mennyiben alkalmas az ezüstfenyő.
Az ezüstfenyőt szinte mindenki ismeri, hiszen különleges színe miatt igazán elegáns karácsonyfa válhat belőle. Nem is csoda, hogy az egyik legnépszerűbb választás, amikor az ünnep díszét szerezzük be. Tudjuk meg, kinek a számára ideális karácsonyfa az ezüstfenyő.
Ismerd meg az ezüstfenyőt
Az ezüstfenyő nem honos hazánkban, sőt, nem is Európából származik, eredeti élőhelye ugyanis elsősorban az észak-amerikai Sziklás-hegység - ismerjük meg Megyeri Szabolcs cikkéből. Amikor ezüstfenyőről beszélünk, egy nagyobb növénynemzetség sok fajtáját említjük, melyek méretükben és színükben eltérők lehetnek.
Ezért fordul elő, hogy az ezüsfenyő akár ezüstös, kékes, vagy zöld színben is előfordulhat, tűleveleik viaszos borításának köszönhetően pedig kékes-szürke, ezüstöt árnyalatot vesznek fel. Az ezüstfenyő azért is praktikus, hiszen létezik belőle törpe változat, de akár magasabb típust is választhatunk.
Így legyen ezüstfenyő a kertben
Ha szeretnénk, hogy ezüstfenyő legyen a kertünkben, fontos, hogy megfelelő méretű helyet találjunk neki. Az ezüstfenyő általánosságban 20-25 méter magasra nő meg, de akár még az 50 méteres magasságot is el tudja érni. Az ezüstfenyő igazán helyigényes, terebélyes fa. Örökzöld növény, ezért a tűleveleit nem hullatja le ősszel. Azonban a tűlevelek persze lehullanak, de ez folyamatosan történik, így a fa soha nem kopaszodik, minden évszakban csodálatos látványt nyújt.
Lombkoronájának alakja nyírás nélkül is szabályos, hegyes kúp alakú. Ezért metszés nélkül is csodálatosan díszít. Az ezüstfenyő az egyik legigénytelenebb fenyőféle, tehát nincsenek különleges igényei sem a kertünk felé, sem felénk. Kiválóan érzi magát az átlagos kerti talajban, a vízigénye átlagos, habár kedveli a nedves talajt. Ezt a legjobban akkor tudjuk elérni, ha mulcsozzuk a talajt körülötte, amely nem csupán a nedvességet tartja bent, de a gyomok megjelenését is megakadályozza.
Páraigénye más fenyőkhöz hasonlóan magas. Az ezüstfenyő ellenálló, ezért a városokban is igazán jól érzi magát. Akár még a belvárosban is szépen díszít.
Az ezüstfenyő sokak számára jó választás karácsonyfaként is
Az ezüstfenyő a lucnál sokkal tartósabb, és sokkal kevésbé érzékeny a fűtött szobák száraz, meleg levegőjére. Amíg a lucfenyő 7-10 nap alatt hullatja le tűleveleit, addig az ezüstfenyő akár heteken át is képes azokat megtartani a meleg szobában. A látványa pedig igazán ünnepi.
Két centiméter körüli tűlevelei körkörösen helyezkednek el a hajtásokon, és a hajtáscsúcsok felé egyre sűrűbben állnak, így az ezüstfenyő igazán dús, tömött képet mutat. Még akkor is, ha kisebb méretű fát vásároltunk. A tűlevelek pedig hamvas, ezüstös, kékes-szürke, vagy mélyzöld, élénkzöld színben ragyogják be a teret.
Az ezüstfenyő varázslatos látványt nyújt a kertben és karácsonyfaként. Fotó: Shutterstock
Az ezüstfenyő ára nem alacsony, azonban nem tartozik a legdrágább fenyők közé. A kisebb példányok olcsóbbak, de dézsás kivitelben is megvásárolhatjuk, amelyik később kikerülhet a kertbe, és akár éveken át lehet a család karácsonyfája. Azonban, a dézsás fenyőt nem szabad túlságosan sokáig a lakásban tartani. 8-10 napig maradhat csak a fűtött lakásban, utána hűvösebb helyre kell vinni. Ne tegyük ki rögtön a melegből a hideg kertbe, hanem keressünk neki olyan helyet, ahol fokozatosan tud hozzászokni a kinti hidegekhez.
A lakásból kiköltöztetett fát akár már egy enyhébb januári napon ki lehet ültetni a kertbe, de akár hónapokon keresztül az edényében maradhat, így remek téli dekoráció válhat belőle a teraszon, balkonon. A dézsás ezüstfenyők mérete jellemzően legfeljebb másfél-két méter, így aki kisebb méretű karácsonyfát szeretne, bátran választhatja.
A vágott fák kivétel nélkül mezőgazdasági termesztésből származnak, és kivágásukkal nem az erdők károsodnak, mégis környezettudatos választás, ha élő fát vásárolunk és utána kiültetjük a kertbe.
Így lesz tartós a fenyőfa
Az élő fenyő a lakásban gondozást igényel a karácsonyi időszakban. A fenyő földjét praktikus mulcsolni, hogy a nedvességet jobban megőrizze, amihez a legjobb választás a fenyőkéreg, a fazúzalék vagy a dekorkő, zúzott kő. Ezt legalább 3-5 centiméter vastagon helyezzük a talajra. A fenyő páratartalom-igényét naponta legalább egy alkalommal vízpermetezéssel ajánlott kielégíteni.
Azonban legyünk ezzel óvatosak, amennyiben elektromos izzósor van a fán, hiszen a párásítás során balesetveszélyessé válhat. Így ebben az esetben inkább ne párásítsunk. Éppen ezért fontos, hogy az élő fenyőre ne hálózatról működő, hanem elemes fénydekoráció, led izzósor kerüljön, amelyik ne legyen nagy hőleadású, vagyis ne forrósodjon fel, mert megzavarja a nyugalmi időszakát töltő növényt, ami aztán a kiültetéskor könnyen elfagyhat.
A konténeres fenyő kikerülhet a kertbe. Fotó: Shutterstock
Az élő fenyőt soha ne állítsuk fűtőtest, vagy hőforrás közelébe, mert így nem fogja átvészelni a telet. A konténeres karácsonyfa a szoba lehető leghűvösebb sarkába kerüljön, de ügyeljünk arra is, hogy ne kapjon huzatot.
Gyönyörű karácsonyfát és áldott karácsonyt kívánunk!