Nemsokára vége a nyárnak, és eljön az ősz, amikor a természet egy kicsit megpihen. De nem úgy a kertész! Ez az időszak ugyanis tele van fontosabbnál fontosabb feladatokkal. Vegyük is őket sorra!

  • Ha néhány fád kipusztult, vagy elöregedett a nyáron, akkor azokat el kell távolítani. Azonban soha ne ültess a helyükre másik gyümölcsfát. A régebbi fáid hosszú éveken, évtizedeken át éltek a kerted azon részén, és a talajból egészen biztosan felvették a lehető legtöbb tápanyagot. Ráadásul olyan anyagokat választottak ki, amelyek az új fa számára akár mérgezőek is lehetnek. Így az új életnek adj új esélyt egy új helyen.
  • Vágd vissza az évelő cserjéid ágait. Ha látod, hogy sárgulni, száradni kezdenek, itt az ideje megszabadítanod őket a felesleges ágaiktól. Ez az időszak nagyon kedvező ehhez a munkához, hiszen a sok nedvességnek köszönhetően a növény hamar képes a regenerálódásra.
  • A sövényeket is nézd át, és szintén távolítsd el az elszáradt, elhalt részeket. A megfelelő visszametszés ugyanis az alapja annak, hogy tavasszal teljes pompájukban ragyoghassanak. Arra azonban figyelj, hogy ha a belátást is gátolja a sövényed, ne metszd meg annyira, hogy a funkcióját ne tudja ellátni. A cél a metszéssel nem a növény teljes megkopasztása, hanem hogy elegendő napfényhez és levegőhöz jusson.

A fák metszése ősszel is fontos

Eljött a fák őszi metszésének, igazításának az ideje – fotó: 123rf.com

  • Itt az ideje, hogy a metszőollóé legyen a főszerep a gyümölcsösben is. A cseresznye- és meggyfákat is most kell megmetszeni. A meggyfák a rendszeres metszés nélkül könnyen felkopaszodnak és ostorokat növesztenek, amelyek végén csupán néhány levél és pár szem gyümölcs árválkodik. A cseresznyefa vezérágát is ilyenkor célszerű a kívánt magasságra vágni. A meggy-, a cseresznye-, a barack- és a diófák metszése nem csupán ajánlott, hanem egyenesen kötelező, ha jövő évben is igazán jó termést szeretnél elérni.
  • A metszések során a fában keletkezett sebhelyeket mindig védd meg a beszivárgó nedvességtől.
  • Ahogy közeledik a nyár vége, és lassan kullog felénk az ősz, úgy hullik le egyre több levél a fákról. Bár a látványuk igazán festői, mégsem maradhatnak a földön. A talajtól ugyanis elveszik a fényt és a levegőt, ráadásul az év abban az időszakában, amikor fényből amúgy sem jut nekik túl sok. A levelek egy részét viszont felhasználhatod a komposztban.
  • A komposzthoz most minden adott, így érdemes most előkészítened, hogy érjen tavaszra, amikor fel fogod használni azt.
  • Amikor a hőmérséklet majd 15 fok alá süllyed, eljön az ideje, hogy elültesd a tavaszi virágok hagymáit. A tulipán, a nárcisz, a jácint, a szellőrózsa hagymái szépen át fognak telelni, és nagy örömöt okoznak majd, amikor tavasszal virágba borítják a kertet.
  • A pázsitról se feledkezz meg! Amíg nem jönnek a fagyok, folyamatosan nyírd a füvet, viszont most hagyd rövidebbre, mint nyáron. Így sokkal jobban át fogják vészelni a fűszálak a fagyokat. A lenyírt füvet azonban ne hagyd ott a pázsiton, még akkor sem, ha ezt nyáron egyébként meg szoktad tenni. Az ősz sok csapadékkal jár, így a kaszálék hamar elrothad, megfertőzve így az alatta lévő gyepet, és megfosztva a napsütéstől és a kellő levegőzéstől. Ilyenkor végezheted el a gyeped őszi szellőztetését is.
  • Az évelő növények magjait is vesd most el. A fagyérzékeny növényeid hagymáit viszont ásd ki, és tedd fagymentes, száraz, sötét helyre, ahol védetten várhatják meg, amíg tavasszal ismét elültetheted őket.
  • Ha van őszibarackfád, tapasztalhatod a mézgásodás jelenségét. A fák egyes hajtásai ilyenkor elszáradnak, a mézgacseppek pedig a vastagabb ágakon jelennek meg. A fát ért régebbi sebek körül pedig sokszor szövetburjánzás indul meg. Hogy ezt megelőzd, nagyon fontos még most elvégezni az őszibarackfák zöldválogatását. Ez azt jelenti, hogy tőből ki kell vágnod azokat a hajtásokat, amelyek túlságosan sűrűn nőttek, vagy a korona belseje felé furakodnak. Azokat is vágd ki, amelyek betegnek tűnnek, vagy keresztezik egymást.
  • Most nyílik a legjobb alkalom a diófa száraz ágainak eltávolítására, ugyanis az év többi részében annyira erős a diófa gyökérnyomása, hogy a sebeken át rengeteg nedvet veszít, így akár el is pusztulhat.

Ősszel is sok munka van a kertben.

Az ősz sok munkát ad a kertben – fotó: 123rf.com

  • Vedd sorra a letermett bogyósaid átnézését. A felkopasztott, már letermett ágakat távolítsd el.
  • A még termő és a már letermett ágyásokat is tartsd mindig gyommentesen.
  • Állítsd át az öntözőrendszert, hiszen most már nincs szükség olyan gyakori öntözésre, mint a meleg nyári napokon.
  • Nézd át a szőlőtőkéket és vedd sorra, hányat kell kivágni.
  • Az üres ágyások látványa igen szomorú a kertészek számára. Azonban még most sem késő elvetned a sóskát, a spenótot, a petrezselymet. Október második felében érdemes dughagymát ültetned, hogy friss újhagymával köszönthesd a tavaszt.
  • Az évelő növények szaporítására ez a legkedvezőbb időszak. Emeld ki őket a földből, és úgy szedd szét a töveket, hogy mindegyiknek elegendő gyökérzet jusson. Ültesd el őket a jól előkészített, gyomtalanított talajba, majd ügyelj rá, hogy mindig kellő mennyiségben öntözd őket.
  • Most gyűjtheted be az otthonod őszi dekorációjául szolgáló száraz virágokat, kalászokat.
  • Tedd rendbe a kertet, amíg az időjárás még kellemes. Tisztítsd meg és tedd a helyére a kerti sütőt, szedd össze a szétszórt játékokat, ápold le és tedd védett helyre a bútorokat, ereszd le a vizet és fertőtlenítsd ki a medencét.