A mező- és erdőgazdasági területek ára 2023-ban átlagosan 7,9%-kal nőtt, ami jelentős lassulást jelent az előző évek kétszámjegyű áremelkedéséhez képest. A szántó, mint a legfontosabb művelési ág, hektáronként 2,3 millió forintos átlagáron cserélt gazdát, ami 11%-os drágulást jelentett. Az értékesített földterületek volumene viszont 11%-kal nőtt, elérve a 66 ezer hektárt, amely a mezőgazdasági területek 0,9%-át tette ki. A termőföldárak emelkedése és a nagyobb forgalom együttesen 25%-kal magasabb forgalmi értéket eredményezett az előző évhez képest.
A forgalom kétharmadát tették ki a szántóföldek, amelyekből Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében adták el a legtöbbet, 5400 hektárt. A szőlő (14%), az erdő (12%) és a gyep (11%) áremelkedése is jelentős volt, míg a gyümölcsösök drágulása mindössze 1,2%-ot tett ki. A szőlő és gyümölcsös hektárára 3–3,4 millió forint volt, a gyep és az erdő ára átlagosan 1,2 millió forint/hektárra nőtt.
Forrás: KSH
A legnagyobb földforgalmat Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben regisztrálták, míg Zala és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a forgalom csökkent. Az árak is jelentős eltéréseket mutattak: Veszprém vármegye balatonfüredi járásában egy hektár szántó 4,9 millió forintba került, míg Észak-Borsodban és a Mátra-Bükk vidékén 1 millió forint alatt maradt az átlagár.
A szántóföldek éves bérleti díja átlagosan 82 700 forintra nőtt hektáronként, mindössze 1,4%-os emelkedéssel. Ez jelentős lassulást jelentett az előző évekhez képest, amikor 12-13%-os növekedést regisztráltak. A legmagasabb bérleti díjakat Hajdú-Bihar (106 500 forint/hektár), Tolna és Békés vármegyében jegyezték, míg Nógrád és Heves vármegyében a legalacsonyabbakat (51 000–63 300 forint/hektár).
Ami az EU-s szántók átlagárait illeti, a mezőny alsó harmadában vagyunk, az éllovas Hollandiában egy hektárnyi szántóföld átlagosan 91,2 ezer euróért cserélt gazdát 2023-ban.
A termőföldpiac jövőjét továbbra is a természeti adottságok, a gazdasági szabályozás és a piaci kereslet-kínálat határozza meg. A bérleti díjak szerény növekedése arra utal, hogy a mezőgazdasági szereplők egyre nagyobb költségnyomással néznek szembe, amit a csökkenő gabonaárak és a forint/euró árfolyam alakulása is befolyásolt.
Indexkép: Pixabay
Forrás: KSH