Új telket vásároltál, és tele van régi gyümölcsfákkal? Vagy a kertedben már régóta nem termő gyümölcsfáid vannak? A régi gyümölcsfák értéke felbecsülhetetlen, még akkor is, ha már jó ideje nem hoznak termést. Gondolj csak a friss levegőre, az árnyékra, és persze nem utolsósorban a látványra, amit nyújtanak.
Ráadásul az öreg fákat valamiért sokkal jobban kedvelik a madarak is, így ha madárcsicsergésre ébredsz, abban igazán nagy szerepe van az idős fádnak is. Az idős gyümölcsfa igazi kincs, amire érdemes odafigyelni, idővel pedig újra termővé tud fordulni.
És persze az se felejtsük el, amikor ránézünk az idős gyümölcsfánkra, hogy mennyi időbe is telt, amíg ekkorára nőtt. Mennyi mindent látott, mennyi mindenben volt része ezalatt az idő alatt. Az életünk, a családunk részévé vált. Megöregedett, mint ahogyan majd mi is, de attól még meg lehet és meg is kell találni a helyét az életünkben és a kertünkben. Így hát ne vágjuk ki, hanem öntözzük és gondoskodjunk róla. Egészen biztos, hogy nem fogjuk megbánni!
Ezt tedd, ha idős gyümölcsfa van a kertedben
Az idős fák szerepe óriási. Nem csupán az árnyék miatt, amit adnak, de látványuk is szívet melengető lehet, nem is beszélve a tiszta levegőről és a hangos madárdalról. Manapság a fák, azon túl, hogy megtisztítják a levegőt, oxigént termelnek és megkötik a szén-dioxidot, óriási szerepet töltenek be a klímaváltozás elleni küzdelemben is. A klímaváltozás és növekvő szén-dioxid-kibocsátás miatt sokkal több fára lenne szükség. A városokban élő fák pedig óriási szerepet játszanak a zaj csökkentésében, és a szélerő mérséklésében is. Ezt is tartsuk szem előtt, mielőtt megválnánk öreg gyümölcsfáinktól. A fiatal fáknak ugyanis hosszú évekre, évtizedekre van szükségük ahhoz, hogy olyan mértékben tisztítsák meg a levegőt, mint nagyra nőtt, idősebb társaik.
A gyümölcsfák akkor is hasznot hoznak, amikor már idősek. Gondoljunk csak a tiszta levegőre, vagy éppen az árnyékra. Fotó: Shutterstock
De nem csak emiatt érdemes őket megtartani. Az idős gyümölcsfa ugyanis idővel újra termővé válhat. Azonban ehhez oda kell figyelni rá és tudni kell, mi is az az ifjítás.
Először is, ne hagyjuk, hogy elgyomosodjon körülöttük a talaj, hiszen az egyrészt elveszi előlük a tápanyagot, másrészt különféle betegségeknek, kártevőknek nyújthat lehetőséget arra, hogy megtámadják a gyümölcsfát, a rossz látványról már nem is beszélve. Úgyhogy gyomírtásra fel, és persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogy eltávolítsuk a gyümölcsfa alatt növekvő sarjakat.
A gyomírtásban hasznos segítőnk lehet a mulcsozás, amely segít a nedvességet is bent tartani a talajban, nem engedi túlságosan felmelegedni sem azt, és idővel, a talajba épülve, tápanyaggal látja el a gyümölcsfánkat.
A gyümölcsfa koronájára is figyeljünk oda. Még akkor is, ha nem hoz termést, igazán hasznos, ha a levegő és a napfény által átjárható, szellős koronát alakítunk ki. Így ugyanis el tudjuk kerülni, hogy a fa megbetegedjen. Szintén ne maradjon ki a tavaszi lemosó permetezésből sem, hiszen így nem csak az idős gyümölcsfát, hanem az összes többi növényt is védjük a kertben. Ha egy növény nem lesz permetezve, akkor az képes megfertőzni a többit is.
A törzsüket használhatjuk arra is, hogy dekorálják a kertünket, így bátran futtassuk be borostyánnal, futórózsával, trombita folyondárral vagy más, virágos növénnyel. Természetesen, ha a fa veszélyes, mert úgy néz ki, könnyedén kidőlhet egy vihar alkalmával, nem kérdés, hogy ki kell vágni. Azonban, ha menthetetlen volt a fa, és csak a tönkje maradt meg, adjunk neki szerepet, és tegyünk rá virágtartó edényeket, tele gyönyörű virágokkal. Ennél természetesebb dekorációt el sem lehet képzelni.
Az idős gyümölcsfa is teremhet még
A gyümölcsfák többsége akár 50 éves koráig is elélhet, sőt, a dió, a cseresznye és a szelídgesztenye akár 100 évig is teremhet, így hát sok esetben csak egy kis odafigyelés kell, hogy újra termővé válhassanak a gyümölcsfáink. Egy bizonyos kor után a gyümölcsfák termőképessége csökken, a koronájuk felkopaszodik, kiritkul, és kevesebb és apróbb gyümölcsöt érlelnek, de ekkor is érdemes nekik esélyt adni, és meghagyni őket a kertünkben.
Az ifjítás, amennyiben ép a fa gyökérzete és a törzse, kiváló eszköz lehet a kezünkben a gyümölcsfa életének meghosszabbítására. A fiatalításra minden gyümölcsfaj fái alkalmasak. A leggyakrabban az alma, a körte, a szilva és a kajszi esetében alkalmazzák a módszert, de minden idős fánál megéri egy próbát tenni. Azonban csakis azt a fát érdemes megifjítani, amelynek a gyökérzete és a törzse ép. Ha pedig jól végeztük a dolgunkat, két év múlva ismét termő gyümölcsfánk lesz.
Az ifjító metszés pillanata akkor jön el, amikor a gyümölcsfa levelei lehullanak, de még a rügyfakadás előtt vagyunk. Fontos, hogy mindig a fagyok beállta előtt végezzük el. Ha így teszünk, jóval gyorsabban gyógyulnak be a keletkezett sebek. Mindenképpen fertőtlenített eszközzel dolgozzunk, és a munka után se feledkezzünk meg a helyes sebkezelésről!
Az alma- és a körtefákat ősszel, a lombullás idején, vagy tavasszal, a rügyfakadás kezdetén lehet megifjítani, míg a csonthéjas gyümölcsfák, mint például a cseresznye, a meggy, a kajszi, az őszibarack és a szilva ifjítását a gyümölcstermés betakarítása után, szeptember környékén célszerű elvégezni.
Az ifjítás lépései
1. Az ifjítás során először azokat az ágakat távolítsuk el, amelyek elszáradtak, befelé növekednek, túl hosszúra nyúltak, vagy lombtalanok. Fontos, hogy a metszést mindig a korona alsó ágainál kezdjük és lentről haladjunk mindig felfelé. A munkát kezdjük a vastag vázágak kurtításával. Figyeljünk rá, hogy mindig maradjon elegendő egyéves vessző, hiszen majd ezekből újul meg a korona. A vesszőket fél- vagy egyharmad hosszúságúra kell visszametszeni, a fattyúvesszőkre viszont vigyázzunk, mert ezeket rövid idő alatt termőrésszé lehet alakítani.
Az ifjítás során termővé lehet alakítani a gyümölcsfákat. Fotó: Shutterstock
2. Az ifjításnál során legfeljebb a korona kétharmadát távolítsuk el. Ehhez időnként álljunk meg, és a talajról szemléljük, hogy is áll a munkánk. Utólag már sajnos késő a bánat.
3. Az ágakat mindig egy fiatal vessző felett kell lefűrészelni úgy, hogy a metszési felület függőleges, és semmiképp se vízszintes legyen.
4. A keletkezett sebeket mindig kezeljük le. Ez semmi esetre sem maradhat el, még egy fiatal fa esetében sem, de egy idős gyümölcsfa sokkal fogékonyabb a különféle fertőzésekre, ezért nagyon ügyelni kell rá, hogy ne adjunk utat a kártevőknek és betegségeknek.
A permetezés sem maradhat el
Most pedig, hogy szóba kerültek a kártevők és a betegségek, egyértelműen az következik, hogy a permetezés az idős gyümölcsfák esetében sem maradhat el. A legjobb pedig, ha metszést követően kerítünk rá sort. De a lemosó permetezést akkor is el kell végezni a tél végén, ha nem metszettünk.
A legjobb, ha a lemosó permetezéshez réz, kén, illetve olajtartalmú szert választunk, például az egyik legismertebbet, a bordói lét. A választott készítményt önállóan permetezzük, és soha ne keverjük a különféle növényvédő szereket.
Válasszunk olyan időszakot a permetezésre, amikor legalább két-három napig nem várható sem fagy, sem csapadék. De nem csak az eső, a szél is gyengítheti a permetezés hatását, így ügyeljünk rá, hogy ne szélben permetezzünk. Ilyenkor ugyanis több permetszer kerül ránk, mint a fára, ez pedig nem hasznos sem ránk, sem a fára nézve. De még a köd is csökkenti a permetezés hatását, hiszen felhígítja a permetet. Így hát próbáljunk meg egy ködmentes, esőmentes és szélcsendes napot választani a permetezéshez.
Mindenkinek gyönyörű, termésben bővelkedő idős gyümölcsfákat kívánunk!