Egy kis melegház minden kertész álma. Mégis, csupán keveseknek adataik meg. Pedig ha lenne, itt tarthatnánk a meleget igénylő növényeinket télen, és kitűnő hely lenne a palántáink neveléséhez is. Sőt, a tél közepén is büszkén tehetnénk friss, általunk termelt zöldségféléket a családi asztalra.

Azonban a legtöbben csak álmodozunk róla, és kénytelenek vagyunk az ablakpárkányon, vagy az otthonunk egyéb területein nevelgetni a növényeinket. Azonban mind számunkra, mind a növényeink számára előnyösebb lenne, ha egy olyan helyen élhetnék életüket, amelyik csak róluk szól, és ahol mindent megkapnak, amire csak szükségük van.

Ehhez pedig nem feltétlenül van szükség egy nagy beruházást és helyet igénylő épültre, hiszen vannak olyan megoldások, amelyek segítségével a kecske is jóllakik, de még a káposzta is megmarad. Akár kicsiben, akár nagyban gondolkodsz, sok lehetőség áll előtted, hogy megvalósítsd a melegházról szövögetett álmaidat. Ráadásul ezek nagy többsége sokkal gyorsabb és egyszerűbb, mint azt hinnéd. Így hát csak egyet fogsz bánni, hogy miért nem vágtál bele hamarabb! Mutatjuk, melyek a leggyorsabb és legegyszerűbb módok. Ha pedig belevágtál, és készítettél magadnak melegházat, küldd el nekünk hozzászólásban a fényképét!

A legegyszerűbb melegházak

Attól függően, hogy csak néhány palántát szeretnél nevelni, vagy télen is gondoskodni szeretnél a friss, saját termesztésű zöldségekről, esetleg a nyáron odakint tartott pálmafádat szeretnéd biztos helyen tudni a téli, hideg időszakban, különféle megoldások állnak rendelkezésedre. Mutatunk is néhányat, amelyek megoldást jelenthetnek számodra, és meleg otthont biztosíthatnak a növényeid számára.

üvegház

Egy melegház minden kertész álma. Fotó: Shutterstock

1. Készíts üvegházat régi ablakokból

Ehhez természetesen szükséged lesz régi ablakokra, amelyeknek az üvege teljesen ép. Amikor az általad szükséges méretű üvegházhoz sikerült beszerezned az összes régi ablakot, alakíts ki belőlük két-két falat és egy tetőt. Egészen biztos, hogy nem fognak tökéletesen illeszkedni egymáshoz az ablakok, így a réseket fával tudod kiegyenlíteni, vagy egyéb tömítőanyagot is használhatsz.

Az üvegház egyik végén hagyj helyet egy pici ajtónak, ahol be tudsz menni, ha olyan nagyra tervezted, vagy ahol be tudsz nyúlni a növényeidhez. Nem árt, ha a másik oldalon is hagysz egy kis helyet, ahová a ventilátort tudod tenni. Az is megoldás, ha téglákat helyezel le több sorban, és ezek tetejére helyezel el ferdén régi ablakokat. Ügyelj rá, hogy megfelelő módon rögzítsd az ablakokat, és hogy ki tudd őket nyitni, hogy hozzáférj a növényekhez.

2. Nem csak szellem lakhat a palackban

Egy műanyag vizes, vagy üdítős palack is kiváló üvegház lehet egy kis palánta, vagy egy kisebb növény számára. Fontos, hogy jusson be kellő mennyiségű levegő, és legyen lehetőséged az öntözésre is. Érdemes az alján lyukakat képezni, hogy ott ki tudjon folyni a felesleges öntözővíz, hiszen a pangó víz a növény gyökerének elrothadásához vezethet.

3. Ne dobd el a megunt esernyőt sem!

Ha van egy szép, régi hordód, ültess bele növényeket, vagy akár palántákat is nevelhetsz benne. Amikor pedig az időjárás hidegre fordul, vedd elő a megunt, átlátszó esernyődet, és tedd rá úgy, hogy teljesen befedje a tetejét. Rögzítsd le úgy, hogy ne kapjon bele a szél, de fel tudd emelni, és gondozni tudd a növényeidet.

4. Ha van magaságyad, üvegházad is van!

Ha van magaságyad, a tetejét le tudod fedni régi ablakokkal, vagy egy üveglappal a téli időszakra, így tökéletes melegház válhat belőle. Ügyelj rá, hogy kellő módon rögzítsd az üveglapot, vagy az ablakokat, hogy azok akkor is biztonságosan tartsanak, ha a házikedvenced esetleg rájuk ugrik, vagy ha jön egy erősebb szél.

Úgy alakítsd ki, hogy fel tudd nyitni, és tudj gondoskodni a növényeid gyomtalanításáról, öntözéséről. Ügyelj rá, hogy olyan növények kerüljenek oda, amelyek magassága nem fog túlnőni az üveglap, vagy az ablak által nyújtott méreteken.

5. Komoly munka, komoly eredménnyel

Ha nem elégedsz meg a kisebb üvegházak adta lehetőségekkel, egy komolyabb darabot is meg tudsz építeni otthon. Először is tervezd meg, mekkora üvegházra van szükséged, és válaszd ki számára a kerted ideális területét. A déli napsugarak miatt a legjobb, ha észak-déli irányban kerül elhelyezésre a melegház.

Döntsd el, hogy fűthető lesz, vagy sem. Ha nem, akkor különösen oda kell figyelned a megfelelő szigetelésre. Ügyelj rá, hogy az üvegek tisztíthatóak legyenek, azaz jól körbe lehessen járni az üvegházat. Ha nem ügyelsz arra, hogy az üvegek tiszták legyenek, jóval kevesebb fény fog bejutni.

kis üvegház

Az melegház egészen kicsi is lehet. Fotó: Shutterstock

Az üvegházak váza általában erős acélból készül, hiszen ezek kellően biztonságosak a különféle időjárási viszonyok alkalmával. Egy nagyobb üvegházhoz betonalapot kell kialakítani, melyet magad is elkészíthetsz, de vásárolhatsz hozzá előregyártott beton elemeket.

Nagyon fontos, hogy az üvegház alapja szakszerűen legyen megépítve, hiszen ez fogja tartani az épületet. Akkor is tartania kell, ha erős szél fúj, így nem szabad félvállról venni, hiszen életveszélyes lehet, ha nem megfelelően stabil.

Miután kiásásra került az alap, ki kell jelölni az ágyásokat, és a közlekedési útvonalakat. Érdemes járólapokat letenni, hiszen így jóval könnyebb és tisztább lehet a közlekedés. Érdemes az üvegház közepén kialakítani az utakat, és ügyelni kell arra, hogy azokról könnyen elérhető legyen az öntözéshez és a fűtéshez szükséges eszközök mindegyike.

Az otthon felállítandó üvegházak elemeit készen lehet megvásárolni, és a csatolt összeszerelési útmutató segítségével lehet azokat összeállítani. A kész szerkezetet minden esetben rögzíteni kell a betonozott alaphoz. Miután minden stabilan, az előírásoknak megfelelően a helyére került, csakis abban az esetben kerülhetnek be az üveglapok. Soha ne felejtsük el, hogy milyen veszélyes lehet, ha bármit is rosszul rögzítettünk.

Fontos, hogy az üvegház szigetelt legyen, és a hő ne jusson ki, a víz pedig kintről ne jusson be. Emellett nagyon fontos a szellőztetés is. Ezt az uralkodó széliránnyal ellentétes oldalon kell kialakítani. Ez azért fontos, hogy az üvegházban ne legyen túl nagy a párásodás, és ne tudjon túlságosan felmelegedni. A túlmelegedés a növények végzete, így ügyelni kell rá, hogy tökéletes fény- és hőviszonyok mellett tudjanak fejlődni.

Érdemes először kisebb léptékben gondolkodni, egy nagyobb üvegház esetében pedig szakemberre bízni annak kivitelezését.