Ugye, te is hiányolod a téli reggeleken a friss zöldet a szendvicsedről? Egész ősszel befőzött a család, de azt az igazi kis nyers salátát a kertedből semmi nem tudja pótolni... A mai jóhírem minden ínyenc kiskertésznek, hogy a hideg hónapokban is lehet saját salátájuk, méghozzá baby leaf!
Azok pedig, akik nem rendelkeznek saját kerttel, különösen figyeljenek, mert a következő összefoglalóban olyan lépéseket mutatunk be, amelyeket egész évben tudnak majd a lakásban is hasznosítani. Így nem kell a boltba menni a finomságért.Egy kis szakirodalom a termesztéstechnológia előtt
A baby leaf zöldségek azok, amelyeket néhány lombleveles állapot elérésekor és/vagy kelés után 4 héttel már fogyasztunk. Ezeknek a fiatal növényeknek igen magas a vitamin- és tápanyagtartalma, az így hasznosítható növények esetében a normál termesztésűek többszöröse.
Termesztéstechnológiájuk nem egyenlő a zöldségcsírákkal.
Az Attainable Sustainable blog ellátott minket néhány hasznos tanáccsal a 'Growing Lettuce in an Indoor Winter Garden' összefoglalójában.
A szedésre már vetés után 4 héttel sor kerülhet – fotó: Pixabay
Előkészületek
Szükségünk lesz erre a célra szánt vetőmagra – gazdaboltok, szupermarketek polcain, de online is kapható; megfelelő termesztőközegre; termesztőberendezésre és egy napfényes ablakra vagy mesterséges fényforrásra.
Kivitelezés
A bébisaláta viszonylag mélyre gyökerezik, a megfelelő növekedéséhez helyre, minimum 10 cm magasságú berendezésre van szükség. Legyen ez akár tejfölös pohár, korábban vásárolt kisebb növény cserepe vagy speciális ültetőedény. A lényeg, hogy legyen rajta vízelvezető lyuk.
A földkeverék legyen steril magvetőföld, ha pedig nincs lehetőségünk ezt beszerezni, akkor a blog javaslata szerint kb. 3,5-4 liter virágföldhöz egynegyed pohár algalisztet és egyharmad pohár gilisztakomposztot keverjünk. Az egyszerűség kedvéért a magyar szakirodalom alulra agyaggranulátumot, majd 1-3/4 arányban komposzt és virágföld keverékét ajánlja, de keverhető perlittel vagy kókuszrosttal is.
Győződj meg arról, hogy kellő fény fogja érni a növényeidet. Amennyiben a napi 4-6 óra természetes fény nem megoldható (pl. télen), használj mesterséges fényforrást, kb. 10 cm magasságból. A bébisaláták nyurgaságukkal fogják neked jelezni, ha nem elegendő a fénymennyiség. Ebben az esetben közelebb kell helyezni a lámpát vagy a növényeket.
3-4 alkalommal is betakaríthatod 4 hetes forgókban – fotó: Pixabay
A gyors növekedéshez és magas vitamintartalomhoz a salátalevelek nitrogén- és ásványianyag-igényét kell kielégítenünk. Ezt az első néhány hétben a jól megválasztott termesztőközeg is biztosítja.
A szedésre már vetés után 4 héttel sor kerülhet, ha a saláta eléri a 10 cm magasságot. Amennyiben gondját viseled, akár 3-4 alkalommal is betakaríthatod 4 hetes forgókban: érdemes egy tálcát egyszerre betakarítani, a szárakat a talaj fölött 1 cm-rel vágd, majd minden betakarítás után pótold a tápanyagot például táprúddal.
Tipp: az utolsó betakarítás után a bébisaláta földjét borítsd a komposztra, fertőtlenítsd a táladat, és kezdődhet újra a munka!