Ki ne ismerné a csipkebogyót, ami szinte mindenhol megtalálható az őszi hónapokban? A népszerű finomság szeptembertől kezdve egészen novemberig szedhető.
Mikor és hogyan használható fel a csipkebogyó?
Bár a betakarítás igen munkaigényes, rengeteg előnye van annak, ha valaki rendszeresen fogyaszt csipkebogyót. Sokan kedvelik lekvár formájában, de számos egyéb módon feldolgozzák, így ma már olajat is vehetünk, ami ebből a termésből készül.
Aprólékos feladat annyit gyűjteni belőle, ami elegendő lehet egy nagyobb adag lekvárhoz, így sokan a ház körül csak teaként isszák. Kiváló megoldás, ha plusz C-vitaminnal látnánk el a szervezetünket. Fontos azonban, hogy semmiképpen ne melegítsük túl az áztatott folyadékot, hiszen így könnyen elveszítheti a tápanyagtartalmát.
Milyen hatásal van a szervezetre a csipkebogyó?
Bármilyen formában érdemes vele dolgozni. A manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő olaj az egyik legjobb bőrregeneráló készítmény, rengeteg bőrbetegségre jó hatással van. Az olaj amúgy a lekvárból fennmaradt magból készül. A magokat ki kell szárítani, rostálni, csak ezt követően készítenek belőle olajat.
Legtöbben persze a magas C-vitamin tartalmáról ismerik, azonban ennél jóval több van benne. Télen csodaszernek számít, hiszen bőven akad jótékony hatása. Amellett ugyanis, hogy erősíti az immunrendszert, olyan vitaminok találhatóak meg benne, mint a B1, a B2, illetve a K-vitamin. Fokozza a védekezőképességet, így könnyebben győzzük le a fertőzéseket és a betegségeket. Ha mindez nem lenne elég, a csipkebogyó húsa rendkívül hasznos a cukorbetegeknek, ugyanis szabályozza a vércukorszintet, sokkal egyenletesebben tartja azt hosszabb távon is.
Szárított formában egész télen fogyasztható - fotó: pexels.com
A csipkebogyó ráadásul támogatja az erek áteresztőképességét, megelőzhető vele az érszűkület és az érelmeszesedés, illetve kiválóan alkalmas ezeknek a betegségeknek a kezelésére.
Segít megemészteni a zsíros ételeket!
Ami talán még fontosabb, hogy a zsírosabb ételek után érdemes meginni egy csésze csipkebogyó teát, ugyanis igencsak jó hatással van a szervezetünkre a zsírok megemésztése során. Ha tehát túl sokat ettünk volna a karácsonyi vacsoránál, akkor bor helyett érdemes inkább a növényből készült teát inni.