A kókuszkocka igazi szupersztár, ha édességekről van szó. Kortól és nemtől függetlenül a legtöbben nagyon szeretik, és igazi Jolly Joker, ha gyorsan kell összedobni egy kis sütit. De a kókuszreszeléken túl is van élet, sőt, a kókuszban sokkal több van ennél.

Azonban a legtöbben vagy kókuszreszelék formájában találkozunk vele, vagy egy tengerparti nyaralás alkalmával szürcsöljük ki belőle az édes nedűt. Pedig a kókusznak minden része felhasználható, és egészséges. Ráadásul a kókuszpálma még az otthonunk díszévé is válhat. Mindehhez pedig még túlságosan nagy kertészeti szaktudás sem szükséges. Ne maradj hát le róla! Ismerkedj meg a részletekkel és a kókusszal!

kókuszdió

A kókuszdió minden része felhasználható. Fotó: Shutterstock

Ismerd meg a kókuszpálmát

A kókuszpálma a pálmafélék családjába tartozik. Gigantikus méretei vannak. Nem ritka, hogy akár 30 méter magasra is megnő. A kókuszpálma termésének a magja a kókuszdió. A kókuszdió héja nagyon kemény, tömege pedig akár két kiló is lehet. A kókuszpálma nem csak a kókuszdiót adja számunkra, hanem minden része felhasználható.

A fa törzséből és leveleiből épületeket hoznak létre, a diót borító rostszálakból pedig köteleket, keféket, szőnyegeket, lábtörlőket és matracokat készítenek.

A kókusz belét nyersen is lehet fogyasztani, de megszárítva ételek ízesítésére is kiváló. A benne található kókusztej és víz pedig fantasztikus frissítő. A kókusztej hazánkban is nagyon népszerű, és sok élelmiszerboltban vásárolhatunk egészben is kókuszdiót. A kókusztej a koprából kipréselt folyadék, és mivel laktózmentes, a laktózérzékenyek is bátran fogyaszthatják.

Készíts otthon kókusztejet!

Kókusztejet otthon is nagyon egyszerűen készíthetsz. Csupán vízre és kókuszreszelékre lesz hozzá szükséged. Darálj le 100 gramm kókuszreszeléket egy kávédaráló segítségével, és adj hozzá 6 deciliter vizet. Ezután botmixerrel keverd össze, majd szűrd át az egészet. Ha nem elég édes, adj hozzá egy kis mézet és már ihatod is.

A kókuszolaj vonzásában

A kókusznak nem csak a teje, hanem az olaja is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Ezt kókuszvajnak is szokták nevezni. Egyre többször találkozhatunk vele a szépségápolásban, hiszen szinte mindenre jó, a körmünktől kezdve, a bőrünkön át, egészen a hajunk ápolásáig. Arra azonban ügyeljünk, hogy igazán zsíros érzetet és kinézetet hagy maga után, így valóban az otthoni szépségápolás része.

De nagyon is megéri kipróbálni, hiszen a bőrünk selymesen puha, a hajunk pedig csodásan illatos, erős és fényes lesz tőle. Ezen kívül a kókuszolajat a főzéshez és a sütéshez is fel lehet használni, még fogyókúra esetén is.

A kókuszolaj jót tesz a szívnek, és segíti a pajzsmirigy és az endokrin rendszer megfelelő működését. Laurinsavat és E-vitamint tartalmaz, ezért hatékony a különféle vírusok legyőzésében. De még az agy működését is javítja. Segít az Alzheimer-kórban szenvedőknek, emellett csökkenti az éhségérzetet, és elősegíti a zsírégetést. Felgyorsítja az anyagcserét, plusz energiákkal lát el minket és fogyasztásának hatására kevesebb zsír termelődik a szervezetben.

kókuszpálma

A kókuszpálma akár 30 méter magas is lehet. Fotó: Shutterstock

Ezért fogyassz kókuszt

A kókusz segíti az immunrendszer működését, húsa erős vírus- és baktériumölő. Segít megbirkózni náthával, a húgyúti fertőzésekkel és a herpesszel is. A kókusz nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Ezen kívül a benne található rost, kalcium, kálium, magnézium és az elektrolitok kiváló hatással vannak szervezetünkre. A kókuszvíz roboráló ital, így edzések után, de akár súlyosabb betegségek esetén is segít a szervezet megerősítésében.

A kókusz jót tesz a fogak és a csontok egészségének is, antioxidáns hatása miatt pedig segít megvédeni a sejteket a káros szabad gyököktől.

Készíts virágtartót a kókusz héjából

A kókusznak még a héját sem szabad eldobni, hiszen kiváló virágtartó készülhet belőle. Először is egy fűrésszel vágd ketté a kókuszdiót, edd meg a húsát, idd meg a benne található levet, majd az élvezetek után koncentrálj egy kicsit a feladatra. Tisztítsd ki a kókuszdió belsejét jó alaposan, hiszen a benne lévő tej miatt hamar megsavanyodhat.

Miután megszáradt, fúrj négy lyukat, egymástól egyenlő távolságra. Fűzz fonalat a lyukakba, majd felül kösd össze őket. Tölts bele virágföldet, és már ültetheted is bele a kedvenc növényedet. Akár ki is festheted a héját, ha úgy szebbnek találod, de önmagában is igazán jól fog kinézni.

Így vásárolj kókuszdiót

Amikor kókuszdiót vásárolsz, feltétlenül rázd meg egy kicsit, és csak akkor vásárold meg, ha hallod, hogy lötyög benne a leve. Ebben az esetben ugyanis a dió még friss, és nincs kiszáradva. A kókuszdió csúcsos felén van 3 pont, amely egy háromszöget képez. Az alsó két pontját tudod megfúrni, mert a felső a legkeményebb. Óvatosan fúrj bele, majd öntsd ki a levét.

Ezután baltával vagy kalapáccsal csapd ketté a kókuszt, de legyél nagyon óvatos, nehogy megsérülj közben. Távolítsd el a kókusz külső, szőrös burkát, és máris hozzáférsz a húsához. Burgonyahámozóval vagy késsel vékonyan hámozd meg, a fehér húsát pedig mosd meg és szárítás után fogyaszd el, vagy reszeld le.

A kókusz minden része felhasználható

A kókusz azért is nagyon különleges, mert minden egyes része hasznosítható. A kókusz húsa ehető, akár nyersen, akár megfőzve. A belőle készült olaj szintén kiváló főzésre, és a szépségápolásban is használható. A benne található víz gazdag B-vitaminokban, fehérjékben és aszkorbinsavban, és kiváló roboráló szer.

Ezen kívül segít gyomorfájás esetén, és húgyúti problémák kezelésében. A kókusz rostszálaiból köteleket, lábtörlőket készítenek, leveléből kalapokat, kosarakat, és szőnyegeket szőnek, de kisebb épületek befedésére, és seprűk készítésére is alkalmas. A gyökerét gyógyászati célokra használják, többek között vesebetegségek, gyomorégés és ekcéma kezelésére. A törzséből deszkákat készítenek, mely kiváló épületek falaként, vagy tetőfedőként.

Tarts otthon kókuszpálmát

A kókuszpálma valódi egzotikus hangulatot tud teremteni az otthonodban. Ne tarts attól, hogy kinövi a házat, hiszen a szabadban 30 méteres fa az otthonodban maximum 2 méter magasra fog megnőni.

A kókuszpálma gondozása egyáltalán nem bonyolult, így kezdő kertészek is nyugodtan belevághatnak. Sok fényre van szüksége, hiszen csakis a világos helyeken tud igazán fejlődni. Ha árnyékos helyre teszed, elveszíti szép színét és könnyen tönkre tud menni. A tűző napsütést azonban nem jól tűri. Mivel trópusi növény, a meleg, párás levegő ideális számára, így soha ne tartsd 18 Celsius-fokos hőmérséklet alatt, és ne kerüljön hideg, huzatos helyre sem.

Átlagos vízigényű növény, így ügyelj rá, hogy a gyökérlabdáját tartsd állandóan nedvesen, de ne áztasd el, nehogy kirothadjanak a gyökerei. Hetente permetezd egy-két alkalommal, különösen a fűtési időszakban, de ügyelj rá, hogy amíg nem szárad meg teljesen, nehogy megfázzon.

A tápoldatozásra áprilistól szeptemberig van szüksége, melyet az öntözővizéhez adj hozzá. Csak szükség esetén ültesd át, mert nem szereti, ha változtatjuk a helyét, vagy ha átültetjük. Magról vagy magáról a kókuszdióról lehet szaporítani úgy, hogy eltávolítod a kókuszdióról a külső rostokat, majd meleg vizet öntesz rá, hogy az félig ellepje. Akkor indul meg a csírázás, ha állandóan meleg, nyirkos helyen tartod. Két hónap alatt csírázik ki, ezután lehet cserépbe ültetni. Betegségek és kártevők nem jellemzők rá, de ha túl alacsony számára a páratartalom vagy hőmérséklet, leveleinek csúcsai barnulni és száradni kezdenek. Azonban az alsó leveleinek fonnyadása nem jelent betegséget, ez csupán azt jelzi, hogy képződik a törzse.

Sikeres kókuszpálma tartást kívánunk!