Ahogy közeledik a húsvét, egyre többen tartják jó ötletnek, ha nyuszit ajándékoznak a gyerekeknek. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy mivel jár a egy háziállat tartása, és jól átgondolt döntés előzi meg, akkor semmi baj sincs ezzel. Azonban sajnos sokszor halljuk, hogy az ünneppel együtt a lelkesedés is elmúlik, és sok, védtelen nyuszi kerül ki az utcára.

A húsvét alkalmával ráadásul olyan kisállatokat is meg lehet vásárolni, mint a pár napos kiscsirke, kacsa, vagy akár a bárány, amelyekhez általában a megajándékozottnak és családjának sem a tudása, sem a körülményei nem adottak. Az állattartás nagy felelősséggel jár, így hát azt javasoljuk, hogy inkább maradjatok a nyúl, a csibe, a bárány és a kacsa esetében is a plüss, vagy a csoki változatnál.

Ha viszont megvan a kellő elhatározás és a háttér is ahhoz, hogy legalább 10 évig egy nyuszi legyen a lakótársunk, akkor senkit sem szeretnénk lebeszélni erről. De legyünk vele tisztában, hogy ha el szeretnénk utazni, akkor kell valaki, aki vigyázni fog rá, és azzal is, hogy a tartásának bizony vannak költségei. Szüksége van ketrecre, eleségre, itatóra, és rendszeres állatorvosi költségek is lesznek majd. Ráadásul sok időre is szükség lesz, hiszen neki is szüksége van a törődésre és a társaságra.

porcelánból nyúl

Inkább ilyen nyulakat vegyél húsvétra. Fotó: Pixabay

Ha szeretnénk, hogy a gyermekeink a húsvét alkalmával találkozhassanak egy nyuszival, akkor érdemes a több helyen is fellelhető állatsimogatókat választani.

Ha előre megfontolt szándékból mégis a nyúl mellett döntenétek

Ha szeretnétek házikedvencet, de nem érzitek még elég felkészültnek magatokat egy kutyushoz vagy egy cicához, akkor nagyon jó alternatíva lehet egy nyuszi. Bár természetesen vele is rendszeresen foglalkozni kell, és el kell látni, de mégsem jár annyi kötelezettséggel, mint például a pontos időrend szerinti kutyasétáltatás. Azonban, ha elutaztok, ugyanúgy kell valakit találni, aki vigyázni fog rá, így mielőtt a vásárlás mellett döntötök, érdemes azt is átgondolni, hogy ki az, aki ezt bevállalja, és ti is megbíztok benne annyira, hogy beengeditek az otthonotokba.

Ha nem tenyésztési céllal vásároltok, érdemes a kisebb méretű törpenyúl mellett dönteni, hiszen jóval könnyebben kezelhető, mint egy, akár 15-20 kilogramm súlyú, nagyméretű nyúl. A kis nyuszik 20 és 28 napos koruk között térnek át az anyatejről a szilárd táplálékra, így semmiképp sem szabad ennél fiatalabb nyulat vásárolni.

Erre van szüksége egy nyuszinak

Először is be kell szerezni egy ketrecet a számára, amely nem túl kicsi, hiszen helyet kell kapnia benne egy fedett résznek, ahová be tud bújni, emellett el kell, hogy férjen benne a széna, a tányérok, az itató és maga a nyuszi is. A nyúl nem jól viseli a huzatot, így a ketrecet huzatmentes helyre tegyük, ahol a nyúl nyugalomra tud lelni. Nem árt a lakás egy csendes pontját kinézni számára.

kutya nyúlfülekkel

Nézzük meg alaposan a nyuszit, mielőtt megvásároljuk. Húsvétkor sok a csaló. Fotó: Pixabay

A nyúl nem eheti ugyanazt, mint mi, így be kell szerezni a számára megfelelő táplálékot, ami a téli hónapokban jelentős kiadás lehet, így ezt is mérlegelni kell. Fontos, hogy vegyszer és permetszer mentes takarmányt adjunk a nyuszinak, és azt is alaposan mossuk meg. A zöldségfélékhez vagy a gyümölcsökhöz lassan kell hozzászoktatni a nyuszit. A zöldségfélék a napi táplálék 15-20%-át tegyék ki. A nyúl számára adható zöldségek és gyümölcsök a retek, a sárgarépa gyökér, a petrezselyem, a káposztafélék, a sóska, a spenót és az alma, mag nélkül. Emellé a kisállatkereskedésekben már kiváló tápokat is lehet vásárolni a nyúl számára. A táp adhatja a táplálkozásának alapját, és ezt egészíthetjük ki a zöldségekkel, gyümölcsökkel.

Fontos, hogy rendelkezésére álljon még jó minőségű, nem poros széna, hiszen ez fedezi a nyulak rostszükségletét. Szintén fontos, hogy mindig legyen friss víz is a ketrecében, amelyet itató segítségével tudunk megoldani. A tálkába behelyezett víz nem megoldás számára, hiszen az ugrálás során azt fel fogja borítani. Az itatót a ketrec külső részén lehet rögzíteni, és egy a ketrecbe belógó csőr segítségével tud vízhez jutni a nyuszi.

A kisnyulak számára melegebb hőmérsékletre, 20-30 Celsius-fokra, míg a felnőtt nyulak számára 15-20 Celsius-fokos hőmérsékletre van szükség. A nyulak napközben a ketrecükben tartózkodnak, és csak felügyelet alatt érdemes őket kiengedni a lakásba, hiszen előszeretettel rágcsálják meg akár a villanyvezetéket is. A ketrecbe a szénán kívül tehetünk szalmát, és egy fedett kis helyet, ahová el tud bújni pihenni. Ezen kívül az etető edényei, és az itatója kapjon még helyet.

Ahogyan azt az állatvédelmi törvény is előírja, a gazda köteles az állat elhelyezéséről, táplálásáról, felügyeletéről, tisztán tartásáról, szükség esetén pedig a gyógykezeléséről is gondoskodni. Ez pedig természetes velejárója az állattartásnak. A nyulak számára is vannak védőoltások, amelyeket meg kell, hogy kapjanak, mert különben ki vannak téve az őket fenyegető betegségeknek, melyek egy részét a szúnyogok közvetítik feléjük.

húsvét nyúl

Nyuszi ül a fűben. Fotó: Pixabay

Mivel mi sem szeretünk egész nap bezárva lenni, a nyuszinak is szüksége van rá, hogy kinyújtóztathassa magát, így érdemes egy biztonságos, kerti kifutóról gondoskodni a számára. Fontos, hogy ez fedett legyen, mert egyrészt kiválóan ki tud ugrani belőle, másrészt egy nagyobb madár is fel tudja kapni. Arra is ügyeljünk, hogy a nyuszi kiváló ásó, így akár alulról is képes távozni a kerti rezidenciájából, így ne hagyjuk felügyelet nélkül, amikor odakint időzik. Nagyon vigyázzunk, hogy ne tegyük ki tűző napfénynek, mert azt nem biztos, hogy túléli. Mindig keressünk számára árnyékos helyet.

Óvjuk őt a rágcsálás veszélyeitől, így ne férjen hozzá vezetékhez, szőnyeghez, vagy bármihez, ami ártalmas lehet számára. A répa kiváló arra is, hogy folyamatosan növekvő fogainak méretét csökkenteni tudja. A nyuszinak is szüksége van törődésre, hiszen nem szobadíszként szeretné leélni az életét, így csak akkor döntsünk mellette, ha van időnk foglalkozni vele. Ugyanakkor legyen meg a személyes tere, ahol kellő módon ki tudja magát pihenni, a gyerekek érdeklődő szemeitől és kezeitől kellő biztonságban.

Mindenkit kérünk, hogy ha legalább 10 éven át nem tudja megadni a biztonságos otthont és a megfelelő ellátást a nyuszijának, akkor ne döntsön nyúl vásárlása mellett, még akkor sem, ha hamarosan itt a húsvét.