Az elmúlt évek kerti trendjeinek egyik slágere a bambusz, melyet sokan multifunkciós csodanövénynek tartanak, ugyanakkor sokan hangoztatják a bambuszok hátrányait, hátulütőit. A bambusz valóban egy ígéretes és persze dekoratív növény, de az is igaz, hogy a tartása, kezelése odafigyelést igényel, így mindenképp hasznos közelebbről megismerni, hogy aki ilyen dísznövényt ültetne, megalapozottan dönthessen a vásárlás előtt.
Nehéz általánosságban bemutatni a bambuszt, hiszen fajtagazdag növényről van szó. Ez annyit tesz, hogy közel 200 változata létezik és kapható, melyek kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól akár a méretüket, akár egyéb tulajdonságaikat tekintve.Találni közöttük 20-30 méter magasra megnövő változatokat, léteznek alacsonyabb, cserjeformájú, akár dús lombú típusok, és persze választhatóak a klasszikusnak mondható pár méter magas, sudár szárú, ritkásabb levélzetű bambuszok is. A színeket tekintve is nagyobb a választék, mint azt elsőre gondolnánk, a megszokott zöld mellett hozzáférhetőek vörös, fekete vagy éppen csíkozott verziók is.
A bambusznak közel 200 változata létezik - fotó: Pixabay
Előnyök
Jó hír, hogy a kereskedelmi forgalomban lévő bambuszok döntő többsége bírja a hazai teleket, legalábbis jellemzően -15, -20 Celsius-fokig nem károsodnak, ez pedig azt jelenti, hogy nálunk gond nélkül átvészelik a hideg évszakot. Amennyiben egy hirtelen erős lehűlés mégis kárt okoz bennük, csupán a föld feletti részek halnak el, a gyökeréről újra ki fog hajtani a növény tavasszal! A zimankóval általában csak a különlegesebb, gyűjtői példányoknak gyűlik meg a bajuk, így az átlagos vásárlót a fagykár nem érinti.
A bambuszok gondozása kifejezetten egyszerű, sokan ezért is választják ezeket a növényeket, hiszen a híresztelések szerint gyorsan nőnek, és nem fogékonyak a betegségekre. Ezek az állítások ugyan igazak, a bambuszt mégsem lehet magára hagyni a kertben.
Szívós, életerős növényekről van szó, a fény- és vízigényük átlagos, ugyanakkor erősen tápanyagigényesek, és megkövetelik a jó minőségű talajt. A bambuszok többsége jól tűri a metszést, de nem kötelező őket rendszeresen visszavágni. A metszésre jellemzően azért van szükség, hogy a növény méretét kordában tartsuk, ha például sövényként telepítettük.Persze nem csak térhatárolóként vethetők be, kisebb csoportba ültetve szoliterként is remekül mutatnak a kert központi részein, nagyobb méretű, vegyes díszágyások háttereként is elhelyezhetőek, de például kerítések takarására is használhatók vékony sávban, sűrűn kiültetve. A bambuszokat dézsában is lehet nevelni, így méretesebb teraszokon, balkonokon is tarthatóak, főleg az alacsonyabb fajták.
Hátrányok
Essen szó végül az árnyoldalról is. Agresszívan terjeszkedő növényről van szó, mely föld alatti rizómáival gyorsan és könnyen foglal el területeket, a már említett szívóssága miatt pedig irtása, szanálása nagy feladat. A megoldás, ha gyökércsapdába kerül, ez annyit jelent, hogy az ültetőgödröt vastag geotextíliával kell kibélelni, a felszínen pedig szegélyezéssel szükséges rögzíteni azt, így a terjeszkedő gyökereknek gátat lehet szabni.
Az ilyen gyökércsapda még erősebb változata a fém- vagy műanyag lemezes, betonfalas bélelés, ilyenkor az ültetőgödör oldalait ezekkel az áthatolhatatlan anyagokkal erősíthetjük meg. Ezt az óvintézkedést semmiképp nem szabad elmulasztani bambusz ültetésekor! Mivel a bambusz hazánkban kissé tájidegen növény, érdemes olyan kompozícióba helyezni, hogy ne lógjon ki túlságosan a kert látképéből!
|