A lakásban termesztett ehető növényekkel sokaknak meggyűlik a baja. Ügyesen nevelgetik őket egy darabig, míg végül a várt terméshozás nem várt módon elmarad. A megfelelő víz, hőmérséklet, páratartalom figyelése mellett mindig szó esik a fényről is. A mai alkalommal a belső tereket zónákra osztjuk a különböző fényviszonyok ismeretében, és összegyűjtjük, egyes növények mely pontokon érzik magukat a legjobban.

Haladjunk kívülről, befelé, a hűvöstől a napsütötte zónákig.

A) zóna: külső ablakpárkány

Jellemzően a rovarbeporzású növények érzik itt jól magukat, kis lakás esetén plusz egy "tér", amit kihasználhatunk. Előnye, hogy a levegő jobban átjárja a növényt, ezért a gombás betegségek kisebb eséllyel szaporodnak fel. A külső ablakpárkányon bátran termeszthetünk szamócát, egérdinnyét, paprikát, determinált paradicsomot, gyökérzöldséget, de fűszernövényeket is. Ha kedveljük vagy kipróbálnánk az ehető virágokat, ők is kerülhetnek ide.

Fontos, hogy a paprikával, paradicsommal és egérdinnyével várjuk meg a fagyveszély elmúltát, a fagytűrő gyógynövények viszont kitehetők. Mindenekelőtt pedig a biztonságra is ügyeljünk: ha elbírja az ablakpárkány a súlyt, fémkosarat vagy rácsot is szereljünk fel, hogy ne essenek le a balkonládák.

szamóca

A külső ablakpárkányon bátran termeszthetünk szamócát – fotó: Shutterstock

B) zóna: déli fekvésű fűtetlen, hűvös szoba

Ez lehet fűtetlen előszoba, raktárhelyiség (ha van ablaka), vagy ha nem megy fagypont alá a hőmérséklet, akkor fedett balkon is. Bizonyos fűszernövényeket, leveles gyökérzöldségeket, valamint akár szamócát is egész évben termeszthetünk ezeken a helyeken.

A következő évi termés érdekében a legtöbb, lakásban is termeszthető gyümölcsfa télen alacsonyabb hőmérsékletet igényel, ezért az egyébként meleg helyre lerakott citrusféléket télire vigyük át ebbe a hideg szobába (ha van). Az egyéb teleltetésre váró növényeket is gyűjtsük erre a helyre.

citromfa

A meleg helyre lerakott citrusféléket télire vigyük át a hűvösebb szobába – fotó: Pixabay

Nézzük a részben napsütötte zónákat!

C) zóna: szoba közepe

Egy olyan szoba, amely keletre vagy nyugatra néző ablakoknak köszönhetően egész nap elegendő fényt kap, alkalmas arra, hogy a közepén, akár étkezőasztalon (ha az ablak magasságáig ér) a csírák, gyökérnövények vagy a különböző levélsaláták, levélzöldségek is jól boldoguljanak. Egy északnyugati tájolású szoba közepe túl sötét lenne szinte bármelyik növény számára, de egy déli fekvésű szoba közepe a később részletezett H) zónába tartozik. Bátran válasszunk ide akár még ehető tavaszi növényeket, ehető orchideákat is.

D) zóna: sötét sarkok

Sötét helyeken csak a gombák nőnek megfelelően (bár nem növény, de szintén ehető). Ám nem kell kétségbeesni, ha a lakás hasznosan kitölthető terei csak sötét sarkok, ugyanis kellő hatékonysággal használhatunk növénylámpát, és nem is kell a termesztést gombákra korlátoznunk. Alacsony növésű növényeknél érvényesül leginkább a növénylámpa, így legyenek azok levélsaláták, apró növények, fűszernövények.

E) zóna: fal

Ha polcra vagy falra szeretnénk akasztani növényeket, a fal tájolása sem mindegy, ugyanis számít, mennyire kapnak természetes fényt. Az északra néző falakon kevesebb lesz a termés, a keletre vagy nyugatra nézők néhány óráig lesznek megvilágítva. Utóbbi esetében figyeljük meg, hogy a falra hogy verődik a napfény, ugyanis előfordul, hogy világosabb lesz, mint a padlószint.

A déli tájolású a H) zónával lesz megegyező (lásd lentebb). Tehetünk ide fényigénytől függően csírákat, árnyéktűtő növényeket, mentát, petrezselymet, salátaféléket, retket vagy akár erdei szamócát, mely a nyugati tájolású falon nagyon jól érzi magát.

gyógynövény

Ha polcra vagy falra szeretnénk akasztani növényeket, a fal tájolása sem mindegy – fotó: Shutterstock

Végül, de nem utolsósorban következzenek a napsütötte zónák, melyből még többet hozhatunk ki, ha nem árnyékoljuk a teret sötétítő függönnyel vagy redőnnyel. A fénykedvelő növények számára nyáron naponta legalább hat órára követlen napfényt kapó helyek az ideálisak.

F) zóna: tetőablak alatt

Akik tetőablakkal is rendelkeznek, számos ehető növényt termeszthetnek a lakásban, hiszen egész nap a felülről érkező fény segítheti a növekedést. Ideális körülményeket teremthetünk.

Előnye, hogy egyenetlen megvilágítást biztosít, hátránya, hogy nagyobb odafigyelést is igényel: a szoba könnyen felhevülhet, ami a levélzöldségeknek kedvezőtlen, valamint a nagyobb levelek árnyékolhatják az alacsonyabban álló hajtásokat. Ezt kiküszöbölvén érdemes fehér színű fényvisszaverő felületre helyezni az itt gondozott növényeket. Termeszthetők az erdei szamóca kivételével a gyümölcsök, termést hozó zöldségek, nyáron virágzó ehető virágok, a legtöbb fűszernövény, és ha nem túl meleg a szoba, akkor gyökérzöldségek, csírák és levélzöldségek.

G) zóna: keleti tájolású és nyugati ablakok

A tavaszi-nyári termelékeny időszakban elegendő napsütéses órákkal számolhatunk annak ellenére, hogy alapvetően nem egész nap kapnak elegendő fényt. Mivel tavasszal nyáron a termések beéréséhez ez elegendő, próbálkozhatunk a legtöbb fűszernövénnyel, nyáron virágzó ehető növényekkel, levél- és gyökérzöldségekkel, csírákkal, gyümölcsökkel és termést hozó zöldségekkel.

paradicsom

Keleti tájolású és nyugati ablakokban nyugodtan próbálkozzunk a termést hozó zöldségekkel – fotó: Pixabay

Sötétítő függöny, redőny, reluxa használata ezekben a terekben nem ajánlatos, próbáljuk maximalizálni a napsütéses órák számát. A növények elhelyezésekor figyeljük a környezetet, nem árnyékolja-e kintről fa vagy épület.

H) zóna: déli tájolású ablakok

Elérkeztünk ahhoz a zónához, mely a legtöbb fényt kapja, és amelyet a legtöbb fűszernövény, ehető virág és gyümölcs is kedvel. Azonban egyes salátaféléknek ez talán túl világos vagy meleg lehet. Erdei szamócát kivéve a gyümölcsök, valamint a termést hozó zöldségek, nyáron virágzó ehető virágok és a legtöbb fűszernövény termeszthető itt.

Minden zónáról általánosságban elmondható, hogy minden extra napsütés befolyásolhatja a termés minőségét, így hozzuk ki a terekből a maximumot: ne sötétítsünk, biztosítsuk számukra a legmegfelelőbb környezeti feltételeket.

Ezekkel az ismeretekkel felszerelkezve azok is megpróbálkozhatnak a lakásban termeszthető növényekkel, akiknek korábbi gyakorlata nem hozott nagyobb sikereket. Talán pont a szakszerűbb elhelyezés lesz a megoldás.