A szilveszter csak számunkra ünnep, háziállataink számára egyáltalán nem az. Sajnos hiába szeretnénk, hogy az ünnepléshez ne tartozzon hozzá a petárdázás, még mindig nagyon sokan okoznak bajt ezzel állatoknak és embereknek egyaránt.

Minden évben nagyon sok háziállat szilvesztere telik félelemmel, és sajnos nagyon sokan próbálnak meg elmenekülni a rettenetes zaj és fények elől. Az emberi hibából pedig sajnos rengeteg baleset származik, sőt, akár az életébe is kerülhet az állatainknak mások szórakozása. Mivel a helyzet nem fog változni, nekünk kell nagyon odafigyelni, hogy mindent megtegyünk állataink biztonságáért.

Attól, hogy tavaly nem volt gond, még idén lehet

Az senkit se nyugtasson meg, hogy ha eddig nem félt a kutyája, macskája a petárdázástól, tűzijátéktól. Ahogyan mi is, úgy állataink is változnak, így ami idáig nem volt számukra félelmetes, az könnyen lehet, hogy most az lesz. Így akkor is készüljünk fel rá, hogy a hangzavar gondokat okozhat az állatainknak, ha idáig nyugodtan viselték.

Ma még el tudunk menni az állatorvosunkhoz a kutyáinkkal, cicáinkkal, hogy különféle nyugtató hatású termékeket javasoljon számukra. Nagyon fontos, hogy ezt semmiképp se mi magunk szerezzük be, a saját ötleteink alapján. Némelyik szer használata ugyanis ártalmas lehet, így mindenképpen kérjük ki az állatorvos véleményét. Semmi esetre sem szabad túlságosan lenyugtatózni az állatot, így a mértéket is az állatorvos tudja helyesen meghatározni úgy, hogy az állat ne váljon kiszolgáltatottá!

kutya fél házban

Maradjunk háziállataink mellett a hangzavar alatt. Fotó: Shutterstock

De azt is ellenőriztessük, hogy az állatunkban lévő chip leolvasható legyen, továbbá a mi adataink legyenek rajta. Ha esetleg közben megváltozott a mobilszámunk, vagy a címünk, mindenképpen jelezzük ezt az állatorvosunknak, hogy a chip leolvasásakor a most aktuális adatokat találhassák meg. A chip mellett érdemes a nyakörvekre kis bilétát tenni, amelyen szerepel a gazdi címe és telefonszáma. Sokkal hamarabb kerülhet haza a kedvencünk, ha nem kell chipolvasási lehetőséget keresni, hanem a megtaláló egyből értesíteni tud minket a bilétán lévő telefonszámon. A biléta készüljön mindig vízálló anyagból. A legjobb, ha fémből, és gravírozással tüntetjük fel rajta a szükséges elérhetőségeket.

Ma még nézzük át a kerítésünket, kenneleinket, hogy rendben legyenek. Ne legyen lyukas a kerítés, de alatta vagy felette se tudjon kiszökni a kutya, macska, vagy egyéb háziállat. Ezeken a napokon nagyon figyeljünk rá oda, hogy ne legyenek őrizetlenül magukra hagyva állataink. Hiába magas a kerítés, a pánik hatására többméteres kerítésen is keresztül tudnak jutni az állatok! Ez azért is nagyon veszélyes, mert az utcára kijutva bármi elütheti őket, de ilyenkor természetes ösztöneik sem működnek, így csak rohannak, nem vigyáznak magukra és ezért nem is tudnak hazatalálni.

A legjobb, ha otthon tudunk maradni állatainkkal szilveszterkor. A leghangosabb időszakokban inkább engedjük be őket a házba, de úgy, hogy akkor is legyünk ott mellettük. Ha egy idegen helyre vannak bezárva állataink, anélkül, hogy tudnák, ott vagyunk a közelükben, ugyanolyan veszélynek vannak kitéve, mint az udvaron. Megsérülhetnek, kiugorhatnak az ablakon, a kilincs lenyomásával kijuthatnak az ajtón. Első olvasatra túlzásnak tűnhet, de nem az! Egy ijedt állat óriási dolgokra képes, csak hogy menekülhessen.

A legjobb megoldás tehát, ha velünk vannak a szobában, ahol be van kapcsolva a TV, vagy zene szól, nem túl hangosan, némi háttérzajként, hogy elterelje az állat figyelmét. Próbáljunk meg nyugodtak maradni, és így idővel le fog valahova feküdni és átalussza az egészet.

Még a zajok előtt legyen a séta

Jóval a zajok előtt alaposan sétáltassuk meg a kutyusainkat, de készüljünk fel rá, hogy szilveszter előtt, és utána is számítani kell petárdázásra, tűzjátékra. Hiába jól nevelt, hiába lehet megfogni egy hagyományos sétán állatainkat, ilyen esetben a legmegbízhatóbb kutya is óriási erővel képes kitépni a pórázt a gazdája kezéből. Bár nyilvános helyen nem szabad póráz nélkül sétáltatni az állatainkat, ha egyébként ezt meg szoktuk tenni, ilyenkor ne tegyük.

Ellenőrizzük azt is, hogy a nyakörv ne legyen túl szoros, de ne is lógjon. Így nem tud kibújni belőle séta közben az állat, és ha megriad, akkor sem tud beleakadni egy ágba, ahonnan nem tud szabadulni, vagy csak úgy, ha kirántja magát a nyakörvből.

Ne hagyd magára az elveszett állatokat

Ha elkóborolt kutyát, macskát, egyéb háziállatot látsz, ne hagyd magára! Ha barátságos, akkor próbáld meg megnézni, hogy van-e biléta a nyakában, ha pedig nincs, akkor nagyon sok ügyeletet találhatsz az interneten, ahol chipet tudnak olvasni. Ha a kutya, cica készséges, oda tudod vinni a leolvasásra, de többen házhoz is mennek. Fontos, hogy mindenképp zárd be az állatot, hogy ne tudjon tovább menekülni. Ha pedig az állat sérült, mindenképp vidd állatorvoshoz!

kutya tűzijáték ablakból fél

Vigyázzunk egymásra és az állatainkra szilveszterkor is! Fotó: Shutterstock

Kérünk, hogy ne petárdázz és ne használj tűzijátékot szilveszterkor! Ünnepeljünk mindannyian úgy, hogy az senkinek ne okozzon bajt! Nagyon köszönjük! Boldog új évet kívánunk!