Az ananász sokak számára kedves, hiszen igazán finom, és az illata is magával ragadó. Azonban a legtöbben ódzkodnak attól, hogy friss formájában vásárolják meg ezt a finom gyümölcsöt, mert azt gondolják, hogy nagyon időigényes és nehézkes a tisztítása, pedig ez nem így van.

Ráadásul ha csak konzerv formájában ismerjük, akkor nagyon sokat veszítünk, hiszen ez a finom és egészséges gyümölcs ma már számos helyen érhető el friss formában is.

Ismerd meg az ananászt

Az ananász trópusi éghajlatú területeken, őserdőkben fordul elő. Őshazája Dél-Amerika. A 19. századra hazánkban is elterjedt, sőt, az Esterházy család Kismartonban lévő kastélyánál üvegházakban nevelték, amelyből 1830-ban 400 db-ot szüreteltek.

ananász

Ne a bárányokat számold, inkább egyél ananászt! Fotó: Shutterstock

Az ananász levelei egyszerűek, hosszúkásak, tőrózsában állók. A levelek csúcsa hegyes, szélük tüskés, színük zöld, levélnyelük nincs. Nem szereti a túlöntözést, azonban 2-3 naponta bőséges öntözést igényel. Fényigénye nagy, a félárnyékot kedveli, azonban nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye nagy és fagyérzékeny növény, mely sarjhajtással szaporítható.

A trópusokon igazán kedvelt, levéből megerjesztve gyümölcsbor, nanaja nevű likőr és szeszesital készíthető, Indiában pedig orvosságnak is használják. Európában legtöbbre a cukorsüveg fajtát becsülik, mely kúp alakú és sárgás színű, továbbá a jajagná-t, mely szintén sárgás húsú, de apróbb és tojásdad alakú, íze pedig igazán finom.

Az ananászt Brazíliában és Guyanában a földek körül ültetik és minden ápolás nélkül két év alatt gyümölcsöt hoz, míg Európában csak külön erre a célra berendezett ananász-tenyészőházakban nevelhető. Az ananászt, ha szállításra van termelve, nem szabad teljesen megérve leszedni. Papírba csomagolva, szellős hideg helyen nyáron 3-4 hétig, télen 6 hétig lehet eltartani.

Ananásszal az álmatlanság ellen

Kevés kimerítőbb dolog van annál, mint amikor nem tudunk elaludni, vagy gyakran felébredünk éjszaka. Sokféle módszert ki lehet próbálni, kezdve a levendulás fürdőtől a bárányok számolásáig, azonban arra csak igazán kevesen gondoltak, hogy egy gyümölcs is átsegíthet bennünket az álmatlanságon. Márpedig az ananász igazán jó hatással van ránk, ha ki szeretnénk magunkat pihenni. Az ananászban lévő melatonin segítheti a testet és az agyat az alvásciklus beállításában, ami elősegítheti az elalvást és javíthatja az alvásminőséget. Emellett magas C-vitamin és antioxidáns tartalma segíti az immunrendszer helyes működését, ami fontos az alvás megfelelő szintű támogatásához.

Ezen kívül az ananászban található enzimek gyulladáscsökkentő hatásúak, így segítenek abban is, hogy csökkentsék az alvászavarokhoz társuló gyulladásos reakciók megjelenésének esélyét. De a benne lévő kálium azon kívül, hogy segít szabályozni a vérnyomást, az izomzat relaxációjában is számíthatunk rá, amely szintén szükséges az elalváshoz és a pihentetőbb alváshoz.

Nem csak az elalvásban segít az ananász

Az ananász számos ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint tartalmaz. Különösen gazdag C-vitaminban, amelyből 10 dkg gyümölcsben 18 mg-ot találunk. Az ananásznak alacsony az energiatartalma. Tartalmaz egy enzimet, a bromelint, amely képes beindítani és megkönnyíteni a fehérjék emésztését.

Amikor ananászt vásárolunk,  figyeljük a levélkoszorújának színét, hiszen itt vehető észre először, ha már nem a legfrissebb. Minél illatosabb a gyümölcs, annál finomabb, így ez alapján válasszuk ki, ha meg fogjuk vásárolni. A gyümölcs színe azonban ne befolyásoljon minket a vásárláskor, ugyanis az függhet egyrészt az érési foktól, amely a gyümölcs alján található bogyók közepénél kezdődik és a levélkorona felé halad, másrészt a származási helytől, és éghajlati tényezőktől is.

ananász

Az ananász nagyon sokat tesz az egészségünkért, de mértékkel kell fogyasztani. Fotó: Shutterstock

Az ananászt sokszor emlegetik zsírégető gyümölcsként is, a cukortartalma miatt azonban óvatosan bánjunk vele, hiszen igen magas a cukortartalma. Az ananász egyik legismertebb előnye az emésztés-elősegítő képessége. A bromelainban gazdag ételek nem csak az emésztést segítik, de csökkentik a reumás, ízületi fájdalmakat is, sőt, még a stressztűrő képességünket is javíthatja, hiszen a szerotonin képződéséhez szükséges triptofán nevű aminosavat nagy mértékben tartalmazza.

Az ananász magas mangán tartalma segít megőrizni a csontok szilárdságát. Az ananászban található bromelainnak köszönhetően gyorsítja a sebek és az égési sérülések gyógyulását, és segít az edzés utáni izomfájás és zúzódások esetében is.

De egy csésze vágott ananász biztosítja a napi C-vitamin-szükségletünket is, segítve ezzel immunrendszerünket. Mivel a gyümölcsben nagyon sok antioxidáns van, gyulladáscsökkentő, gátolja a daganatok növekedését és csökkenti az asztma és az allergia kialakulásának esélyét. Májvédő, vírus- és baktériumellenes hatása mellett az ananász jó hatással van a szívre és az érrendszerre.

Az ananász gyümölcsében és szárában található fehérjeemésztő enzim, a bromelain segíthet lebontani az artériákban lévő koleszterinplakkokat, emellett rost-, kálium- és C-vitamin-tartalma miatt is jót tehet a szív egészségének.

A rostok segítenek a vérnyomáscsökkentésben, a rossz koleszterinszint csökkentésében és hozzájárulnak az egészséges emésztéshez és a bélrendszer általános egészségéhez.

Azonban természetesen itt is fontos a mértékletesség. Ha ugyanis túl sok ananászt eszünk, aggasztó tünetek jelentkezhetnek a szervezetben. A túlzott C-vitamin-bevitel váratlan hatást gyakorolhat a bélrendszerre, azaz hányingert, hasmenést vagy gyomorégést okozhat, de még bőrkiütéshez is vezethet. A vérhígító gyógyszert szedőknek óvakodniuk kell a túl sok bromelain fogyasztásától, mivel ez az enzim befolyásolhatja a véralvadást. Ha pedig ananászlét fogyasztunk, ügyeljünk a káliumszintre, különösen, ha veseproblémáink vannak.

Otthon is lehet ananászod

Az ananász igazán dekoratív szobanövény, két méter szélesre és egy méter magasra is képes megnőni, és túl bonyolult gondozást sem igényel. Az ananász a broméliák családjába tartozik és több mint 1600 faja létezik.

A hagyományos növénnyel szemben ennek a változatnak sárgás szélű, középen sötétzöld csíkos levelei vannak, rozettája kisebb, mint a gyümölcstermő növényé, virágot is hoz, amelyből végül gyümölcs fejlődik. A közönséges ananász meglehetősen lassan nő. Az ananász élete során csak egyszer virágzik, majd elpusztul. Azonban gondoskodik az utánpótlásról, hiszen a virágzás előtt a terméskocsány csúcsán új levélrózsás növény alakul ki, amelyet a szaporításhoz felhasználhatunk.

Az ananász egész éven át kedveli a világos, napos és meleg helyet, télen a növény minimális hőmérséklet igénye 15-18 Celsius-fok. Nyáron az ananász sok vizet igényel, és a rozetta közepét is öntözhetjük, sőt, kedveli, ha az igazán nagy melegben vízzel permetezzük. Havonta egyszer adjunk neki trágyát, de csak a földre és ne a tölcsérre. Télen ezt hagyjuk ki. Az ananász tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű földet igényel, és mivel a virágzást követően nem él tovább, átültetni sem szükséges. Az anyanövény általában új rozettákat hoz, amelyeket március-áprilisban óvatosan vegyünk le és ültessünk el.

Az ananász tehát szép is, finom is, egészséges is, úgyhogy mindenképp megéri gyakran fogyasztani.