A téli időszak a legalkalmasabb a következő szezon megtervezésére, szakmai anyagok olvasására, új ötletek gyűjtésére. Ha eddig eddig ti is kidobtátok a tojáshéjat főzéskor, vagy gyűjtöttétek, de azt sem tudtátok, mi célból, akkor elő a jegyzetfüzettel, ugyanis az Attainable Sustainable bloggere a segítségünkre sietett kiskerttémában.

A tojáshéj használata a kertben a talaj termékenységét növelheti, és még fizetni sem kell érte. A tojáshéj a legtöbb háztartásban a főzés mellékterméke, így ahelyett, hogy a szemétbe dobnátok őket, használjátok a kert talajának javítására vagy akár a kártevők elriasztására.

Főzés alkalmával a héjat mindig gyűjtsétek külön, tegyétek egy nyitott dobozba a hűtőbe vagy akár a radiátorra, a konyha egy sarkába. A hely megválasztása fontos a száradás szempontjából. A doboz hamar meg fog telni, így alkalomadtán nyugodtan nyomjátok, törjétek őket össze egymáson. Amint az így öszeaprított héjakkal teli tároló megtelt, kezdődhet a kertészkedés.

Télen ugyanígy gyűjtsétek, és tegyétek el tavaszra az adagokat. Kertben való felhasználása előtt nem kell pasztörizálni, de ha mégis ragaszkodtok hozzá, a főtt tojáshéj vizét felhasználhatjátok palánták öntözésére egy kis kalcium-utánpótlásra.

Palánták kalcium-utánpótlása

Az összetört héjakat őröljétek finomra turmixgépben vagy kisebb mennyiségek esetén például kávédarálóban, így tudjátok a kalciumot kinyerni belőle. A palánták kiültetésekor egy-egy kiskanál őrölt tojáshéj mehet közvetlenül a kis gödrökbe.

Komposztba vele!

Aprítás nélkül komposzthoz adva a tojáshéj megnöveli a komposzt ásványanyag-tartalmát. Ehhez se összetörni, se őrölni nem szükséges.

tojáshéj

A tojáshéj használata a kertben a talaj termékenységét növelheti – fotó: Pixabay

Baromfitáp – kukoricadara-kiegészítés

Az én családom is alkalmazza ezt a módszert. Őrölve nem kerülünk abba a hibába, hogy esetleg "rákapnának az ízére" a szárnyasok, és ezután megállíthatatlanul csipegetnék a baromfiudvar tojásait. A csirkék nevelése során kiegészítésként hozzáadhatjuk a kukoricadarába, ezzel természetes kalciumforrást biztosítva számukra.

Magvető cserepek

Természetesség, újrahasznosítás, kevesebb műanyag vásárlása. Ha tojáshéjból szeretnétek saját magvető cserepet készíteni, töltsétek meg mindkét felét virágfölddel, helyezzétek őket egy tojástartó dobozba, majd ültessetek magokat ezekbe a barkácsolt kis "cserepekbe". A palánták kiültetése során egyszerűen nyomjátok meg egy kicsit a héjat. Ez megrepeszti a tojáshéjat, és a palánták így könnyebben tudnak gyökeret ereszteni a tojáshéjon keresztül a kertben.

Csigariasztó

Nem bizonyított, de akadt visszajelzés, akik esküsznek erre a módszerre. Zúzva a tojáshéjakat (nem őrölve!) a növények töve köré helyezve elméletileg az éles héjak elriasztják ezeket a puhatestűeket. Egy próbát megér, ha csigából és tojáshéjból is túl sok van otthon...

Tojáshéj a kertben a vadak elriasztására

Bár szintén csak elmélet, de kísérletezgetni kiskertekben szabad, főleg ha nem tudtok vele ártani. Állítólag az őzek nem kedvelik a tojás(héj) szagát, így azokat a növény köré helyezve elriaszthatja őket, ezzel megakadályozva a rágcsálásukat.

Ti mire használjátok a tojáshéjat a kertben, ami bevált?