Ha szerencsések vagyunk, elég nagy a kertünk ahhoz, hogy legyenek benne fák, bokrok. Azonban ezek idővel megbetegedhetnek, elöregedhetnek, elszáradhatnak. A kiszáradt fa és bokor azonban nem csupán látványában nem kívánatos, de még veszélyes is lehet. Bármikor rádőlhet valakire, és komoly sérüléseket okozhat, de a kerítésben vagy a házban is tehet kárt. Éppen ezért érdemes az ilyen kiszáradt fát és bokrot mielőbb kivágni. Erre pedig nem is lehetne jobb alkalmat találni egy enyhe, téli napnál.

Persze tudjuk, hogy ez nem a kedvenc feladataink közé tartozik, de most, amikor nincs rajtuk lomb, sokkal egyszerűbb lesz a dolgunk velük, ráadásul akár még tüzelőként is fel tudjuk használni. Így hát, munkára fel, hogy szép kerttel várjuk a tavaszt.

Ezért vágd ki télen az elszáradt fákat, bokrokat

Télen a fák nyugalmi időszakukat töltik, a legtöbb esetben leveleiket pedig elhullajtották még az ősz folyamán. Így sokkal könnyebb áttekinteni a kertünket, és hamarabb észrevesszük a beteg, elszáradt fákat, bokrokat is. Ezek kivágása pedig jóval könnyebb, ha nem nehezíti meg a nagy korona, vagy az átláthatatlan, gyakran szúrós lombozat a dolgunkat.

farönk fakivágás

Télen célszerű kivágni az elszáradt fát vagy bokrot. Fotó: Pixabay

Ezeket az elszáradt fákat és bokrokat azért is célszerű mihamarabb eltávolítani a kertből, mert könnyen kidőlhetnek, súlyos sérüléseket okozva annak, aki épp rosszkor volt rossz helyen. De ez az időszak a legalkalmasabb arra is, hogy a beteg ágakat levágjuk, vagy hogy a ház tetejére vagy a kerítésre rálógó ágaktól meg tudjunk szabadulni.

Legyél körültekintő és óvatos a fakivágás során

A magasabb fák esetében eszünkbe se jusson házilag megoldani a fakivágás kérdését. Ilyenkor ezt mindenképpen szakemberre kell bízni, hiszen attól, hogy úgy véljük, urai vagyunk a helyzetnek, ez még egyáltalán nem biztos, hogy valóban így van. A filmekben olyan egyszerűnek tűnik, de a valóságban könnyen előfordulhat, hogy a fa nem ért velünk egyet, és nem oda fog dőlni, ahová mi azt matematikai pontossággal kiszámítottuk. Utólag pedig már késő a bánat.

Ha kisebb fákról, vagy bokorról van szó, akkor is nagyon körültekintően és óvatosan járjunk el a kivágás során. Távolítsunk el a fa és a bokor közeléből mindenkit és mindent, amiben kárt tehet. Először fűrészeljük le a nagyobb ágakat, majd miután azokat eltávolítottuk, ássuk körül a fa vagy a bokor törzsét, és mozgatással igyekezzünk minél nagyobb gyökérkoronát kiszabadítani a földből. A főgyökereket sem hagyhatjuk a talajban, azokat is ássuk ki, hiszen rajtuk káros penészgombák telepedhetnek meg. A vékonyabb gyökerek néhány év alatt elkorhadnak, így azokkal nem kell foglalkoznunk.

A dió-, a cseresznye- és a körtefák törzse értékes faanyagot adhat, így ne tekintsünk rájuk szemétként. Legrosszabb esetben is érdemes azokat feldarabolni, és tűzifaként hasznosítani. Azonban ügyeljünk rá, hogy a fát védett, fedett helyen tároljuk, mert a szabadban tárolva gyorsan elkorhad. A kivágott gyümölcsfa helyére hosszú éveken át nem szabad új fát ültetni, mivel az ottani talajból a régi fa már kivette a tápanyagokat, és egyes kártevők és betegségek is meg tudnak telepedni a helyén, amelyek könnyen át tudnak terjedni az újonnan oda ültetett csemetére.

Nézz utána, mit vághatsz ki és mit nem

Habár azt gondolhatnánk, hogy a saját kertünkkel mi rendelkezünk, így a benne élő fákat és bokrokat szabadon kivághatjuk, ez nem teljesen így van. Azt, hogy a kertünkben, vagy a házunk előtt álló fát kivághatjuk-e, rendelet szabályozza. A rendeletek lakóhelyenként eltérők lehetnek, ezért mindenképp érdemes jól utánajárni, mielőtt baltát vagy láncfűrészt ragadnánk.

Azonban, ha úgy ítéljük meg, hogy egy fa vagy bokor már olyan állapotban van a kertünkben, hogy az veszélyezteti a biztonságunkat, vagy az otthonunk biztonságát, akkor dönthetünk a kivágása mellett. Általánosságban elmondható, hogy a 10 centiméternél nagyobb törzsátmérővel rendelkező díszfák esetében engedély szükséges a kivágáshoz, a gyümölcsfáknál pedig 20 centiméter a határ. Ha védett fáról van szó, csakis a fa egészségi állapota, illetve veszélyessége indokolhatja a kivágást, illetve, ha építési munkálatok miatt kell kivágni.

fakivágás

A fakivágás szabályokhoz kötött, melyeket érdemes megismerni, mielőtt fűrészhez nyúlnánk. Fotó: Pixabay

A közhasználatú zöldfelületek esetében a fák és cserjék ültetése és kivágása bejelentés-köteles tevékenység, és kizárólag az önkormányzat tudomásulvétele esetén végezhető. Azonban azt nem kell bejelenteni, ha a saját telkünkön kívánjuk metszeni a fáinkat, csak ha azt közterületen akarjuk elvégezni, mert az engedélyhez kötött.

A kertünkben lévő fa kivágását mindenképp engedélyeztetni kell és kertészeti szakvéleménnyel kell alátámasztani, hogy a fát elkerülhetetlen okból, illetve építmény elhelyezése miatt kell kivágni. Azt is jelenteni kell, ha egy fa egy nagyobb vihar következtében megsérült, megdőlt, illetve ha valaki a lakók közül allergiás rá, és ezért kell kivágni. A kérelmeket minden esetben a Polgármesteri Hivatalhoz kell eljuttatni. Az elsőfokú döntést a település jegyzője hozza meg.

Mivel a környezet védelme elsődleges szempont, a kivágott fa helyére mielőbb újat kell telepíteni. Az, hogy milyen fát ültethetünk a kivágott helyére, szintén eltérő lehet. Általában a kivágott fa törzsátmérőjének bizonyos százalékában kerül meghatározásra, hogy milyen új fa kerülhet telepítésre. Sőt, még azok a fajok is pontosan meghatározásra kerülnek, amelyek ültetésére pótlásként sor kerülhet.

Ez azért fontos, mert előtérbe kell helyezni az őshonos fajokat, és azokat, amelyek nem térnek el az utcaképtől. A pótlást ráadásul úgy kell elvégezni, hogy az újonnan ültetett fának a következő vegetációs időszakban ki kell hajtania. Ha ez nem történik meg, akkor meg kell ismételni az ültetést.

Ha mégsem kérünk engedélyt, vagy nem ültetünk fát a kivágott helyére, súlyos büntetést kell fizetnünk, amely akár több millió forintos bírság is lehet. Ezért, ha úgy döntünk, hogy valamilyen oknál fogva ki akarunk vágni egy fát, érdemes nagyon alaposan utánajárni, és mindent a szabályok szerint végezni.