A fekete bodza most virágzik, és ha szerencsések vagyunk, akkor nem csak az út mentén, de a kertünkben is gyönyörködhetünk a látványában, és érezhetjük a fantasztikus illatát. Ráadásul nem csak a szépsége és az illata fantasztikus, de még a belőle készített finomságok íze is. Ezeket pedig igazán nem nehéz elkészíteni, így ha most belefektetünk egy kis energiát, nem fogjuk megbánni, hiszen hosszú időn keresztül fogyaszthatjuk a belőle finomságokat. Sőt, a szörpöt akár le is lehet fagyasztani, és akkor még télen is visszahozhatjuk a tavasz és a nyár ízeit és illatait. Ne mondj le róla!
Így készíts bodzabort
Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy van bodza a kertünkben, bátran szedjük le, azonban nem árt lerázni egy kissé, hogy a benne lévő bogarak ne kerüljenek bele a borba. Ha nem a kertünkben terem, akkor mindenképpen olyan helyről gyűjtsük be, ahol nincs túlságosan nagy forgalom és valószínűleg semmilyen vegyszeres kezelés sem érte.
Ajánlatos a virágokat leszedni a szárról, amelyet legegyszerűbben egy villa segítségével tehetünk meg. Így sokkal jobb lesz a bor minősége.
A bodzából remek bor és bodzaszörp készíthető. Fotó: Shutterstock
Hozzávalók a házi bodzaborhoz:
- 30-40 nagy bodzavirág ernyő
- 5 g citromsav vagy borkősav, vagy két citrom leve
- 5 g szárított sütőélesztő
- 1,5 g borkén
- 1 kg kristálycukor
- 4 liter víz
Fontos, hogy ne mossuk meg a bodza virágait, csak rázzuk le azokat. Forraljuk fel a vizet, dobjuk bele a leszemezett virágokat, és főzzük tíz percig. Amikor a virágok már megbarnultak, készen is vagyunk. Keverjük át, majd szűrjük le, és keverjük el benne teljes oldódásig a kristálycukrot. Ezután hagyjuk, hogy 30 Celsius-fokra hűljön, és öntsük bele egy ötliteres üvegbe. Adjuk hozzá a citromsavat vagy borkősavat, és ekkor már ne használjunk fém eszközöket, mert a sav olyan fémsókat oldhat ki az edényből, amelyek károsak lehetnek.
Vegyünk ki belőle pár deciliternyi folyadékot és keverjük el benne az élesztőt. Ahogy ez elszaporodik benne, úgy alakul ki szürkésbarna habréteg a tetején. Amikor ez megtörtént, keverjük jól el, és öntsük vissza az üvegbe. Az üveget borászati kotyogóval zárjuk le, hogy a keletkező gáz távozhasson, de a levegő ne jusson be. Az üveget tegyük 15-25 Celsius-fokos hőmérsékletű helyre, és hagyjuk erjedni.
Amikor pár hét múlva éppen hogy csak pezseg a bor, kóstoljuk meg. Ha megfelelőnek találjuk, adjuk hozzá a borként, fedjük le egy légáteresztő anyaggal és várjuk meg, amíg a bor elkezd ülepedni. 1-2 hét ülepedés után fejtsük át és palackozzuk.
Szörpöt is készíthetünk a bodzából
A bodzaszörp készítéséhez a virágot teljes kinyílt állapotában szedjük le. A virágokat ne mossuk meg, csupán rázzuk le, hogy megszabadítsuk a felesleges szennyeződésektől, rovaroktól.
Forraljunk fel vizet, majd hűtsük le. Öntsünk 3 kg cukrot egy 5 literes üvegbe, majd adjuk hozzá a vizet, és keverjük el, míg teljesen fel nem olvad. Vágjuk rövidre a virágok szárát, majd körülbelül 25 virágot tegyünk az edénybe, és karikázzunk rá vegyszermentes citromot ízlés szerint. Adjunk hozzá 40 gramm citromsavat. Hagyjuk 3 napig állni úgy, hogy naponta háromszor átkeverjük, majd szűrjük le, és tegyük hűtőbe. Ha nem csak a tavaszi és a nyári időszakban szeretnénk fogyasztani, tegyük félliteres üvegekbe, és kerüljön a mélyhűtőbe.
Nem csak finom, egészséges is
A fekete bodza hazánkban őshonos cserje. Nagy, tányérszerű, fehér virágzata, és fekete bogyótermése van. Nem csak szörpöt és bort, de lekvárt is készíthetünk belőle, sőt, a virágát ki lehet sütni, ha sörös palacsintatésztába forgatjuk.
A bodzát nem véletlenül használták már az ókorban is gyógyításra. Virágjából megszárítva vízhajtó és lázcsillapító hatású tea készíthető, de megfázásra is kiváló. Nátha esetén napi 2-3 csészét ajánlatos fogyasztani belőle. A belőle készült lekvár hashajtó hatású.
Fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatását már az indiánok is alkalmazták, ezen kívül pedig szívesen használták még a bőr ápolására és a szem borogatására is. Napjainkban leginkább immunrendszerünk erősítésére használjuk, de hatékony méregtelenítő is, és még a pattanások és a bőrkiütések tisztítására is kiváló. Általános vérzéscsillapítóként is alkalmazzák.
A fekete bodza virága szép, illatos, a belőle készített bor és szörp pedig nagyon finom. Fotó: Shutterstock
A bodzabogyó kivonat hatékonynak bizonyult számos influenzavírus-törzzsel szemben, de kiváló a bodzavirághoz hasonlóan megfázásra és köhögésre is. A bodzabogyó antioxidánsokban, flavonoid típusú vegyületekben rendkívül gazdag. Magas a kálium tartalma, valamint sok C-vitamint, A-vitamint és E-vitamint is tartalmaz.
Így legyen a kertedben fekete bodza
A fekete bodza gondozása nagyon könnyű. A bodzát napos vagy félárnyékos helyre ültessük, mert ha nem jut napfényhez, akkor nem fog kellőképpen fejlődni, és így virágot és bogyót sem fog hozni. A bodza talajigénye is átlagos, a legjobban a kissé nedves, tápanyagban gazdag talajokban érzi jól magát. Vízigénye közepes, folyamatos öntözést nem igényel, azonban ha túlságosan nagy a meleg és a szárazság, akkor érdemes megöntözni. A bodza könnyen terjed gyökérsarjakkal, de ezt metszéssel meg tudjuk fékezni. Ha nem szedjük le a virágokat, ősszel bogyó terméssel örvendeztet meg bennünket.
A bodza akár sövénynek vagy térhatárolónak is ideális. Ez a lombhullató kerti cserje 3-6 méteres bokorrá fejlődik, de metszéssel méretre tudjuk igazítani, így a kisebb kertekben is tökéletes lehet. Ráadásul még az énekes madarakat is a kertbe tudjuk vonzani a bodzával, hiszen nagyon szeretik a madarak a bodzabogyót.
A fekete bodzát össze lehet téveszteni a mérgező gyalog- vagy földibodzával, de amíg a fekete bodza bokor formájú, addig a gyalogbodza inkább lágyszárú növény. A fekete bodza nagyobb méretű bokor, vagy kompakt fa megjelenésű cserje, viszont a gyalogbodza alacsony, gyomszerű növény. A fekete bodza virágzata fehér, és tenyérszerűen helyezkedik el, termése pedig lefelé csüngő, míg a gyalogbodza felfelé álló termést hoz. Így hát mindenképp győződjünk meg róla, hogy a fekete bodza bogyóját használjuk fel.
Mindenkinek bodzaszörpben gazdag nyarat kívánunk!