Kevés rosszabb dolog van annál, mint amikor bár fáradtak vagyunk, hosszú órákon át csak forgolódunk az ágyban anélkül, hogy el tudnánk aludni. Ez pedig a következő napunkra is rányomja a bélyegét, hiszen kialvatlanul, fáradtan a teljesítményünk is jóval kisebb lesz, ráadásul fogékonyabbak lehetünk a különféle megbetegedésekre is.
A hangulatunk sem az igazi, ha folyton fáradtnak érezzük magunkat. És valahogy az agyunk és a reflexeink is megsínylik, ha nem aludtuk ki magunkat. De ebbe nem kell beletörődnünk. Sokat tehetünk azért, hogy ez ne így történjen. Pár finomság pedig igazán könnyűvé és gyorssá tudja varázsolni az elalvást.
A dió igazi melatonin bomba
A dió nagy mennyiségű magnéziumot tartalmaz, ami bizonyítottan jótékonyan hat az alvásra. Ennek az oka, hogy a magas magnéziumtartalmú ételek fokozzák a melatonin, vagyis a szervezet alvás-ébrenlét ciklusát szabályozó hormon termelését, sőt, ezen kívül még a paraszimpatikus idegrendszert is aktiválják. Miattuk lassul a szívverés, a légzés, így a szervezetünk nyugalmi állapotba kerül.
A dió azért is segít, mert sok benne az omega-3 zsírsav, amely segít bennünket a pihenésben, mivel csökkentik a szervezetben lévő gyulladásokat és a noradrenalin nevű stresszhormon szintjét is.
De nem csak az alvásban segíthet, ha minden nap diót eszünk. Az infarktus, a stroke és a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is csökkenti a benne lévő esszenciális tápanyag, így az omega-3 alfa-linolénsav és más, magasan bioaktív komponensek.
De a dió gazdag még A- és E-vitaminban is, levele pedig, melyből teát készíthetünk, frissen nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz. A dióban ezeken kívül még rengeteg magnézium és a kálium található, továbbá a csontképzéshez szükséges fluor, és a vérképzéshez elengedhetetlen mangán és réz is megtalálható benne.
Ha pedig azt szeretnénk, hogy csak a kertig kelljen elmenni egy kis dióért, és van elég helyünk, akkor legyen saját diófa a kertünkben. Azonban az elültetése után nagy türelemre van szükség, hiszen akár 10-15 évet is várni kell, míg termőre fordul. A folyamat felgyorsítható oltott csemete vásárlásával, amely már 3-4 év után fogyasztható termést ad.
A dió nem csupán az alvást segíti, rengeteg jó tulajdonsággal bír. Fotó: Shutterstock
Fontos, hogy a diófa a kert egyéb fáitól, a kerítéstől és az épületektől legalább 10 méter távolságra legyen. A diófa ideális ültetési ideje ősszel vagy tavasszal jön el. Az ültetőgödör nagyságát a csemete méretei határozzák meg. A gödörnek akkorának kell lennie, hogy a diófacsemete gyökerei kényelmesen elférjenek benne. Alulra ajánlott egy vastag réteg szervestrágyát vagy komposztot kihelyezni, amellyel sokat tehetünk a csemete gyors fejlődéséért. Ezt azonban mindig fedjük be egy vékony réteg földdel, hogy a diófa gyökerei ne érintkezzenek vele közvetlenül, mert az kárt tehet benne.
A diófa gondozása egyszerű, azonban metszésre szüksége van, de nem akkor kell metszeni, amikor a többi fát, ugyanis, ha a többi fával együtt a diófát tavasszal metszenénk meg, a nagy gyökérnyomás miatt olyan sok nedvet veszítene el, hogy szinte elvérezne. Az ősz kezdetén viszont annyira kicsi a gyökérnyomása, hogy nem nedvedzik, és a metszés során elszenvedett sebzéseket könnyen elviseli. A száraz ágaktól az év bármely időszakában megszabadulhatunk, ez a szabály csak az élő ágak metszésénél alkalmazandó
A kamillát nem véletlenül ajánlják a nagymamák is
Már a nagymamánk is kamillateát ivott nyugtalanság és álmatlanság esetén, ezért nem csoda, hogy minket is ellazít egy bögre finom kamillatea. Ráadásul a kamilla nem csak az álmatlanságra gyógyír.
Habár mi nagyon szeretjük a kamilla illatát, elriasztja a repülő rovarokat, a borsmenta mellé ültetve pedig felerősíti annak ízét. A kamillát különféle kozmetikumokban, ételek díszítőjeként is használják, de gyógyászati célokra is kiváló. Nyugtató fürdő készíthető belőle, de kiváló friss salátákhoz, és teaként is megállja a helyét.
A kamillateának ezen kívül izomlazító és görcsoldó hatása van. A kamilla gyulladáscsökkentő, de a vele történő langyos borogatás kiváló szem- és kötőhártya gyulladás esetén. Sebgyógyító és hámosító hatása is van, és az afták ellen is jó, ha öblögetése használjuk, de inhalálhatunk is vele, és még a szőke hajat is csillogásra készteti.
Könnyedén lehet saját kamillánk a kertben. A kamilla magjait 3 mm mélyre érdemes elvetni, 15 cm távolságra egymástól. A kamilla nem igényes a talajra, de rendszeres öntözésre van szüksége ahhoz, hogy virágozzon. Habár egynyári növény, képes saját magától szaporodni. A virágait érdemes kora reggel leszedni, mielőtt még a napfény hatására csökkenne a bennük lévő illóolaj mennyisége. Ollóval kell a virágokat levágni, majd ki kell azokat szárítani.
A levendula igazán megnyugató
A levendula nem csak a limonádét teszi finomabbá. Az sem véletlen, hogy 2018-ban elnyerte az év gyógynövénye címet. Nem csak gyönyörű, de hasznos és ízletes is, ráadásul igazán nyugtatóan hat ránk, így az elalvást is segíti, már gyermekkorban is.
Egy stresszes nap után csodás levezető lehet egy levendulás fürdő, amelytől utána hamar álomba is fogunk tudni merülni. Nem véletlen, hogy a levendulából készült illóolajat már több, mint 2000 éve használják és őseink is szívesen fürödtek benne. Úgy vélték, a test mellett az elmét is képes megtisztítani.
A levendula a szobában nevelve is segít az alvásban az illatával. Fotó: Shutterstock
Bőrnyugtató és regeneráló hatása miatt a levendulát számos kozmetikai készítményben használják. Gomba- és baktériumölő hatása miatt dezodorokban is alkalmazzák. Bár mi nagyon szeretjük az illatát, a szúnyogok szerencsére nem, így kiváló szúnyogriasztó, és a molyokat is távol tudja tartani. De nem csak altat, finom is. Készülhet belőle szörp, fagylalt, sütemény.
Kiváló ötlet lehet egy finom levendula tea elalvás előtt. A levendula tea készítéséhez helyezzünk egy teáskanál levendulát két és fél deci forró vízbe, hagyjuk állni 6-7 percig, majd szűrjük le. Egyéb gyógynövényeket is adhatunk hozzá, kamillával egészen fantasztikus lesz az íze. Ráadásul nem csak finom, de meg is nyugtat, és a fejfájást is képes csillapítani.
A levendula legjobban a homokos, vagy kavicsos, jó vízelvezetésű talajt kedveli, és persze a napfényt. Jobban viseli a szárazságot, mint a túlöntözést, de azért kiszáradni semmi esetre se hagyjuk, különösen, ha cserépben neveljük. Ahhoz, hogy a legillatosabb legyen odabent az otthonunkban, akkor vágjuk le a virágait, amikor azok elkezdenek kinyílni. De ekkor ne vágjuk le a levelét, csakis a virágait!
A levendulát a legegyszerűbben palántáról lehet szaporítani, de akár dugványozással, vagy magvetéssel is szaporítható. Jobb ősszel telepíteni, hiszen az ültetés után fontos a rendszeres öntözés, és az őszi időszakban kevesebb az esély rá, hogy a palánták kiszáradjanak. Ha pedig ősszel ültettük el, akkor a levendula már megerősödve várhatja a tavaszt, és vele a sok napsütést. Ha pedig szép levendulát szeretnénk, a metszése nem maradhat el. Egyébként nagyon hamar el fog öregedni, és idővel már nem fog virágot hozni.
A levendulát nyár végén metsszük formára. A hajtásokat nyugodtan vágjuk vissza a felére, hiszen így is marad elég, hogy a növény télen se fagyjon meg. Később azonban már figyeljünk rá, hogy ne metsszük meg erősebben, hiszen akkor nem lesz védett a téli fagyokkal szemben.
Könnyű álmot kívánunk!