Ismerős a helyzet, hogy minden nyílászárón szúnyogháló van, de valahogy mégis naponta téved be az otthonodba egy légy? A légy mindig hívatlan vendég. Legalábbis nemigen ismerni olyanokat, akik tárt karokkal várják. Inkább idegesen kapálódzó karokkal próbáljuk meg a lehető legrövidebb úton kitessékelni őket az otthonunkból, kertünkből.

Az idegesítési ranglistán valószínűleg igen előkelő helyen szerepel, hiszen kevés bosszantóbb dolog van, mint amikor rászáll az ételünkre, vagy éjszaka a semmivel sem összetéveszthető hangjára ébredünk.

Mivel kedvencei a bomló anyagok, ezért nagyon sok betegséget terjeszt. Mivel csak folyékony táplálékot képes magához venni, a szilárd halmazállapotú élelmiszereket hányadékával, vagy nyálával hígítja fel. A kórokozó mikrobák átjutnak az emésztőcsatornáján, így tovább viszi a fertőzést. Ugye most már te sem szívesen ennéd meg azt az ételt, amire rászállt? És vajon honnan tudod, hogy ha bent van egy légy az otthonodban, akkor mire szállt rá addig, amíg nem vetted észre?

Bár a légy élettartama mindössze 30 nap, sajnos ezalatt szinte folyamatosan képes a szaporodásra. De szerencsére van védekezési módszer ellene, nem is egy. Védekezni pedig nagyon is szükséges, hiszen láthatatlan módon is képes ártani nekünk. Vegyük is sorra, hogyan tudjuk megoldani, hogy ne legyen légy az otthonunkban.

Így szabadulj meg a legyektől

1. A legegyszerűbb és legnagyszerűbb módszer a megelőzés. Tegyél minden ablakodra szúnyoghálót, így az esélye a bejutásra szinte nulla. A bejárati ajtód lesz a védekezés gyenge pontja, de manapság már ezekre is tehetsz kinyitható, vagy elhúzható szúnyoghálót, vagy az ajtó elé akasztott, több szálból álló függönnyel is védekezhetsz a besurranó legyek ellen.

légy

A légy számtalan betegséget terjeszt. Fotó: Shutterstock

2. Ha mégis betette a lábát a házba, akkor a leghumánusabb és a leginkább tapéta- és falfesték kímélő megoldás, ha kereszthuzatot csinálsz, és megpróbálod kitessékelni. Ha ez nem válik be, akkor különféle lecsapásra alkalmas eszközökkel is meg lehet próbálni jobb belátásra bírni, vagy lecsapni.

3. Különféle aeroszolok segítségét is igénybe veheted, ám ember legyen a talpán, aki egy megvadult legyet képes röptében lefújni anélkül, hogy ne valamelyik családtagját találja képen a kellemesnek a legkevésbé sem nevezhető permettel.

4. Készíthetsz légy csapdát. Ehhez keverj össze 2 dl vizet 1 evőkanál cukorral, és tedd egy üvegbe. Az illat egészen biztosan oda fogja csalogatni a legyeket. Vannak, akik a sör és a méz, vagy az ecet és a méz keverékére esküsznek.

5. Szintén hatásos csapda, ha egy rothadt almát feldarabolsz és beleteszel egy tálba, lefeded celofánnal, amelyen ejtesz egy kis lyukat. A légy be fog jutni, de ki már nem tud jönni.

6. Használhatsz légypapírt. Ez igen hasznos bármilyen repülő rovar megfékezésére, ám célszerű gyakran cserélni, hiszen nem a legesztétikusabb a papíron csüngő, halott rovarok látványa. A légypapírt akár otthon is elkészítheted. Erős csomagolópapírból vágj ki 10 cm széles csíkokat, lyukaszd ki a papírt, majd fűzz bele zsinórt. Főzz össze 4 dl vizet, ugyanennyi cukrot és mézet, hűtsd ki a masszát és mártogasd bele alaposan a papírokat. Akaszd fel őket egy alufólia fölé, hogy a lé oda tudjon csepegni, várd meg, amíg tejesen megszárad és tedd ki a megfelelő helyre. Ügyelj rá, hogy a legmagasabb családtag fejénél is magasabbra akaszd, mert igazán nem nagy élmény, ha valakinek beleakad a hajába!

7. A paradicsom és a bazsalikom nagyon jó társak, akár a konyhában, egy finom saláta elkészítésnél, akár, ha a legyek jókedvének elrontásáról van szó. Ugyanis, ha bazsalikomot vagy paradicsomot ültetsz a házad közelébe, azt messzire fogják kerülni a legyek.

8. A levendula szintén képes meggátolni a legyek behatolását, mert nagyon nem szeretik az illatát. Így nem csupán a molyok, a legyek távoltartására is alkalmas. A muskátlit sem a legyek, sem a szúnyogok nem kedvelik, így hát tegyél belőlük jó sokat az ablakodba.

légy

A légy a kertekben, tanyákon is sok kárt okoz. Fotó: Shutterstock

9. A szegfűszeges füstölő nagyon kellemes illatot áraszt a számunkra, de nem úgy a legyek számára.

10. Szintén nem rajonganak a babérolajért. Sőt, állítólag az erős paprika illata sem tartozik a legyek által legjobban kedvelt illatok közé.

11. A citrom és a narancs kitűnő vitaminbomba, és limonádéként is tökéletes. Különösen, hogy a legyek mindkettő illatát utálják.

12. Ne hagyj elől semmilyen ételt, ételmaradékot, vagy nyersanyagot a konyhában.

13. A ventilátor hatására menekülni fognak, mert az megzavarja őket a repülésük közben.

14. De nem csak a házakban, lakásokban, hanem a tanyákon is gyakori vendég a légy. A növényeinkben is sok kárt tesznek a legyek. Az állattartás pedig  minden esetben együtt jár a legyek megjelenésével is. Ez sok szempontból káros, hiszen amellett, hogy nagyban zavarják állataink pihenését, még meg is tudják fertőzni őket. A tehenek általában toporgással, a fejük forgatásával, vagy farkuk csapkodásával próbálnak védekezni ellenük. Sajnos a sok légy a  tejtermelésük rovására is tud menni.

A szabadban tartott állatokat pedig nagyon sokszor csípik meg a legyek, amely szintén nagyon fájdalmas, kellemetlen és veszélyes tud lenni, a különféle betegségek terjesztése miatt. Nagyon fontos, hogy az állatokat tiszta körülmények között tartsuk, hiszen a trágya vonzza a legyeket, és még a petéiket is el tudják helyezni benne. Szintén fontos, hogy az istálló falait rendszeresen tisztítsuk meg és meszeljük le.

Az etetők és itatók tisztán tartása is nagyon fontos szempont. Ne maradjon benne elázott, bomlásnak indult táplálék, hiszen az nagyon vonzza a legyeket. Manapság különféle elektromos légyfogó rendszerek és rovarcsapdák állnak rendelkezésre, melyek istállón belül, és a szabad levegőn is képesek megfékezni a legyeket.