Az elmúlt 5-10 évben hatalmas lehetőségek nyíltak ki a szőlő- és borágazatban a pályázatok hatására – mondta köszöntőjében Csizmadi Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Kertészeti és beszállítóipari országos osztályelnöke.

Ugyanakkor az elmúlt 5 év időjárása megnehezítette a szőlészek és borászok dolgát, számos kihívással szembesültek, ezért kifejezetten hangsúlyos számukra, hogy megismerjék az új innovációkat és az új lehetőségeket – tette hozzá.

Varga Máté, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának szakmaközi ügyekért felelős alelnöke "Merre tovább magyar bor?" című előadásában bemutatta az idei szüretről jelenleg elérhető terméseredményeket. Hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás, valamint a kártevők fokozott jelenléte mellett az ágazat számára kihívást jelent a csökkenő kereslet és ezen belül a vörösbor fogyasztásának a visszaesése, az alkoholmentes fogyasztási trendek erősödése, az alacsony jövedelmezőség, a munkaerőhiány és a költségnövekedés. Szólt az aktuális pályázatokról és a hozzájuk kapcsolódó határidőkről is.

A "Merre tovább magyar bor?" című előadás prezentációja itt érhető el.

Dr. Györe Dániel, az Agrárminisztérium osztályvezetője "Szőlő-szerkezetátalakítási támogatás – aktualitások, főbb változások" című előadásában részletesen bemutatta a szőlő-bor ágazati támogatás legfontosabb sajátosságait, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy a 2024/2025 borpiaci évtől új szerkezetátalakítási tervek léptek hatályba. Kiemelte a támogatási kérelmek kulcspontjait és kitért a 2025-től várható módosításokra is.

A "Szőlő-szerkezetátalakítási támogatás – aktualitások, főbb változások" című előadás prezentációja itt érhető el.

Vuity Kornél, az Auditker Kft. termékmenedzsere "Hatékony permetezés kevés lével" című előadásában először axiál ventilátoros permetezőgépeket mutatott be. Közös jellemzőjük az alacsony permetlé-felhasználás volt. Hangsúlyozta, hogy az ültetvény kialakítása alapján az IDEAL SUPRA permetezőgép különböző toronyméretekben érhető el. Bemutatta a DropSave-et, amely kialakítása révén az elsodródó permetlevet felfogja és újra felhasználja. Ezután Simon Gábor, az ABZ Drone Kft. növényvédelmi drónpilótája a permetező drónokat és azok növényvédelmi lehetőségeit és megoldásait mutatta be.

A "Hatékony permetezés kevés lével" című előadás prezentációja itt érhető el.

Kisjuhász Roland, az Altoterra Kft. lombtrágya és biostimulátor üzletágvezetője "Jövőálló szőlészet – Egyszerű, felkészült, optimális!" című előadásának bevezetőjében bemutatta, mi a biostimulátor és alkalmazásának milyen hatásai vannak a szőlőben. Részletezte a szilícium jelentőségét a szőlőtőkék, fürtök növekedése és ellenállóságának szempontjából, valamint kísérleti adatokkal mutatta be az eljárások hatékonyságát és hozamra gyakorolt hatását a borszőlőben.

A "Jövőálló szőlészet – Egyszerű, felkészült, optimális!" című előadás prezentációja itt érhető el.

Buláth Tibor, a Natur Agro Hungária Kft. fermentálóüzem vezetője "A talaj a kulcs: granulált szerves trágya használata szőlőben" című előadásában a szervestrágya főbb jellemzőire és alkalmazhatóságára fókuszált. Kiemelte, hogy a Natur Fertil olyan új innováció, amelynek gyártása 2024-ben kezdődött el. Előnyei, hogy a hagyományos prizmás trágyaérlelésnél gyorsabb, irányított folyamat során alakul ki, ráadásul makro-, mezo- és mikroelemtartalma igen magas. Szőlőültetvényben kísérleti alkalmazása erősebb hajtásnövekedést és magasabb terméshozamot eredményezett.

"A talaj a kulcs: granulált szerves trágya használata szőlőben" című előadás prezentációja itt érhető el.

Tóth János, az FMC-Agro Hungary Kft. területi szakmérnöke "A szőlő növényvédelme" beszélgetés keretében bemutatta, melyek hazánkban a leggyakoribb növényvédelmi problémák és milyen megoldásokkal orvosolhatók. Kiemelte a sarjhatjások témakörét, valamint beszélt a gyomirtásról és a gombás megbetegedések megelőzéséről. Felhívta a figyelmet arra, hogy a klímaváltozás hatására a szüret ideje megváltozott és ez hatással van a szőlő növényvédelmére is.

"A szőlő növényvédelme" című előadás prezentációja itt érhető el.

Sikeres szüret? 2025 – Szőlőtermesztés Agroinform webinárium

Sikeres szüret? 2025 – Szőlőtermesztés Agroinform webinárium résztvevői – Forrás: Agroinform

A Magyar borvidékek – 2024. évi tapasztalatok kihívások és a jövő lehetőségei gyakorlati szempontból című szakmai kerekasztal beszélgetésen ugyancsak téma volt a klímaváltozás és az utóbbi években tapasztalható légköri aszály, az alkoholpánik és a kereslet visszaesése is.

A beszélgetés résztvevői:

  • Laposa Bence, tulajdonos, Laposa Birtok Kft.,
  • Németh János, tulajdonos, Németh János Pincészet,
  • Font Gábor, borász, szőlőtermesztő, Font Pincészet.

Indexkép: Shutterstock