Húsos som

A húsos som (Cornus mas) Európában és Magyarországon is igen elterjedt cserje. Ősszel – augusztus végén, szeptember elején – érő apró, piros gyümölcseit régen gyűjtötték az emberek, és nem túlzás azt állítani, hogy a somlekvár az egyik legfinomabb csemege. De a húsos som nemcsak termése miatt értékes, hanem szép formájú leveleivel és kora tavasszal nyíló apró sárga virágaival bármelyik dísznövénnyel felveszi a versenyt.

Húsos som virágai kora tavasszal

Húsos som virágai kora tavasszal – Fotó: pixabay.com

A húsos som nevelése igen egyszerű, hiszen vadon is megél, nincsenek extra igényei, de a rendszeres öntözést, főleg forró, aszályos nyarakon meghálálja. Lassan növekvő viszont hosszú életű cserje. Szaporítható magról is, de csak a sarjakról és a dugványozással nevelt növények gyümölcse egyezik az eredeti növényével.

A húsos som 2-4 hétig is érik és kihívást az apró gyümölcsök szüretelése jelenti. Feldolgozás szempontjából fontos információ, hogy a nemesített húsos somok gyümölcshús-mag aránya kedvezőbb.

Húsos som

Húsos som piros termése – Fotó: pixabay.com

Már az éretlen som is ragyogó piros a ritkuló levelek között, azonban ekkor a gyümölcs még fanyar. Az érett som lepotyog. Ekkor már a gyümölcshús puha, az íze pedig inkább különleges, mint kellemetlen. Régen bevett szokás volt nyár végén fehér terítőt, lepedőt tenni a sombokor alá és onnan felszedni a beértett szemeket. A lekvár mellett szörpöt és pálinkát is szoktak belőle főzni.

Fehér som

Kevés olyan növény van, amelyet azért ültetünk szívesen, mert télen elképesztően jól néz ki. A fehér som (Cornus alba) azonban éppen ilyen. Nyári, fehér virágai jelentéktelenek, fehér gyümölcsei pedig nem fogyaszthatók, de a színes (piros vagy sárga) vesszők elképesztő látványt nyújtanak télen.

Fehér som

Fehér som lombhullás után – Fotó: pixabay.com

A fehér som rendkívül jól bírja a kemény, hideg teleket, hiszen tőlünk északabbra őshonos. A nyári nagy forróság azonban megviselheti a növényt – célszerű öntözni –, ugyanakkor napos helyre ültetve tudja megmutatni például a Cornus alba 'Siberian Pearls' vagy a Cornus alba 'Sibirica', hogy milyen elképesztő bordóra képesek színeződni a levelei lombhullás előtt.

Persze, azt is a fehér som javára kell írni, hogy a nyári lombozata is kifejezetten szép. Létezik belőle zöld, zöld-fehér tarka, sőt rózsaszínes zöld-fehér tarka (Cornus alba 'Sibirica Variegata') változat is.

A fehér som is a könnyen nevelhető cserjék közé tartozik. Metszéssel új, élénk színű hajtások nevelésére ösztönözhetjük, de metszés nélkül is szépen fejlődik. Közepes vízigényű, de főleg száraz, forró nyarakon fontos rendszeresen öntözni.

Versgyűrűs som

A veresgyűrűs som (Cornus sanguinea) szintén télen a legelragadóbb. Narancssárga ágrendszere szinte szó szerint lángol hóesés után. Nagyobb csoportokban rendkívül jól mutat. Kifejlett magassága 2-3 méter, de létezik belőle tarka változat is.

Nyár elején apró ernyőkben nyílnak fehér virágai, termése nem fogyasztható. Bizonyos változatok pl. Cornus sanguinea 'Anny's Winter Orange' vagy a Cornus Sanguinea 'Midwinter Fire' őszi levélszínei is káprázatosak

Csillagsom

A csillagsom (Cornus kousa) egyértelműen a legszebb somfajta. Szokták kínai csillagsomnak is emlegetni. A somokra jellemző habitussal és levélalakkal rendelkezik, azonban ismeri azt a trükköt, hogy késő tavasszal-kora nyáron jelentéktelen, zöld virágzata körül négy fehér vagy rózsaszín murvalevelet növeszt.

Csillagsom

Virágzó csillagsom – Fotó: pixabay.com

Csillagsom

Csillagsom virágzás rószaszín murvalevelekkel – Fotó: pixabay.com

És ezzel még nincs vége a meglepetéseknek: nyár végére a virágokból ehető, piros gyümölcsök fejlődnek, amelyek úgy lógnak, mint a cseresznye, de megjelenésükben inkább a málnára emlékeztetnek.

A csillagsom is jól viseli a hideg teleket, nyáron az öntözést meghálálja. Kelet-Ázsiában őshonos, de kedveli a Magyarországi klímát. Akár 4-6 m magasra is megnőhet, sőt vannak fajtái, amelyek a 8-12 m is eléri. Lombja ősszel színesre vált.