A Magyarországon élő szúnyogalkatúak nagy többsége teljesen ártalmatlan rovar, azonban egy kis részük, valamivel több mint 50 fajuk a csípőszúnyogok közé tartozik. Ezek lárvái sekély, csendes állóvizekben növekednek. Egy részük évente egyetlen generációval szaporodik, egy részüknek azonban tavasztól őszig sok nemzedéke fejlődik ki gyors egymásutánban, a nyári melegben akár 5-7 napon belül. Szaporodásukat tekintve sok faj a természetes élőhelyeket részesíti előnyben, például a folyók árhulláma után visszamaradó víztereket, mások viszont kevésbé válogatósak. Utóbbi esetben nekünk is hatalmas felelősségünk van.

Az eredetileg faodvakban, sziklarepedésekben összegyűlt csapadékot kedvelő szúnyogfajok számára kiváló alternatíva az emberi környezet kínálta lehetőség: a vízzel teli cserépalátétek, öntözőkannák, vödrök által nyújtott apró, vizes élettér – és mindenekelőtt a fedetlen esővizes hordó. Amiben felelősségünk megkerülhetetlen, hiszen a szúnyogok számos kórokozót képesek terjeszteni, ezért fontos, hogy ne segítsük a szaporodásukat.

A szúnyoggyérítés különböző módjai

Hazánk területének jelentős részén egy Deltamethrin nevű idegméreg használatos a szúnyogok gyérítésére, a probléma az, hogy katicák, fürkészdarazsak, szöcskék és egyéb beporzók is áldozatul esnek e méregnek.

A gyérítést követően viszont a hordóinkban vagy akár a cserépalátétek pár milliméteres kis vizében fejlődő szúnyoglárvák néhány nap alatt visszaduzzasztják a létszámot, élvezve az immár ragadozókban szegényebb életteret, mivel a méreg a szúnyogokra vadászó szitakötőket és egyéb fajokat is károsíthatja. Ennek csak a vizek elpárolgása, az utánpótlást nem kapó esővízgyűjtő hordók kiszáradása, illetve az őszi hűvös idő vet véget.

Azért is fontos, hogy mindent megtegyünk a saját kertünkben annak érdekében, hogy ne szaporítsuk a szúnyogokat, mert a kémiai szúnyoggyérítés nemcsak a változatos rovarvilág hanyatlásához járul hozzá, de a teljes táplálékláncon végiggyűrűzve például a fecskék létszámát is befolyásolja. És ez a folyamat részben a lakosság számlájára írható.

szúnyog

A Magyarországon élő szúnyogalkatúak nagy többsége teljesen ártalmatlan rovar, azonban egy kis részük a csípőszúnyogok közé tartozik – fotó: Shutterstock

Az Európai Unió nagy részén elsősorban egy Bti (Bacillus thuringiensis ssp. israelensis) nevű, természetben is előforduló baktériumot használnak a szúnyogok elleni védekezésben. A lárvákra ható, így a vérszívók kifejlődését megakadályozó módszer járványügyi szempontból sokkal biztonságosabb, hiszen megelőzi a szúnyogártalmat, ráadásul nem okoz olyan súlyos ökológiai károkat, mint az idegméreg, védve ezáltal a beporzók és az élővilág jelentős részét. E technológia az ártereken és a közterületek vizeiben is kiválóan használható. Azonban a baktériumalapú szúnyoggyérítés módszere is tehetetlen, ha a lakosság nem vállal felelősséget a magánterületeken lévő fedetlen vizeshordók okozta szúnyogtenyészetekért.

A lakosság nemtörődömsége nemcsak sűrűbb kémiai gyérítést eredményez, hanem megakadályozza a modern, beporzókat megkímélő módszer elterjedését is.

Mit tehetünk mi a szúnyogok számának csökkentése érdekében?

Az esővizes hordókat fedjük le szúnyoghálóval, a madáritatók vizét gyakran cseréljük, és öntsük ki a cserépalátétekben és hasonló helyeken pangó, akár pár milliméter mély kis vízgyülemeket.

• Hazánkban 2023-tól már kaphatók kifejezetten lakossági célra gyártott, Bti-alapú, tablettás biológiai készítmények (pl. Culinex).

A szúnyogok a legtöbb élőlény számára táplálékul szolgálnak, ezért alakítsuk ki úgy a kertünket, hogy az sokszínű életteret jelentsen az élővilág számára. Helyezzünk ki madárodúkat, alakítsunk ki sziklakertet, komposztdombot, létesítsünk virágoskertet, méhlegelőt! A lényeg a változatosság.

• A szúnyogok főleg az ideiglenes, oxigénben szegény vizekben tudnak nagy tömegben kifejlődni, ahol a ragadozó vízi élőlények nem képesek fennmaradni. Ezért érdemes állandó vízborítottságú kerti tavacskát létesíteni, melyben biztosítjuk a jó vízminőséget. Ha nem telepítünk bele halakat, nem használunk benne vegyszereket, akkor nagyszerű életteret kínálunk a békáknak, a ragadozó vízi rovaroknak, a szitakötőknek, melyek nagyon hatékony szúnyogvadászok.

Forrás: greendex.hu