A rukkola, vagy más néven borsmustár, a keresztesvirágúak családjába tartozik, és a rokonai a káposztafélék. A Földközi-tenger térségéből indult el, de manapság már az egész világon ismert és kedvelt.
Leginkább salátákon és pizzákon találkozhatunk vele, azonban érdemes minél jobban megismerni, és kihasználni jellegzetes ízét és jótékony hatásait. A rukkolához még nagyobb hely és kertészeti előismeret sem kell, úgyhogy minden adott, hogy teret adjunk neki a kertben vagy a balkonon.
Ismerd meg a rukkolát!
A rukkola az egész világon kedvelt és termesztett saláta-, fűszer- és olajnövény. A rukkola igazán ízletes és egészséges. A még zsenge leveleket salátákban fogyasztják, de fűszerként is kiváló választás, mártásokban, párolt zöldségekben, és még az ételek díszítésére is alkalmas.
Magyarországon a második világháború után vált ismertté. A magjait a külföldről származó lenmagokkal együtt rendszeresen behurcolták, és gyomként nőtt az alföldeken. Idővel azonban bebizonyította, hogy jóval több, mint gyomnövény.
A kertben, balkonládában vagy akár cserépben is kiválóan megterem a rukkola. Fotó: Shutterstock
Ráadásul a rukkola nem csak egészséges és finom, de dísznövényként is megállja a helyét. A rukkola Európában leginkább a déli országokban őshonos és népszerű, így például Olaszországban nagyon gyakran találkozhatunk vele, de idehaza is szívesen ízesítik vele a különféle, olaszos fogásokat.
A rukkola íze nagyon meghatározó, borsos, mustáros aromájú, egy kissé kesernyés, emiatt megoszlik a vélemény róla. Pedig nagyon régóta használják, és nem csak az ételek ízesítésére. Az ókori római leírásokban mint afrodiziákumot tartották számon, ezért például a középkori kolostorkertekben nem engedték termeszteni. De a görögök sem mennek el mellette szó nélkül, sőt, a görögteknős egyik kedvenc eledele a rukkola.
A rukkolának nagyon magas az A-, B2-, B5-, C- és K-vitamin tartalma, és ásványi anyagokban is gazdag, így bőségesen található benne kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium, mangán és szilícium.
Teafőzetként a fekélyes gyomorra van jó hatással, és a köhögést is csillapítja, de még a szoptatós kismamáknak is ajánlották tejserkentőként. A rukkolának nem csak a leveleit, de magjait, valamint az abból sajtolt olajat is felhasználhatjuk. Mivel jó hatással van az emésztésre, a rukkolát érdemes egy-egy nehezebb étel mellé fogyasztani.
A rukkola szabályozza a koleszterin- és a vércukorszintet, csökkenti egyes daganatos betegségek kialakulásának esélyét, és segíti a tüdő működését.
A saláták elkészítésénél ügyeljünk rá, hogy ne legyen többségben, mert úgy el fogja nyomni a többi zöldségféle ízét. A rukkolát adhatjuk szendvicskrémekhez, túróhoz, de csak magában, egy kevés olíva- vagy dióolajjal, vagy citromlével meglocsolva is kiváló. Sőt, Olaszországban még likőrt is készítenek belőle, amelynek rucolinó a neve, és pesztóként is fogyasztják.
Így legyen rukkola a kertedben
Amikor vége a nyárnak, hajlamosak vagyunk üresen hagyni az ágyásainkat. Pedig ilyenkor, a nyár végén, vagy ősszel is rengeteg mindent termeszthetünk a kertünkben, vagy akár cserepekben. Így a rukkolának is ilyenkor jön el az ideje.
A rukkola nagyon igénytelen növény, így semmiféle előképzettség nem kell ahhoz, hogy rukkola legyen a kertünkben, vagy a balkonunkon. Gyorsan fejlődik, és kis helyen is elfér, így mindenki számára ideális, saját salátanövény.
A rukkola kiváló salátaként, de a pizza is sokkal finomabb lesz tőle. Fotó: Shutterstock
A rukkola utolsó pillanatos növény, hiszen magjai akár 2-3 hét alatt kihajtanak, és máris használható. A rukkola nem igényes a talajra, így szinte bárhol megterem, és a nyár végén üresen maradt ágyások is kiválóak a számára. De ha nincs kertünk, az erkélyen is nevelhetjük cserépben, vagy balkonládásban. A legjobb, ha általános termőföldet használunk hozzá.
Ha a kertbe vetjük, akkor alaposan gyomláljunk ki előtte, hiszen úgy sokkal egyszerűbb lesz a betakarítása. A rukkola magjait a vetést követően alaposan öntözzük meg. Szereti a napos, félárnyékos és meleg helyeket, így akár az ablakban is jól fogja érezni magát.
A csírázás megtörténtéig folyamatosan nedvesítsük az ültetvényt. Azonban a későbbiekben se hanyagoljuk el az öntözést, mivel így fog igazán gyorsan növekedni a rukkola. A rukkola három hét után már szedhető, egészen a hideg időkig. Mivel a leszedett levelek nagyon hamar fonnyadásnak indulnak, mindig csak annyit szedjünk le róla, amennyit fel is kívánunk használni.
A rukkola balkonládákban vagy cserépben is termeszthető a teraszon, erkélyeken vagy az ablakban. Szereti a félárnyékos helyet, a túl sok napsütés hatására ugyanis levelei sötétebbek, íze pedig erőteljesebb lesz. A rukkolát érdemes még zsenge korában leszedni, mivel ekkor még nem érezhető a kesernyés íze. Minél idősebb a növény és minél nagyobbak a levelei, annál csípősebb és keserűbb az íze. A hűtőben 2-3 napig eltartható, fagyasztásra kevésbé alkalmas, mivel elveszíti ropogósságát.
Ezért is érdemes saját magunk által termeszteni, mert úgy frissen, vitaminokkal telve tudjuk fogyasztani.