"Szeptember – átmenet az őszbe"

A klímaváltozás egyik hatásaként észrevehetően megnyúlt a nyár hossza, vagyis a több évtizede még augusztus 20-a tájékán menetrendszerűen megérkező évszakváltó hidegfront egyre gyakrabban kimarad időjárásunkból. Így volt ez idén is, hisz érkeztek ugyan hidegfrontok térségünkbe, de tartós lehűlést egyik sem hozott időjárásunkban.

A nyárból az őszbe történő átmenet átcsúszott szeptemberre, emiatt szeptember lett az „igazi" évszakváltás időszaka.

Az alábbi, sokéves átlagokat feltüntető grafikonon ez a jelenség nem látszik, hisz itt nem évtizedes, hanem 100 évnél is hosszabb időszak átlagai jelennek meg.

időjárás-grafikon

Szeptember havi klimatikus hőmérsékleti adatok – forrás: MeteoPlaza

Különösebb időjárási rekordok nem kapcsolódnak a hónaphoz, igaz, ebben a hónapban is elérheti még a hőmérséklet a 35 fok feletti értéket, de 40 fokos csúcshőmérséklet már nem valószínű. A hónap legmagasabb hőmérsékletét, 38,2 °C-ot 1946. szeptember 9-én, Szegeden mérték.

A hónap során egyre nagyobb valószínűséggel számíthatunk már fagypont alatti hőmérsékletre, de országos fagynak ekkor még igen kicsi a valószínűsége. A legalacsonyabb hőmérsékletet, -5,5 °C-ot 1977. szeptemberben 29-én, Borsodnádasdon mérték.

Csapadékosságukat tekintve az őszi hónapok már elmaradnak a nyáriak mögött (az idei nyár volt a kivétel, ami erősíti a szabályt), de ilyenkor még mindig jóval több csapadék szokott esni, mint a legszárazabb téli időszakban. A havi csapadékösszeg országos átlaga 50 mm.

A csapadék területi eloszlása ebben a hónapban sem egyenletes, az Alpokalján és a Dunántúl középső, valamint déli részén esik a legtöbb eső (átlagosan 58-60 mm), a főváros térségében a legkevesebb (sokéves átlagban 38 mm körüli érték), de nem dicsekedhet az Alföld sem, ott is alacsonyak az értékek (42-45 mm).

időjárás-grafikon

Szeptember havi klimatikus csapadékadatok – forrás: MeteoPlaza

És akkor nézzük, mit mutatnak az előrejelzések: mikor köszönt be az ősz? Mikor hűl le tartósan az ilyenkor megszokott értékre a hőmérséklet?

Szeptember 1-4.:

Az Észak-Európa felett örvénylő ciklon hullámzó hidegfrontja vonul át hazánk felett szeptember első napjaiban. A front nyomában érkező hideg levegő zöme elkerüli a Kárpát-medencét, emiatt jelentős lehűlésre nem kell számítanunk, komolyabb, országos csapadékot sem hoz a front, de záporok, zivatarok helyenként (kevés helyen) előfordulhatnak átvonulása idején.

A hétvégén már a Brit-szigetek felett képződő nagy kiterjedésű ciklon keleti peremén kialakuló kisebb légörvény alakítja időjárásunkat. Az itt lévőnél melegebb, nedvesebb levegő érkezik fölénk, emiatt pár fokkal ismét emelkedik a nappali felmelegedés mértéke, de változékonyabbra, felhősebbre fordul ismét az idő, és különösen vasárnap számíthatunk többfelé esőre, záporra, zivatarra. Helyenként hevesebb zivatarok is lehetnek, felhőszakadással, jégesővel, viharos erejű széllökésekkel.

időjárás

A Brit-szigetek felett megerősödő ciklon alakítja a kontinens középső részének időjárását is – forrás: MeteoPlaza

Szeptember 5-11.:

A peremciklon átvonulása után valamivel szárazabb, de egyre melegebb levegő sodródik fölénk délnyugat felől, így nemcsak a mediterrán tájakon folytatódik, hanem Közép-Európába is visszatér a nyáriasan meleg idő. A napsütést ugyan többször zavarja majd a megnövekvő felhőzet, és záporok, zivatarok is előfordulhatnak, de a hőmérő még igazi, strandidőnek megfelelő hőmérsékletet mutat. A hét első felében hazánk nagy részén elérheti, sőt meg is haladhatja a 30 fokot a csúcshőmérséklet.

A hét második felében a nyugat-európai ciklon megindul kelet felé, a kontinens belső vidékein így csapadékosabbra fordul az idő, és a hétvégére visszaesik a hőmérséklet is, akkor már a ciklon hátoldalán érkező, pár fokkal hidegebb levegő határozza meg időjárásunkat.

időjárás

Az elöregedő ciklon felhő- és csapadékrendszere kelet felé mozogva eléri hazánkat is – forrás: MeteoPlaza

Szeptember 12-18.:

A hét első felében egy hazánk felett átvonuló mediterrán ciklon alakítja időjárásunkat. Többnyire sok lesz felettünk a felhő, csak kevés helyen és rövid időszakokra bukkan majd elő a nap. Sokfelé várható ismétlődő jelleggel eső, zápor, zivatar, az ország nagy részén kiadós mennyiségű csapadék ígérkezik. A felettünk lévő sok felhő miatt az éjszakák enyhék, a nappalok mérsékelten melegek lesznek, nagyjából az ilyenkor elvárhatónak megfelelően alakul majd ekkor a hőmérséklet.

időjárás

Mediterrán ciklon hoz országos esőt – forrás: MeteoPlaza

A hét második felében már egy tőlünk nyugatra elhelyezkedő, délről észak felé mozgó hidegcsepp labilis levegője hoz mozgalmas időjárást. Többször megnövekszik majd a felhőzet, de emellett napos időszakokra is számíthatunk, csapadékra ekkor az ország nyugati felében lesz nagyobb esély, ott is elsősorban záporok, zivatarok teszik változatossá az időjárást. Keleten több lesz a napsütés, csapadék kevés helyen fordulhat elő, emiatt magasabb is lesz majd a csúcshőmérséklet, ott elérheti a 28, de akár a 30 fokot is. Nyugaton ennél több fokkal hűvösebb időnk lesz.

Szeptember 19-25.:

A héten a Kelet-Európa felett kialakuló magas nyomású rendszer (anticiklon) alakítja időjárásunkat. Peremén kelet, délkelet felől pár fokkal hűvösebb és jobbára száraz levegő érkezik fölénk, emiatt egy csendesebb, nyugodtabb időszak veszi kezdetét időjárásunkban. Párásak lesznek a hajnalok, amit a napsütés gyorsan felszárít majd. Számottevő csapadék ezen a héten sehol sem valószínű hazánkban.

Napról napra hűvösebbek lesznek a hajnalok, a hét második felében néhol esetleg talajmenti fagy is előfordulhat, de nem ez lesz még a jellemző. Napközben mérsékelten meleg időnk lesz, 25 fok körüli csúcshőmérséklettel. Ez bizony a hamisítatlan indián nyár (vagy a vénasszonyok nyara) időszaka lesz.

időjárás

A Kelet-Európa felett elterpeszkedő anticiklon határozza meg kontinensünk nagy részének időjárását ezen a héten, beköszönt a „vénasszonyok nyara" – forrás: MeteoPlaza

Szeptember 26-30.:

A hónap utolsó hetében az anticiklon kelet felé húzódik, átadja helyét a nyugat felől érkező ciklonoknak és frontjaiknak. Emiatt véget is ér a rövidre sikerült csendes, őszi idő, ismét változékonyabbra fordul időjárásunk. Az időjárási frontok eleinte tőlünk északra vonulnak, csupán súrolnak bennünket, de a hét közepétől már elérik hazánkat, így a hónap utolsó napjaiban egy hullámzó hidegfront hoz majd újból kiadósabb, országos csapadékot.

időjárás

A visszahúzódó anticiklon nyomában ciklonok és frontok sorozata veszi át a kontinens északi és középső részén az időjárás alakításának szerepét – forrás: MeteoPlaza

A front mögött érkező hideg levegő hatására a hónap utolsó napjára visszaesik a hőmérséklet, néhol már csípősen hűvösek lesznek az éjszakák, és a csúcshőmérséklet csak egy-két helyen érheti el akkor a 20 fokot.

Összefoglalás:

A hónap első felében még igen változatos időben lesz részünk, ami sokszor viseli még magán a nyárias jelleget, 30 fok közeli-körüli hőmérséklettel, de csapadékos, hűvösebb időben is lesz részünk. Különösen csapadékosnak ígérkezik a 12-16-a közötti időszak, ekkor kiadós, országos esőre számíthatunk az előrejelzések szerint.

A következő héten megérkezik a "vénasszonyok nyara", szőlőszüreteléshez ez lesz a legalkalmasabb időszak.

Sajnos idén, úgy tűnik, nem tart sokáig a csendes, nyugodt kellemesen meleg, őszi idő, mert a következő héten, a hónap utolsó napjaiban, ismét igen változékony, csapadékos időben lesz részünk, és megérkezik az első komolyabb őszi lehűlés is.

(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk. Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előrejelezhetik.)