Éjjel átmenetileg mindenütt csökken, majd az éjszaka második felében a Dunántúlon nyugat felől már megnövekszik a felhőzet. Néhol pára- és ködfoltok kialakulhatnak. A keleti csapadékgócok fokozatosan megszűnnek, hajnalban azonban a Nyugat-Dunántúlon már lehet zápor, zivatar. Jellemzően gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A hőmérséklet hajnalban 15 és 21 fok között valószínű.

Pénteken az erősen felhős ég mellett inkább csak rövidebb napos időszakok valószínűek. A hajnali, reggeli óráktól nyugat, délnyugat felől egyre többfelé számíthatunk csapadékra. Az ország délnyugati felében kiadósabb eső is valószínű, míg másutt elszórt jelleggel kell záporra, zivatarra számítani. Csak zivatarok környezetében fordulhatnak elő erős vagy viharos széllökések. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 21 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 30 fok között alakul, a tartósabban csapadékos részeken lesz hűvösebb az idő.

időjárás

Egész hétvégén változékony lesz az időjárás – fotó: Lukács Róbert

A következő napokban is folytatódik a változékony időjárás. Pénteken a Dunántúlon, annak is főként a déli kétharmadán várható jelentősebb csapadék. Ez a csapadékzóna szombat reggelre keletre helyeződik, és az Alföld déli részén is esni fog. Szombat délután pedig a középső országrészben kell záporokra, zivatarokra készülni. Vasárnaptól szárazabbra fordul az idő, és a jövő hét első felében csak elszórtan valószínű csapadék.

A szombat estig lehulló csapadékmennyiség a legtöbb helyen 5 és 20 mm között várható, és az ország déli felén lehet a nagyobb mennyiségre számítani. A talaj nedvességtartalma a legtöbb helyen nőni fog szombat estig, majd a jövő héten csökkenés kezdődik. A csapadékos, majd ezt követően párás idő kedvezni fog a gombás megbetegedéseknek.

A szél többnyire mérsékelt marad, csak zivatarfelhők környezetében fokozódik viharossá, illetve szombaton és vasárnap lehet élénkülésre számítani főként a Dunántúl területén. A hőmérséklet kissé visszaesik a hét első feléhez képest, a maximum értékek többnyire 25 és 29 fok között alakulnak a héten és a jövő hét első napjaiban, ennél hűvösebb pénteken a Dunántúlon valószínű. A kukoricára számított hőösszeg a jövő hét közepére várhatóan 1040 és 1140 foknap közé emelkedik.

A napraforgó és a kukorica is a virágzás fenológiai fázisában tart, előbbi növény annak is már sokfelé a vége felé. A hőösszeg eloszlásnak megfelelően a keleti országrész ebben kissé előrébb jár a Dunántúlhoz képest. A július végi, augusztus eleji csapadékot nagyon meg fogják hálálni a növények, hiszen a talajnedvesség már kritikus szintre csökkent múlt hét csütörtökre. A szemképződés idejére így ennek a két fő szántóföldi kultúránknak az ország nagyobb részén kellő nedvesség áll majd a talajban a rendelkezésére, a terméskilátások tehát sokat javultak.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az ICL Specialty Fertilizers.