Az egyre enyhébb telek miatt a gazdálkodóknak már nem kell komolyan tartaniuk a téli időjárás okozta károktól, a tavaszi vetés előkészítése azonban soha nem volt még ennyire nehéz. A Paks környéki Pusztabir Kft. vezetője, Krieser János a teol.hu-nak elmondta, hogy a gazdák többsége elfogyott forgótőkével kénytelen szembenézni a szezonkezdéssel. A kötelező kiadások – bérek, járulékok és adók – kifizetése minden tartalékot felemésztett, ezért a terményeiket már a betakarítás után azonnal értékesíteniük kellett.

Ez a helyzet azonban ellehetetleníti a jövőre való felkészülést: a gazdák nem tudnak előre növényvédő szereket és műtrágyát vásárolni, ami hektáronként több százezer forintos veszteséget okozhat számukra. „A búzán, repcén és kukoricán is hatalmas veszteségeket szenvedtünk el" – tette hozzá Krieser.

Egyes nagyobb termeltető cégek előfinanszírozási megoldásokkal próbálnak segíteni a gazdálkodóknak, de ezek a lehetőségek magas kamatterhekkel járnak, ami tovább növeli a pénzügyi kockázatokat. A beruházási hitelek sem jelentenek valódi kiutat, mivel ezekhez önerőre lenne szükség, ami a jelenlegi helyzetben nem áll rendelkezésre. Krieser János szerint csak kedvező kamatozású hitelek jelenthetnének megoldást, de ilyen lehetőségek jelenleg nem érhetők el a piacon.

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a gazdák pénzügyi helyzete nemcsak őket érinti, hanem az agráripar egészét. Ha a termelők nem tudnak vegyszereket, műtrágyát vagy gépeket vásárolni, az ezek gyártóit és forgalmazóit is komoly nehézségek elé állítja.


A szőlőtermelők helyzete sem kevésbé aggasztó. A metszési munkálatok jelenleg is zajlanak, de ezek napi szinten jelentős kiadásokat jelentenek a gazdáknak. Többen arra panaszkodnak, hogy most lenne a legideálisabb idő a permetezőszerek beszerzésére, mivel előre vásárolva olcsóbbak lennének. Azonban a forgótőke hiánya miatt sokan kénytelenek lesznek a permetezések időszakában, részletekben megvenni ezeket a szereket, ami összességében drágább megoldás.

A helyzetet tovább nehezíti, hogy sok szőlőtermelő még nem kapta meg az agrár-környezetgazdálkodási támogatást, mivel a hatóságok ellenőrzéseket rendeltek el náluk. Az ellenőrzések lezárásáig nem történik kifizetés, ami újabb bizonytalanságot okoz a gazdák számára.

A forgótőkehiány és a támogatások csúszása miatt a gazdák szerint az idei év sokkal nehezebb lesz, mint az előzőek. Az agráriumban dolgozók arra kényszerülnek, hogy rövid távú megoldásokat keressenek, de ezek gyakran magasabb költségekkel járnak. A kedvezőtlen pénzügyi környezet nemcsak az egyéni gazdák, hanem az agrárszektor egészének működését veszélyezteti, ami hosszú távon az élelmiszerárakra is hatással lehet.

Forrás: Infostart.hu

Indexkép: Pixabay