Hiszen ma már teljesen megszokott, hogy drónokkal térképezzük fel a növényállomány állapotát, vagy hogy egy zsebünkben lapuló kis készülékkel képesek vagyunk összehangolni digitalizációs eszközeink működését és begyűjteni, majd rendezni a kapcsolódó adathalmazt. Minderről Papp Zsolttal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökével beszélgettünk a jubileumi, 10. PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállításon.
– Nagyot léptünk előre a precíziós technológiát tekintve az elmúlt tíz évben, ez elhangzott az előadásokon is. De hogyan állunk nemzetközi összevetésben?
– Azt gondolom, nem kell szégyenkezzünk, ha összehasonlítjuk e tekintetben a hazai mezőgazdaságot a környező országokéval vagy Európa, illetve a világ más országaiéval – válaszolta kérdésünkre Papp Zsolt. – A hazai agráriumban is számos olyan napi gyakorlat létezik és van használatban, mint a szomszédos országokban. A mezőgazdaságban fontos a digitalizáció, szükség van rá a hatékonyság növeléséhez. Nem csak a szántóföldi növénytermesztés, az állattenyésztés vagy a hajtatott kertészet kiváltsága a precíziós technológia, ez és a hozzá kapcsolódó tudás ma már a teljes agráriumban rendelkezésre áll. Persze fontos egyebek közt a megfelelő fajtaválasztás is, illetve az a szaktudás, ami már elérhető a digitalizáció összehangolásához. Számos tényező szükséges az eredményességhez, de a precíziós gazdálkodás fontossága vitathatatlan.
– Ez a túlélés záloga?
– Ha nem is feltétlenül a túlélés záloga, de mindenképpen remek lehetőség az agrárium számára, úgy fogalmaznék inkább, hogy a versenyképességhez vezető út.
Papp Zsolt, a NAK elnöke: A PREGA évről évre igazodási pont az újdonságok világában, ezért is áll a kamara már a kezdetektől a rendezvény mellett – fotó: Agroinform
– Mennyire tudnak élni ezzel a technológiai robbanással a kisgazdaságok, kisüzemek? Képesek kihasználni az ebben rejlő lehetőségeket?
– Egészen biztos vagyok abban, hogy igen. A modern technológiai megoldások kézzelfogható közelségben vannak, rendelkezésre állnak az agráriumban és nem pusztán a nagy táblák és nagy vállalkozások privilégiumai, bárki számára hozzáférhetőek. Alkalmazásuk, akár szolgáltatás szinten való igénybevételük, a talajhoz, illetőleg a gazdálkodáshoz kapcsolódó újítások és megoldások képesek segíteni a kihívásoknak való megfelelésben. Példának okáért gondoljunk a klimatikus nehézségekre, az aszályra, és számos más problémára, amelyekre részben a precíziós megoldásokban rejlik a válasz. A nagy kérdés inkább az, hogyan lehet mindezt a hatékonyság növelésére és a fenntarthatóság erősítésére fordítani.
– Ha már szóba került a kisüzemek fejlesztése: díjmentesen segítenek a gazdálkodóknak a pályázatok elkészítésében és benyújtásában. Miért tartják ezt fontosnak?
– Az elmúlt évben 700 fősre bővítettük a falugazdász-hálózatunkat, és falugazdászaink már tanácsadóként is a termelők rendelkezésére állnak – hangsúlyozta az elnök. – Kibővült létszámmal újfajta szolgáltatásokat is tudunk nyújtani tagjainknak, így ezen pályázatok elkészítésében és benyújtásában is a rendelkezésükre állunk. Az információk átadása, a folyamatos szakmai tanácsadás révén is segítünk a hozzánk fordulóknak.
– Mit gondol, a PREGA rendezvény tíz éve hogyan tükröződik a gyakorlatban?
– Tíz éve, az első ilyen konferencia megrendezésekor a legtöbben csak ismerkedtünk a precíziós gazdálkodás fogalmával, napjainkban pedig már szinte teljesen általános dolog, hogy egy drón mellett állhatunk. Már az sem megy csodaszámba, hogy minden kiállító cég saját applikációján keresztül tudja bemutatni az ötleteit, az elmúlt időszak eredményeit. Ma már sok gazda zsebében lapul egy olyan készülék, ami alkalmas arra, hogy összehangolja a digitalizációs eszközeit, azok adatait.
Szerintem az a közeljövő nagy kihívása, hogy a gazdálkodásunkhoz kapcsolódó adatok sokaságát úgy össze tudjuk rendezni, hogy mindaz képes legyen megalapozni, megelőlegezni a minél optimálisabb döntéseket. A PREGA évről évre igazodási pont az újdonságok világában, ezért is áll a kamara már a kezdetektől a rendezvény mellett – mondta Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.