1953-ban a Fendt újabb mérföldkövet ért el a traktorfejlesztés terén a Fendt F12 GT bemutatásával Ş erről posztolt FB-oldalán a márka. A modell lehetővé tette a gazdák számára, hogy akár három munkagépet is csatlakoztassanak a traktorukhoz – innovatív megoldásnak számított, amely elnyerte a DLG (Német Mezőgazdasági Társaság) díját az "egyemberes rendszerért". A Fendt F12 GT kivételes kilátást biztosított, lehetővé téve a műtrágyaszóró, a vetőgép és a borona egyidejű használatát, forradalmasítva ezzel a mezőgazdasági munkafolyamatokat.

A prototípust kezdetben kettős gerendellyel gyártották, de annak érdekében, hogy elkerüljék a szabadalmi vitákat, a Fendt úgy döntött, hogy az eszközhordozót csak egy gerendellyel látja el. A vásárlók visszajelzései pozitívak voltak, azonban a Fendt nem igazán hitt az eszközhordozó sikerében, mivel több versenytársnál is elmaradt az áttörés. A kudarc elkerülése érdekében a gyártó 18 előszériás modellt tesztelt kisgazdaságokban az egész ország területén a sorozatgyártás megkezdése előtt.

Fendt

A gazdák megszerették a sokoldalú traktort – forrás: Facebook/Fendt

A Fendt felismerte a versenytársak gyengeségeit és ezeket már figyelembe vette az eszközhordozó tervezése során. A legfontosabb fejlesztés az eszközök rövid átszerelési ideje volt, az hogy minden eszközt néhány percen belül cserélni lehessen. Az előszériás modellek eltértek a sorozatgyártású modellektől, például szögletes motorháztetővel rendelkeztek, emiatt az eszközhordozó platóján viszonylag nagy területet kellett kivágni. Emellett a munkagépekre való rálátás is kissé korlátozottnak bizonyult.

1957-re, a sorozatgyártás kezdetére azonban a Fendt megoldotta ezeket a problémákat azzal, hogy a motorháztetőt laposabbá alakította a középső gerendelyhez igazítva. A hátsó hidraulikát, a műszerfalat és más részleteket szintén továbbfejlesztették, hogy felhasználóbarátabbak legyenek. 1958-ig a F12 GT-t 12 lóerős teljesítménnyel 1052 példányban gyártották, majd a nagyobb teljesítményű és továbbfejlesztett F220 GT váltotta fel.

A Fendt munkaeszközhordozói nemcsak időt takarítottak meg, hanem a munkaerőköltségeket is csökkentették, lehetővé téve a hosszabb megszakítás nélküli munkát. A kifinomult kialakítás ellenére a Fendt F12 GT gyártása végül megszűnt, mivel a mezőgazdaság változásai egyre nagyobb gépeket tettek szükségessé a folyamatosan növekvő gazdaságok számára. Bár az egyemberes rendszer alaposan megtervezett volt, a nagyüzemi gazdálkodáshoz alulméretezett volt.

Forrás: Facebook/Fendt, Wikipedia

Indexkép: Wikipedia