Amikor eljön az ősz és a tél, és jóval kevesebb friss zöldség és gyümölcs áll a rendelkezésünkre, eljön az aszalványok ideje. A legjobb, ha mi magunk készítjük el ezeket, a kertünkben termett finomságokból. Különösen azért, mert az egészségünk szempontjából sem mindegy, honnan szerezzük be az aszalt gyümölcsöket.
Erre nagyon figyelj, ha aszalványt vásárolsz
Az aszalás kiváló tartósítási megoldás, hiszen az eljárás során szinte minden víz távozik a gyümölcsökből, így igazán hosszan eltartható formában juthatunk hozzájuk. Ráadásul az aszalt gyümölcsök tápanyagtartalma koncentrált formában marad meg. Az aszalás következtében azonos mennyiségű aszalt gyümölcs akár háromszor több rostot, vitamint és ásványi anyagot tartalmazhat, mint a friss. Azonban ez nem minden esetben van így.
Az aszalt gyümölcsök nagyon egészségesek, hiszen remek rostforrások, és antioxidánsokban, leginkább is polifenolokban gazdagok. A fogyasztásuk támogatja az emésztőrendszer egészségét, javíthatja a vérkeringést, és még az oxidatív stressz hatását is csökkenti, így több krónikus betegség kockázatát is el tudjuk kerülni a segítségükkel.
A legjobb, ha mi magunk készítjük el az aszalt gyümölcsöket, zöldségeket, főleg, ha a saját magunk által termesztett finomságokból! Fotó: Shutterstock
Ráadásul annak ellenére, hogy igazán bővelkednek tápanyagokban, a testsúlyunkat nem növelik meg túlságosan, ha megfelelő mértékben fogyasztjuk őket. Arra azonban oda kell figyelni, hogy jelentős mennyiségű hozzáadott cukrot is tartalmazhatnak, így az aszalt gyümölcsök kalóriatartalma nagyon magas is lehet!
Ennek a cukortartalomnak körülbelül 22–51 százaléka fruktóz, ami így negatív hatással lehet az egészségünkre, hiszen akár a súlygyarapodást, akár a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát is növelheti. Cukorbetegek, inzulinrezisztensek csakis kis mennyiségben fogyasszák az aszalványokat. A csomagoláson figyelmesen el kell olvasni, hogy tartalmaz-e hozzáadott cukrot a termék, mert ha igen, akkor semmiképp se fogyasszuk, ha cukorbetegségben szenvedünk, vagy ha ügyelnünk kell a testsúlyunkra.
De nem csak erre kell odafigyelni, amikor aszalt gyümölcsöt fogyasztunk. Az is nagyon fontos, hogy milyen forrásból származik, hiszen akár gombákkal, vagy egyéb módon is fertőzött lehet. A csomagolásukat is nagyon meg kell nézni, hiszen egyes aszalványokat kén-dioxiddal tartósítanak, hogy megőrizzék a gyümölcsök színét és ízét. Ez pedig egy allergén vegyület, amely az arra érzékeny egyéneknél allergiás reakciót válthat ki! A kén-dioxidot kötelező megjeleníteni a termék csomagolásán, akár névkiírással, akár az E-220 számmal.
Ezeket a gyümölcsök nagyon egészségesek aszalva
A gyümölcsaszalványok vitamintartalma némileg kisebb, mint a friss gyümölcsöké. Különösen a hőérzékeny C-vitamin és a béta-karotin mennyisége csökken az aszalási eljárások alatt. Azonban az aszalt gyümölcsök és zöldségek remek ásványianyag- és antioxidánsforrások. Bővelkednek többek között káliumban, vasban, rézben és kalciumban. Az aszalt gyümölcsök rendszere fogyasztásával csökkenthetjük többek között a szív- és érrendszeri, valamint egyes daganatos megbetegedések kockázatát. Magas rosttartalmuk segít a székrekedésben szenvedőknek, azonban a megfelelő folyadékpótlásra oda kell figyelni.
1. A mazsola azon kívül, hogy nagyon finom, igazán egészséges is. Nagyon sok rostot és káliumot tartalmaz, de az átlagosnál jóval alacsonyabb a glikémiás indexe, vagyis nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Sőt, a mazsola képes szabályozni a vérnyomás mellett a vércukorszint hirtelen kiugrásait is, csökkenti a gyulladásos markereket és fokozza a teltségérzetet.
2. Az aszalt szilva sokunknak gyerekkori emlék, hiszen kiváló székrekedés kezelésére. Ezen kívül gazdag rostokban, káliumban, béta-karotinban és K-vitaminban, és a mazsolához hasonlóan nagyon laktató. Az antioxidáns-tartalma révén szerepet játszhat a szívbetegségek megelőzésében, bórtartalma pedig a csontritkulás elleni küzdelemben is segíthet.
3. A datolyában sok a rost, a kálium, de még a vas is. Ráadásul, habár hazánkban nem túlságosan elterjedt, érdemes lenne megbarátkoznunk vele, hiszen az összes aszalt gyümölcs közül ez az egyik leggazdagabb antioxidáns-forrás. Mivel ennek az aszalt gyümölcsnek is alacsony a glikémiás indexe, fogyasztása nem okoz jelentős vércukorszint-ingadozást. Sőt, kifejezetten ajánlott a várandós hölgyek számára, hiszen elősegítheti a méhnyak tágulatát és csökkentheti az irányított szülés szükségességét.
A legjobb, ha te magad aszalsz
A mediterrán tájakon régóta használják a nap és a levegő erejét a tartósításhoz. Érdemes ezt a szokást átvenni tőlük, és otthon elkészíteni az aszalványokat. Ehhez nagyon sokféle aszaló berendezést lehet vásárolni, de pár egyszerű lépés, és mindenféle gép nélkül, otthon is képesek vagyunk aszalni. Nem csupán gyümölcsöket lehet így tartósítani. Sárgarépából, petrezselyemből, kaporból is kitűnő aszalványok készíthetők, nem is beszélve a gombákról, melyeket szintén meg tudunk így őrizni.
Akár az otthoni sütőnkben is aszalhatunk. Fotó: Shutterstock
Fontos, hogy az aszalásra szánt gyümölcs és zöldség mindig legyen tökéletesen ép és érett. A legjobb természetesen az, ha mi magunk termesztjük hozzá a zöldségeket, gyümölcsöket, hiszen így pontosan tudjuk, mivel volt, vagy éppen nem volt kezelve az adott növény. Az aszalni kívánt gyümölcsöt és zöldséget minden esetben alaposan tisztítsuk, mossuk, majd szárítsuk meg. Ha van aszalógépünk, akkor nagyon egyszerűen el tudjuk végezni a tartósítást. A berendezés tálcáira kiterítjük az aszalásra szánt gyümölcsöket úgy, hogy azok ne legyenek egymással fedésben. A tálcákat rendszeresen cserélgessük egymással, egészen addig, míg el nem érjük, hogy a termény víztartalma 14%-ra csökkenjen.
Ekkor készül el az aszalvány, amelyet szellős, hűvös helyen kell tárolni ahhoz, hogy hónapokon keresztül falatozhassunk belőle. Az aszalt gyümölcsök azért romlanak meg nehezebben, mert elveszítik nedvességtartalmukat. Ellenben vitamin- és ásványi anyag tartalmukat szinte teljes mértékben meg tudjuk őrizni az aszalás után is.
De nem minden zöldséget és gyümölcsöt lehet egyben aszalni. Az almát és a körtét érdemes aszalás előtt meghámozni, majd karikára vágva aszalni. Ügyeljünk arra, hogy a szeletek egyforma vastagságúak legyenek, hogy egyszerre aszalódjanak tökéletesre.
A cseresznyét és a meggyet érdemes leforrázni, hogy ne repedjenek meg aszalás közben a szemek. Természetesen az ilyen apró, gyümölcsöket nem kell felszeletelni, azonban kimagozni feltétlenül érdemes. A viaszos réteggel bevont gyümölcsöket, mint amilyen a szilva is, érdemes aszalás előtt 1%-os szódás vízben megmosni, hogy a viaszréteg feloldásával meg tudjuk gyorsítani az aszalási folyamatot, melyet a viaszréteg igen csak lelassítana.
A zöldségfélék közül a legalkalmasabbak az aszalásra a sárgarépa, a zeller, a vöröshagyma és a különböző gombafélék. A gyümölcsök közül a már említett alma, körte, szilva, meggy, cseresznye, kajszibarack, a szőlő és a birs a legkedveltebb aszalni valók. A fügét azonban ne próbáljuk meg aszalni, mert sajnos nem fog sikerülni. A különféle fűszer- és gyógynövények is kiváló aszalványok lehetnek.
Aszalógép nélkül is készíthetsz aszalványokat
Ha nincs otthon aszalógépünk, akkor is egyszerűen készíthetünk otthon aszalványokat. Az egyik módszerrel nyáron tudjuk helyettesíteni a gépet. Ehhez a napsütés erejét használjuk fel arra, hogy a gyümölcsök és zöldségek elveszítsék nedvességtartalmukat. Szükség van hozzá egy fémlemezre, vagy aszalótálcára, amelyre felhelyezzük a terményeket úgy, hogy azok ne fedjék le egymást. Takarjuk le őket hálóval, hogy a bogarak ne tudjanak rászállni. Estére vigyük be, majd amint jön a napsütés, folytathatjuk tovább.
Ez a folyamat azonban napokig is eltarthat. Ráadásul csakis kánikulában bízhatjuk a napsütésre az aszalvány készítést, hiszen amint magasabb lesz a páratartalom, a termények nem kiszáradnak, hanem sajnos megpenészednek és rothadásnak indulnak.
De ősszel és télen sem kell lemondani az aszalásról, ugyanis a konyhai sütőben is készíthetünk aszalványokat. Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, erre helyezzük az aszalni kívánt zöldséget és gyümölcsöt, ugyanis az levet fog ereszteni. Melegítsük elő a sütőt 50-60 fokosra, majd kapcsoljuk be a légkeveréses funkciót, és nyitott sütőajtó mellett aszaljunk.
Ha egyszerre több tepsit tettünk a sütőbe, akkor rendszeresen cseréljük meg őket, hogy egyenletesen aszalódjanak. Tehetünk egy ventilátort a sütő elé, amely biztosítja a folyamatos szellőzést. A jó aszalás három feltétele az alacsony hőforrás, az alacsony páratartalom és a jó szellőzés. Az elkészült aszalványokat soha ne tegyük el melegen, mert akkor nagyon hamar meg fognak romlani.
A legjobb, ha légmentesen zárható edényekben tároljuk az aszalványokat, száraz, hűvös helyen, hogy minél tovább fogyaszthassunk belőlük. Az elkészült aszalványokat önmagukban is fogyaszthatjuk, de kitűnő sütemény alapanyagok is lehetnek, például egy finom gyümölcskenyérben. Az aszalt zöldségeket, fűszernövényeket főzés közben is hozzáadhatjuk az ételhez.
Mindenkinek finom és egészséges aszalványokat kívánunk!