A leander nagyon sok kertben kap helyet, hiszen igazán szép látványt nyújt. Különösen, ha tele van virággal. Ezért pedig sokat tehetünk. Ha pedig gondoskodtunk róla, hogy télen védett helyen várhassa a tavaszt, hosszú éveken át fog megörvendeztetni bennünket a leander a virágaival. Habár a leander gondozása nem igényel kertészeti előképzettséget, azért nem árt tisztában lenni vele, mire is van szüksége a leandernek ahhoz, hogy sok virágot hozzon. Most tavasszal például meg kell metszeni, és nem mindegy, hogyan.
Ismerd meg jobban a leandert
A leander Dél-Európa meleg tájairól került hozzánk, így hát nem csoda, hogy imádja a napfényt. Mivel a leander az előző évi hajtásokon virágzik, az egyenletesen bő virágzás elérése érdekében érdemes harmadoló metszést alkalmazni, azaz minden második oldalhajtást a kétharmadával, a többit pedig a harmadával kell megrövidíteni.
A leander nem igényel túl bonyolult gondozást, azonban rengeteg vizet igen. Akár 20 litert is képes elpárologtatni egy melegebb nyári napon. Szaporítását legegyszerűbben úgy oldhatjuk meg, ha a visszametszett hajtásból dugványt vágunk le, és azt vízbe tesszük. 6-8 hét után fog előbújni a növény, amelyet ültessünk el, és a második évben már csodás virágai lesznek. A dugványozást augusztus közepén végezzük.
A leander magról is szaporítható, de ez a folyamat sokkal lassúbb, és akár három évet is várni kell, míg a leander virágot fog hozni. A magból kikelt leander azonban igazán változatos lehet, hiszen gyakran egyáltalán nem hasonlít az anyanövényre.
A leander esetében már fiatal korban megfigyelhetjük, hogy később milyen virágokat várhatunk tőle. A zöld szár általában fehér, vagy sárga, míg a bordó szár színes virágot hoz. Minél sötétebb a szár, annál sötétebb lesz a leander virága. A magokat tegyük vízbe, melyek először úszni fognak a víz felszínén, azonban a gyökeresedéskor le fognak süllyedni. A kis gyökerek általában 1-4 hét alatt jelennek meg, és amikor már két levéllel is rendelkeznek a növények, el lehet őket ültetni.
A leander nagyon szép, de mérgező, így tartsuk tőle távol a gyerekeket és a háziállatokat is!
Így kell teleltetni a leandert
Amikor elönt minket a vágy, hogy minél több leanderünk legyen, akkor jusson azért az is eszünkbe, hogy fiatal korukban teleltetni kell őket. Ezért szükségünk lesz egy olyan helyiségre, ahol 2-10 Celsius-fok közötti a hőmérséklet télen, ráadásul világos van. A teleltetés alatt sem szabad megfeledkezni a leander öntözéséről, bár azt jóval ritkábban kell megtenni, mint a tavaszi és a nyári időszakban.
A sok virághoz gondoskodni kell a leanderről. Fotó: Shutterstock
A pihenőidőszak után csak akkor vihetjük ki a leandert a kertbe, amikor a hőmérséklet már tartósan nem csökken 15 Celsius-fok alá, így általában áprilisban jön el erre a legmegfelelőbb pillanat. Azonban ezt ne hirtelen tegyük. A téli teleltető helyéről először tegyük egy átmeneti helyre, mint amilyen egy lépcsőház, vagy egy fedett balkon, ahol félárnyékos, védett helyen van. Egy hét múlva tehetjük ki naposabb, melegebb helyre, hogy nehogy komoly égési sérüléseket szerezzen a növény a hirtelen jött napfürdőzéstől. Amint kikerült a kertbe, már rendszeresen kell öntözni.
Ha így teszel, sok lesz a virág a leandereden
A leander gyorsan növekedik, ezért érdemes 2-3 évente átültetni. Ha azt látjuk, hogy a gyökerei átszőtték a nevelőközeget, akkor feltétlenül ültessük át. Az átültetés során a gyökérzetet akár 10- 20 %-kal is megnyeshetjük, és ekkor metsszük meg alaposan az ágait is. A cserép aljára tegyünk mosott kavicsot, hogy ne álljon meg a víz a cserépben, a pangó víz ugyanis nagyon nem tesz jót a leandernek.
A metszés nagyon fontos a leander esetében is, azonban ha túlságosan visszametsszük a koronát, akkor ne lepődjünk meg, ha a növény egy évet kihagy, és csak jövőre fog újra virágba borulni. Áprilistól adjunk neki tápoldatot, legalább kéthetente. Ügyeljünk rá, hogy a növényt úgy helyezzük el, hogy a szél ne tudja felborítani a cserepét, hiszen ez a növény sérüléséhez vezethet.
Ahhoz, hogy megvédjük a különféle kártevőktől és betegségektől, évente 3-4 alkalommal le kell permetezni a leandert. Leginkább a közönséges takácsatka támadja meg, amely a levél fonákján keresztül szívja el annak nedveit. Sajnos emiatt a levelek előbb elsárgulnak, majd elszáradnak és lehullanak. A pajzstetű és a levéltetű is kedveli a leandert, de a gombabetegségek is gyakran megtámadják.
Leggyakrabban a leander sztemfíliumos levélfoltossága fordulhat elő nála, de veszélyes még rá a leanderrák is. Ekkor feketés daganatok jelennek meg a növényen, amelyet könnyen átvihetünk a többi növényre, például metszőollóval. Teleltetés előtt is érdemes tetű- és atkairtó permettel kezelni.
A leander metszése
A leandert tavasszal meg kell metszeni. Mivel a hajtások végein hozza leveleit, nem szabad túlságosan nyurgára hagyni az ágakat, hiszen akkor a növény nagyon terebélyes lesz. A metszés során a hajtások felső 30-40 centiméteres szakaszát kell eltávolítani. 5-6 évente azonban nagyobb mértékű ifjító metszést igényel a növény. A szárakat ilyenkor a talajtól mérve kétarasznyi magasságban vágjuk el. Ez azért fontos, mert így képes a növény új hajtásokat hozni.
Mindenkinek virágokba boruló leandereket kívánunk!