A FAO 2024. évi globális gabonatermelésre vonatkozó becslését 7,1 millió tonnával 2849 millió tonnára növelte, ami 0,3 %-kal marad el az előző évitől. A pozitív kiigazítás elsősorban Ausztrália és Kazahsztán korábban vártnál nagyobb búzatermésének köszönhető.
A globális árpatermés is emelkedett, bár a búzához képest kisebb mértékben. A 2024/25. évi globális rizstermelés előrejelzése 543,3 millió tonnával rekordmagas, ami alig változott a márciusi várakozásokhoz képest. A terület várhatóan 1,6 %-kal növekszik, ami nagyrészét Indiának köszönhető. Azonban a jó termés többek között Kambodzsában, Kínában és Tanzániában is kompenzálja az időjárás okozta csökkenést Bangladesben, Indonéziában és Mianmarban – írja a nak.hu a FAO jelentése alapján.
A 2024/25-ös globális gabona felhasználására vonatkozó előrejelzés 1,3 millió tonnával 2868 millió tonnára növekedett, ami 0,9 %-kal magasabb a 2023/24-es szinttől. Az e havi felülvizsgálat főként a kukorica, az árpa és a cirok várható, magasabb felhasználásával magyarázható.
A globális búza felhasználás előrejelzése várhatóan az előző szezon szintje alá csökken, miután 795,4 millió tonnára módosították. A 2024/25. évi globális rizsfelhasználásra vonatkozó előrejelzés továbbra is 539 millió tonna, ami 2,1 %-kal magasabb a 2023/24. évinél, új csúcsot elérve.
A bővülést az egy főre jutó élelmiszerfogyasztás hajtja, ami 53,3 kg. Mindazonáltal a rizs élelmiszeripari felhasználása még mindig csak korlátozott hányadát teszi ki a világ rizsfelhasználásának, amiben főként az indiai etanolgyártásban történő nagyobb mértékű rizsfelhasználás is szerepet játszik.
A globális búzakészletek előrejelzése 7,1 millió tonnával 320 millió tonnára emelkedtek – fotó: pixabay.com
A világ gabonakészletei a 2025-ös szezon végére az előrejelzések szerint továbbra is 1,5 %-kal a nyitószint alatt maradnak annak ellenére, hogy ebben a hónapban 4 millió tonnával növekedtek a korrigált készletértékek. A legfrissebb előrejelzések szerint a világ gabonakészleteinek felhasználáshoz viszonyított aránya 2024/25-ben 30,1 %, ami némileg elmarad a 2023/24-es aránytól, de még mindig kényelmes ellátási szinten van. A globális búzakészletek előrejelzése 7,1 millió tonnával 320 millió tonnára emelkedtek, ami 0,8 %-os növekedést jelent a nyitószinthez képest.
A felülvizsgálat nagy része az indiai, kazahsztáni és oroszországi készletnövekedésnek tulajdonítható. A világ rizskészletei a 2024/25-ös gazdasági év zárásakor az előrejelzések szerint 3,2 %-kal bővülnek az előző évhez képest. Ez 205,9 millió tonnás rekordmagas szintet jelenet, ami az importáló országok készletnövelését, valamint az exportáló országok további felhalmozódását tükrözi.
A gabonafélék 2024/25-ös világkereskedelmére vonatkozó előrejelzés 5,3 millió tonnával 478,9 millió tonnára csökkent, ami 6,7 %-os mérséklődést jelent a 2023/24-es értékhez képest. Mind a kukorica, mind a cirok kereskedelmét lefelé módosították Kína vártnál kisebb mértékű felvásárlásai révén. Emiatt a brazil kukoricaexport, és az Amerikai Egyesült Államokból származó cirokkivitel is mérséklődik. A 2024/25-ös globális búzakereskedelmi előrejelzés 195 millió tonnára csökkent, ami 7,2 %-kal alacsonyabb az előző szezonhoz képest. Ebben Kína vártnál alacsonyabb felvásárlásai, a Kazahsztánból és az Oroszországból származó kisebb búzaexport is szerepet játszott.
A nemzetközi rizskereskedelem az előrejelzések szerint 2025-ben 1 %-kal bővül, elérve a 60 millió tonnás csúcsot. A keresleti oldalon bár Indonézia, a Fülöp-szigetek és Vietnam idén csökkenteni fogja a vásárlásait, de az importcsökkentést bőven ellensúlyozhatják a nagyobb vásárlások, különösen Banglades, Madagaszkár és Nepál részéről – olvasható a cikkben.
A FAO 2025-ös globális búzatermelését 795 millió tonnára becsülik, ami változatlan maradt a márciusi előrejelzés óta
Az északi félteke kulcsfontosságú termelő országaiban az őszi búza termésviszonyai az elmúlt hónapban csekély mértékben változtak.
- Az Európai Unióban a hivatalos adatok szerint a 2024. évi időjárás okozta mélypontot követően a búzatermést 135,5 millió tonnára becsülik, ami 12 %-kal meghaladja az előző évit a magasabb vetések és hozamok alapján. Azonban a keleti területeken továbbra is fennálló csapadékhiány mérsékeli a terméspotenciált.
- Oroszországban az alacsony talajnedvesség és a vetésterület csökkenése miatt 2025-ben alacsonyabb lesz a termelés.
- Ukrajnában a 2025-ös búzatermést az ötéves átlag alatti szintre becsülik, amiben a háború mellett a száraz időjárási viszonyok is szerepet játszanak.
- Az Amerikai Egyesült Államokban az előrejelzések szerint a termelés visszaesik az aszály okozta alacsonyabb terméshozamok miatt.
- Kanadában, ahol a fő vetési időszak májusban kezdődik, az előrejelzések a búza vetésterületének bővülését jelzik. Ezt azonban valószínűleg ellensúlyozza a terméshozamok csökkenése, így a termelés az ötéves átlag felett marad. Indiában az árösztönzők és a mezőgazdasági inputanyagokra nyújtott állami támogatások hatására a termelés 2025-ben várhatóan növekszik, amit rekordmagas, 115,4 millió tonnára becsülnek.
- Ázsiában a csapadékhiány mind Iránban, mind Törökországban hatással van a búzatermési várakozások csökkenésére.
- Észak-Afrikában a teljes búzatermelés 2025-ben várhatóan az ötéves átlag alatt marad, ami a szezon eleji alacsony csapadékmennyiség hatását tükrözi.
- Az Egyenlítőtől délre fekvő kulcsfontosságú búzatermelő országokban Argentína kilátásai kedvezőek, mivel az exportvámok csökkentése és a jövedelmező árak a vetésterület növekedését eredményezik. Ez valószínűleg növelni fogja a termelést, de a hozamok feltehetően csökkennek.
- Ausztráliában a korai előrejelzések szerint a búzatermelés mérsékelten csökken, de a termés várhatóan még így is meg fogja haladni a 30 millió tonnát.
- Brazíliában a kukoricatermelés 2025-ben növekedni fog, ami egyrészt a vetésterület kismértékű növekedését tükrözi, másrészt a termésszintek valószínűsíthetően javulni fognak.
- Argentínában a vetésterület jelentős csökkenése és a csapadékhiány miatt a 2025-ös kukoricatermés várhatóan mérséklődik.
- Dél-Afrikában a fehér kukorica vetésterülete jelentősen növekedett a rekordáraknak köszönhetően, amit az év eleje óta tartó kedvező időjárási körülmények is támogatnak.
Forrás: FAO