A változás tele

A  rozsdás kerék nyikorogva lekerült a kopottas fehér rúdról, ami egykor büszkén állt a hegyoldalban. Az oldalvonal mellől nagyjából száz ember figyelte egyik alpesi faluban Franciaországban, Saint-Firminben, hogy végképp búcsút vegyenek a sífelvonójától, miközben egy kis csapat a múlt hónap végén a leszerelésen dolgozott. A szomorú alkalom kiváltó oka? Évek óta nem használták a felvonót, mert évek óta nem esett hó.

Ismerős? Ahogy nemrég mi is megírtuk, Magyarországon például 2010 óta nem volt fehér karácsony, és idén konkrétan tavaszias meleg várható december 24-én, vagyis Szenteste

"A globális felmelegedés körülöttünk zajlik, és ez megváltoztatta a hely megítélését" - mondta el a CNN-nek a 63 éves Didier Beauzon, aki egész életében Saint Firmin faluban lakott és a falut szolgálta választott tisztségviselőként. "Nos, végül hát vissza kellett adnunk ezt a helyet a természetnek" - tette hozzá.

Az oldalvonal mellől nagyjából száz ember figyelte egyki alpesi faluban Franciaországban, Saint-Firminben, hogy végképp búcsút vegyenek a sífelvonójától

Az oldalvonal mellől nagyjából száz ember figyelte egyik alpesi faluban Franciaországban, Saint-Firminben, hogy végképp búcsút vegyenek a sífelvonójától. Kép: Pexels

60 éves tradíció

A síterepet eredetileg 1964-ben építették, hogy a falubeli gyerekek az otthonukhoz közel tanulhassanak meg síelni, mielőtt nekivágnának a nagyobb kihívást jelentő pályáknak szerte az Alpokban. A régió egykor rendszeres téli havazásoknak örvendett, de az elmúlt évtizedekben a helyzet sokat romlott. Ugyanez a helyzet tapasztalható jelenleg más francia és európai síközpontokban is, az éghajlati válság mindenütt a síszezonok lerövidülését okozta, a hegyek hó- és gleccsertakarójának csökkenésével egyetemben.

"A hóhiány azt jelenti, hogy utoljára körülbelül 15 évvel ezelőtt működött a lift, és akkor is csak egy hétvégére. Azóta nem használtuk újra" - mondta el Beauzon a faluja sífelvonójáról.

A dolgok nem mentek mindig ilyen rosszul - Beauzon emlékszik fiatalkorára, amikor a falu télen a gyerekeknek szervezett programokat a síterepen. A helyi sportegyesület hétvégenként versenyeket tartott, szerdánként pedig nyílt szórakoztató rendezvényeket minden érdeklődő számára, amelyeket díjátadók követtek a falu főterén.

"Mindenki nyerhetett valamilyen díjat, csak el kellett jutni az aljáig, függetlenül attól, hogy hogyan" - nosztalgiázott Beauzon. A nyeremények persze általában szerények voltak - egy pár zokni, egy tábla csokoládé - mégis örömtelie. Minden síszezon végén trófeákat osztottak ki a falu legügyesebb síelőinek. "Én ugyan személy szerint soha nem nyertem trófeát, de mindig mindenki jót nevetett, mert mindig jó volt a hangulat" - mondta Beauzon.

A síterepet eredetileg 1964-ben építették, hogy a falubeli gyerekek az otthonukhoz közel tanulhassanak meg síelni, mielőtt nekivágnának a nagyobb kihívást jelentő pályáknak szerte az Alpokban.

A síterepet eredetileg 1964-ben építették, hogy a falubeli gyerekek az otthonukhoz közel tanulhassanak meg síelni, mielőtt nekivágnának a nagyobb kihívást jelentő pályáknak szerte az Alpokban. Kép: Pexels

Olvadó hó és hagyományok

A nagyjából 20 fős felvonóbontó csapatnak két nap alatt végzett a szomorú munkával, és Bustillo elmondta, hogy a csoport idén már mintegy 10 hasonló sífelvonórendszert bontott le Franciaországban. A teljes Saint-Firmin-i felvonó szétszerelésének költsége mintegy 20 000 euró (8 millió forint) volt, melyet főként a helyi önkormányzat finanszírozott jótékonysági szervezetek segítségével. A visszanyert fémet egy fémhulladékra szakosodott cég gyűjtötte össze, és újrahasznosításra kerül - mondta Bustillo.

Sajnos az ilyen hagyományok a húsz évvel ezelőtti hóval olvadtak el végleg, és mivel a felvonó csendesen rozsdásodott, mint a letűnt szép idők szomorú emléke, a falu úgy döntött, hogy megszabadul tőle. A klímakihívás végül trükkösebbnek bizonyult, mint bármelyik fekete szintű lesiklópálya.

A francia környezetvédelmi minisztérium adatai szerint jelenleg Franciaország lakosságának 62 százaléka van kitéve jelentős vagy nagyon jelentős éghajlati kockázatnak. A francia nemzeti meteorológiai szolgálat, a Météo France kutatói által októberben közzétett tanulmány szerint a hőmérséklet 2100-ig várhatóan 3,8 Celsius-fokkal, a legrosszabb forgatókönyv szerint pedig 6,7 Celsius-fokkal emelkedik majd.

A nagyjából 20 fős felvonóbontó csapatnak két nap alatt végzett a szomorú munkával, és Bustillo elmondta, hogy a csoport idén már mintegy 10 hasonló sífelvonórendszert bontott le Franciaországban.

A nagyjából 20 fős felvonóbontó csapatnak két nap alatt végzett a szomorú munkával, és Bustillo elmondta, hogy a csoport idén már mintegy 10 hasonló sífelvonórendszert bontott le Franciaországban. Kép: Pexels

Sípálya emlékmű épül

Saint-Firminben a helyiek úgy döntöttek, hogy építenek valamit a sífelvonók régi helyén, hogy emlékeztessék gyermekeiket a történelem eme darabjára. Sokan örültek, hogy a falu végre továbbléphet, és újra hasznossá teheti a helyszínt. Ugyanakkor a veszteség érzése is megmaradt.

"Úgy gondolom, hogy az emberek kezdenek ráébredni a klímaváltozás valóságára. Valóban, minden erről szól. Amikor a sífelvonóról beszélünk, az emberek az éghajlatról beszélnek" - mondta Beauzon. "Kicsit nosztalgikusan éreztem magam. Egy egész korszakot kellett meggyászolnunk, amely soha nem tér vissza".

(Forrás: cnn)