Február, a csúcstartó, száraz, téli hónap
Több érdekesség is tartozik februárhoz, kezdjük mindjárt a csúcstartás magyarázatával. Nem ez az év leghidegebb hónapja, de még elég hideg ahhoz, hogy a minimum-hőmérsékleti abszolút rekord ehhez a hónapunkhoz tartozzon, ugyanis a hazánkban mért legalacsonyabb minimum-hőmérsékletet, -35.0°C-ot 1940. február 16-án mérték Miskolcon, Görömbölytapolcán (ami a mai Miskolctapolca 1950 előtti neve volt).
Ehhez a hónaphoz tartozik egy másik hőmérsékleti rekord is, 1929. február 15-én, Debrecenben olyan hideg volt, hogy közel 1 méteres mélységig fagyott át a talaj. Ezt megelőzően és azóta sem fagyott át a talaj ilyen mélyen sehol az országban.Szólnunk kell a maximumokról is: a februárban valaha mért legmagasabb hőmérsékletet a közelmúltban produkálta az időjárás, ugyanis 2019. február 28-án, Sárváron 23.5°C-ot mutatott a hőmérő.
A havi átlaghőmérséklet már magasabb, mint a januári, ez is mutatja, hogy az évnek ebben a szakaszában már kifelé tartunk a télből.
Hőmérsékleti klimatikus adatok
Csapadékosságát tekintve ez hazánkban a második legszárazabb hónap, hisz ilyenkor a havi csapadékösszeg országos átlaga mindössze 31,5 mm.
Csapadék klimatikus adatok
Mit mutatnak az előrejelzések, mi vár ránk februárban?
Alig kezdődik el a hónap, szerdán máris egy hidegfront robog át majd térségünk felett. A front többfelé okoz havazást (számottevő mennyiség csak északkeleten és a Tiszántúlon lehet), de eső, ónos eső is együtt jár a frontátvonulással, és másnapra megérkezik a szél is, csütörtökön sokfelé lesz erős, viharos az északnyugati szél.
A hétvégén nyugodtabb idő várható, kezdetben még a felettünk megállapodó hideg levegő hatása érvényesül, emiatt erős lesz az éjszakai fagy, de ahogy telnek a napok, egyre enyhébb időnk lesz, napközben már szinte tavaszias értéket mutatnak majd a hőmérők. Nem tart azonban ez az idilli helyzet sokáig, mert érkezik a következő hidegfront, ismét többfelé várható csapadék, havazás, és eső egyaránt valószínű.
Hidegfront közelít a Kárpát-medencéhez február 7-én
Alig hagyja el hazánkat ez a rendszer, északnyugat felől már érkezik a következő. Több középpontú ciklonrendszer alakul ki felettünk, melynek hullámzó frontálzónájából több napon keresztül várható vegyes halmazállapotú csapadék (eső, ónos eső, havas eső, hó).
A front mögött érkező hideg levegő sem alakítja sokáig időjárásunkat, mert a Nyugat-Európa felett megerősödő anticiklon az itt lévőnél szárazabb és melegebb léghullámokat sodor majd fölénk.
Nyugat-Európa felett anticiklon épül ki a február 12-e körüli napokban
Pár napos nyugalmat, napsütést, tavaszias időt hoz időjárásunkban az anticiklon, ugyanakkor a 15-ei hétvégén már megindul észak felől a hideg levegő. Kevés csapadékkal, de felfrissítve a Kárpát-medencében megülepedett levegőt ekkor átvonul felettünk egy „száraz" hidegfront.
A tavaszias időnek véget vető hidegfront február 15-én
A frontátvonulás után egy napig tartó tavaszban lesz ismét részünk. Magasra emelkedhet majd ekkor (19-e tájékán) a hőmérséklet a déli országrészben. A következő nap megérkezik egy újabb hidegfront, de ezúttal csak lassan, a Kárpátokon hullámot vetve vonul majd át felettünk, miközben kiadósabb csapadékkal öntözi a földeket.
Mi más, mint egy újabb hidegfront érkezik február 20-án
A front nyomában több hullámban érkezik hideg levegő térségünkbe, megváltozik az időjárás jellege, búcsút inthetünk a tavaszias időnek, visszatér a tél. Egyelőre csak a hideg képében, az éjszakák ekkor már ismét fagyosak lesznek, sőt helyenként kemény fagy is kialakulhat, és napközben is csak fagypont körüli hőmérsékletre számíthatunk. Itt-ott gyenge hószállingózás is előfordulhat.
Tovább erősíti, konzerválja a hideget az Észak-Európa felett kialakuló anticiklon, ennek déli oldalán sarkvidéki eredetű légtömegek árasztják el kontinensünk nagy részét.
Észak-Európa felett anticiklon épül ki február 25-e környékén
A hideg levegőből jut a Brit-szigetek térségébe, sőt az Alpokat nyugat felől megkerülve még a spanyolok is „örülhetnek" egy kis frissítőnek. Lesz azonban ennek a „hidegfröccsnek" egy másik hatása is, konkrétan az addig a mediterrán térségben csak csendben öregedő, gyengülő ciklon új erőre kap, és Közép-Európa fölé több napon keresztül páradús, enyhe levegőt szállít majd február végén.
Mediterrán ciklon erősödik meg a Genovai öböl felett február 28-a tájékán
Aki figyelemmel kíséri az időjárási folyamatokat (a Kárpát-medencét megülő hideg levegő fölé mediterrán ciklon nedves, enyhe levegőt szállít), az már sejtheti, mi lesz ennek a vége. Bizony, havazás. Nem kicsi, nemcsak itt-ott, hanem országos, kiadós havazás valószínű. Akár az idei tél legnagyobb havazása is várhat ránk a hónap végén (már persze, ha az előrejelzésnek megfelelően alakul az időjárás ...).
Összefoglalva:
februárban igen változékony, többnyire enyhe idő várható, csak a hónap végén valószínű tartósabb hideg, erős faggyal. A januárnál mindenféleképp csapadékosabb idő valószínű,
hisz több alkalommal várható eső és hó is. Kiadósabbnak a 7-ei, a 20-ai és a hó végi csapadék ígérkezik, ránk is fér, mert a január egyáltalán nem tett ki magáért, országos átlagban a szokásos mennyiség alig negyede esett. Van mit behozni.
(Megjegyzések:
• A térképeken, a meteorológiában szokásos módon a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli.
• A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.
• Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk. Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előrejelezhetik.)