Az El Niño jelenség, amikor a Csendes-óceán egyenlítő-környéki tengervíz keleti irányba mozog, így Amerikába nagy mennyiségű hőt szállít és csapadékos időt okoz, ugyanakkor az óceán ellentétes részén, Ausztráliában szárazabbá és hűvösebbé válik az időjárás.

Előrejelzések szerint az év hátralévő részében egyre erősödik az El Niño jelenség, tehát az átlagosnál melegebb időjárás következi, ami a klímaváltozással együtt azt eredményezheti, hogy 2016-ot felülmúlva 2023 lehet a legmelegebb év a mérések kezdete óta – írja az Időkép.

Hozzáteszik, hogy az éghajlati modellek szerint az El Niño várhatóan az ősz második felében és tél elején lesz legerősebb és egészen 2024 tavaszáig kitarthat. Egyes modellek szerint viszont akár 2-3 évig is elhúzódhat.

Brutális hőhullámokat hozhat az El Niño

Brutális hőhullámokat hozhat az El Niño – Fotó: Pixabay

Valószínűleg soha nem látott hőhullámokat fogunk látni a következő El Niño soránmondta Adam Scaife professzor, az Egyesült Királyság Met Office vezetője.

Az USA hivatalos időjárás-előrejelzéssel foglalkozó hivatala, az Oceanic and Atmospheric Administration szerint 62 százalék az esélye annak, hogy júliusban elkezdődik az El Niño – közölte a Guardian.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) előrejelzése alapján a National Geographic azt írja, hogy annak ellenére, hogy az El Niño a csendes-óceáni jelenség a globálisan összekapcsolt rendszerek miatt máshol is meghatározó jelentőséggel bír: Délkelet-Ázsia szárazabbá válik, Dél-Amerika melegebbé és csapadékosabbá. Egy 2020-as tanulmány szerint az aszályos európai időjárás összefüggésben lehet az El Niñoval, ugyanakkor egy másik elemzés a téli időjárással talált kapcsolatot.

A tavalyi, rekord méretű, magyarországi aszály idején az La Niña volt a meghatározó, azonban ha az előrejelzések beigazolódnak, a 2023-as nyár még forróbb és még szárazabb lehet.