Éjjel gyakran lesz erősen felhős az ég, kevesebb helyen lehet gyengén felhős az idő. Szórványosan – jobb eséllyel a Dunántúlon és a középső országrészben – várható zápor, zivatar helyenként felhőszakadással kísérve. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás, de zivatarok idején erős, viharos széllökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 17 és 21 fok között alakul, de a kevésbé felhős tájakon ennél egy-két fokkal hűvösebb is lehet.

Kedden a fátyol- és gomolyfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk. Szórványosan - legkisebb eséllyel délkeleten - fordulhat elő zápor, zivatar helyenként felhőszakadással kísérve. A délkeleti, keleti szél helyenként megélénkül, de zivatarok környezetében erős vagy viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 35 fok között várható, az Alföldön lesz a legmelegebb.

Az előttünk álló héten a legfrissebb számítások szerint folytatódik a meleg időjárás. Kedden és szerdán elszórtan alakulhatnak ki záporok, zivatarok, ezt követően csökken a csapadékhajlam. Területi átlagban számottevő mennyiségű csapadék az országban inkább csak a Dunántúl északi részén valószínű, de mennyisége a záporos jellege miatt nagyon bizonytalan. A párolgás mértéke 10-15 mm körül valószínű a következő 6-8 nap során, a csapadék ettől kevesebbnek ígérkezik területi átlagban, tehát zömében csökken majd a talajok nedvességtartalma.

Jelentősebb szél csak zivatarok környezetében valószínű, így az egyre hosszabbodó éjszakákon erős harmatra kell számítani. A relatív páratartalom a csapadékkal érintett területeken nappal is megnövekszik, de jellemzően napközben országszerte 50%, a hét közepétől sokfelé 40% alá csökken. A hőmérsékletben jelentős változás nem valószínű, csúcsértéke 30 fok körül, sokfelé kissé a fölött várható, szeptember első napjaiban jöhet majd markánsabb lehűlés. A hőösszeg növekedése intenzív lesz, a hónap végére az Alföld jelentős részén már meghaladja az 1400 foknapot is.

időjárás

A magágykészítéshez sokfelé nem megfelelő a talajállapot – fotó: Agroinform.hu

Vegyes a kukoricaállományok állapota

A napraforgó és a kukorica az érés különböző fenológiai fázisaiban járnak. A hőösszeg eloszlásnak megfelelően a keleti országrészben kissé előrébb tartanak a növények a Dunántúlhoz képest. Innentől kezdve ezek a növények különösebb csapadékot már nem igényelnek, az már nem növeli a termés mennyiségét. Sokfelé jó termés ígérkezik, ugyanakkor száraz, szinte kisült táblák a Kisalföldön, főként Győr térségében figyelhetők meg, míg például Pest megyében földön fekvő növények is vannak. Miskolc környékén jobbára zöld levelesek a kukoricatáblák, míg északabbra többfelé jégverés és szélvihar károsította a növényeket. Hajdú-Bihar és Békés megyében fajtától függően vannak még nagyrészt zöld levelű és már érettebb táblák is, helyenként, Szarvas környékén pedig többfelé teljesen beérett, elszáradt növények is.

A napraforgónál nincsenek ekkora különbségek az előbb felsorolt térségben: az alsó levelek a legtöbb helyen már leszáradtak, de teljesen elszáradt, kiégett növények nincsenek.

A kórokozók fejlődéséhez szükséges magas páratartalom főleg a hajnali órákra jellemző, de a főleg hétfőn a Dunántúlon többfelé napközben is magas volt. A keleten jellemző száraz időben csökkent a gyomképződés intenzitása, ugyanakkor az elmúlt napok csapadéka főleg a Dunántúlon fogja beindítani a gyomok kelését. Az augusztus vége a repce vetésének talaj-előkészítéséről és magáról a vetésről szól, melyhez csak helyenként kedvezőek a talajnedvességi feltételek, az ország nagyobb részén kiadós csapadékra lenne szükség.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az ICL Specialty Fertilizers.