Megkezdődött a "Biogáz és biometán termeléshez kapcsolódó beruházások támogatása" című pályázati felhívás társadalmi egyeztetése. A Jedlik Ányos Energetikai Programban 40 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás lesz elérhető az alapanyagok gyűjtésétől a maradékanyagok, melléktermékek további hasznosításáig az egész folyamatot lefedő beruházásokra, eszközbeszerzésekre. A teljes forrásmennyiségből 18 milliárd forintot az óránként 500 köbméternél kevesebb nyers biogázt termelő üzemek számára tartanak fenn. Az érintett szakmai szervezetek az észrevételeiket a felhívással kapcsolatban 2025. április 15-ig tehetik meg – íjra a kap.gov.hu.
Az új pályázat biogáz és biometán előállító kapacitások építéséhez, meglévő kapacitások fejlesztéséhez kínál támogatást a hazai vállalatok számára. A teljes forrásmennyiségből 18 milliárd forintot az óránként 500 köbméternél kevesebb nyers biogázt termelő üzemek számára tartanak fenn, kisüzemek létesítésére, korszerűsítésére, elsősorban a zöldenergia saját célú termelését elősegítve. Nagy létesítmények fejlesztése az elkülönített keretből csak akkor támogatható, ha azt a kisméretű gyártók igényei nem merítik ki – jelentette be pénteki közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).
Kiemelték, az energiaszuverenitás, ellátásbiztonság és klímavédelem szempontjából egyaránt fontos törekvés, hogy a hazai igények túlnyomó részét belföldi és tiszta villamosenergia- és hőtermelésből fedezzük. Az alacsony változó költségű atomenergia mellett ebben a folyamatosan bővülő zöldenergia termelésre érdemes támaszkodni.
A magyarországi adottságok a napenergia és a földhő mellett a biogáz, biometán alkalmazására a legkedvezőbbek. A kormány az áram, hőenergia és üzemanyag (bioLNG, bioCNG) célú felhasználás növelésével, a földgáz kiváltásával segíti elő a zöld átállást a molekulák terén is – tették hozzá.
Ismetették: a legfrissebb adatok szerint több mint száz telephelyen évente mintegy 200 millió köbméter biogázt termelnek Magyarországon. 2030-ra e kiinduló érték háromszorosára növelése a cél, a biometán előállításában 184 millió köbméteres szintre elérve.
Utóbbira a legnagyobb üzemek specializálódhatnak, mivel a biogáz tisztításának költséghatékonysága a feldolgozott mennyiséggel arányosan javul. A kisebbeknek inkább abban érdemes gondolkodniuk, hogy fogyasztásuk minél nagyobb hányadát biztosítsák saját eszközzel, helyben a zöldenergiával.
Pályázatonként fő szabály szerint 500 millió forinttól 5 milliárd forintig igényelhető támogatás. Kisméretű üzemek korszerűsítésénél az alsó és felső határérték 200 millió és 800 millió forint. A fejlesztések megvalósításának határideje egységesen 2028 vége. A környezeti fenntarthatóság és körkörös gazdálkodás jegyében a biológiai végterméknek talajerő utánpótló anyagként a mezőgazdaságban kell hasznosulnia.
A kormány a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében összesen 440 milliárd forinttal támogatja a vállalkozások fejlesztéseit. A tíz kiírás a többi között a vállalati energiahatékonyság javítását, az energetikai kutatás-fejlesztést és a távhőrendszer zöldítését, korszerűsítését ösztönzi majd. A programcsomag legfontosabb hatásaként csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket – közölte a minisztérium.
|
Indexkép: Shutterstock