Ha tavasz, akkor itt az első fűnyírás ideje. Azonban nem elég csak öntözni és nyírni a füvet. Persze csak akkor, ha azt szeretnénk, hogy öröm legyen ránézni és rálépni. Álmaink füve ugyanis nem nő túlságosan gyorsan, ugyanakkor kellően dús, szép a színe, élmény végigsétálni rajta, és természetesen mindenképp szebb, mint a szomszédunké. Azonban ehhez nem elég csak álmodozni! Rendszeresen kell a füvet öntözni, pótolni a szükséges tápanyagokat, és persze szellőztetni.

A fűnek is kell a mesterséges lélegeztetés

A gyepszellőztetést évente kétszer, tavasszal és ősszel érdemes elvégezni. Azonban készüljünk fel rá, hogy nem ez lesz életünk legkönnyebb kerti munkája. Ráadásul a munka végeztével úgy fog kinézni a füvünk, hogy kedvünk támad elsírni magunkat. De csak 4-6 hetet kell kibírnunk sírás nélkül, mert utána egészen biztosan őszinte lesz a mosolyunk, amikor meglátjuk, milyen gyönyörű lett a füvünk! Éppen ezért, közvetlenül gyepszellőztetés utánra ne szervezzünk kerti mulatságot.

A gyepszellőztetés lényege, hogy az elhalt, elsárgult növényi részeket eltávolítjuk az élő fűszálak közül, és meglazítjuk a talaj felszínét. Hogy ez miért fontos? Mert így semmilyen akadály nem állhat útjába a füvünket érő víznek és levegőnek, hogy szabadon átjárja azt. A gyökérzet így több levegőhöz jut, a talajnak pedig sokkal jobb lesz a vízáteresztő képessége.

Tavasszal csak akkor szabad nekikezdenünk a gyepszellőztetésnek, ha már egészen biztosan nem fenyegetnek talajmenti fagyok, és a hőmérséklet tartósan 10 Celsius-fok felett marad. Ha már kitűztük az időpontot, el kell döntenünk, hogy milyen gyepszellőztetőt választunk. Van ugyanis karmos és késes változat is. A karmos változat inkább csak kifésüli a fűszálak közül az elhalt növényi részeket, míg a késes verzió amellett, hogy eltávolítja a gyepről a filcként összeállt réteget, még a talajt is meglazítja.

A késesből akad ritkább és sűrűbb változat is. A ritkább késes szellőztetővel többször is végig kell menni az adott területen, hogy minden kis centiméter átdolgozásra kerüljön, így edzésnek sem utolsó. A kertünk méretétől függően dönthetünk benzines vagy villanymotoros verzió mellett. De ezeket nem kell feltétlenül megvásárolnunk, hiszen a nagyobb kertészeti szakáruházakban bérelhetünk is készüléket. Ha meg szeretnéd vásárolni, akkor remek gyepszellőztetőket találsz az Agroinform Piacterén is!

A gyepszellőztetés lépései

1. A gyepszellőztetés első lépése egy alapos fűnyírás. Ha ugyanis 3 cm-nél magasabbra a hagyjuk fűszálakat, a gyepszellőztető nem fér hozzá kellő mértékben a talaj felszínéhez.

2. Ahogy a fűnyírón, úgy a gyepszellőztetőn is be kell állítani a magasságot. Ha először használjuk a gépet, próbáljuk ki inkább a kert egy kevésbé forgalmas részén, és elsőre semmiképp ne a legdurvább fokozattal kezdjünk. Inkább induljunk közepes fokozaton, így a következő alkalommal már tudunk mihez viszonyítani.

fű műtrágya

A fű számára nagyon fontos a rendszeres tápanyag utánpótlás. Fotó: Shutterstock

3. Nagyon fontos, hogy munka közben meg ne álljunk anélkül, hogy a gyepszellőztetőt kikapcsolnánk, hiszen úgy le fogjuk gyalulni a talajt. Szintén nagyon óvatosnak kell lennünk a szűk kanyarulatokkal és fordulókkal, hasonló okok miatt.

4. Nem árt a gyepszellőztetés után végigmenni a területen a fűnyíróval, hogy teljesen egyenletes felszínt kapjunk.

5. Nézzük át a terültet, és ahol szükséges, ott szórjunk el néhány maroknyi fűmagot. A frissítés egészen biztosan jót fog tenni a gyepnek.

6. Ezután pótoljuk a fű tápanyagveszteségét, majd alaposan öntözzük meg. Egy pár hétnyi regenerálódás után az újonnan vetett fűmagok is növekedni kezdenek. Ekkor ne lépjünk a gyepre, és ne is tegyünk rá semmit.

7. A következő fűnyírással várjunk addig, amíg a régi fűszálak (tehát nem az újonnan vetettek) elérik a 8 cm-t. Ekkor vágjuk vissza körülbelül 4-5 cm magasságúra a füvet. Ahogy dúsul és regenerálódik a gyep, úgy mehetünk egyre lejjebb a centiméterekkel. Azonban folyamatosan ügyeljünk az öntözésre, mert ilyenkor még inkább hajlamos a gyep a kiszáradásra.

Így ápoljuk a füvet

A fűnek nem elég, ha megfelelően öntözzük, tápanyag pótlásra is szüksége van. A növények, így a fű számára is, a legfontosabb tápanyagok a nitrogén (N), amely a növekedést segíti, a foszfor (P), amely a gyökérképződést támogatja, és a kálium (K), amely erősíti a sejtfalat, szabályozza a vízháztartást és segít a fűnek, hogy jobban átvészelje a telet. A fotoszintézishez pedig magnézium (Mg) és vas (Fe) szükséges.

A gyepműtrágyákból sok fajta létezik, így mindig a fű korát és az adott évszakot figyelembe véve válasszunk. Tavasztól kezdődően a sok öntözés hatására a fű egyre növekszik, így folyamatos tápanyag utánpótlásra van szüksége. Érdemes tehát havonta-kéthavonta rendszeresen tápanyagot juttatnunk a gyepünk részére.

Tavasszal főleg nitrogénben gazdag műtrágyára van szüksége a gyepnek, amellyel meg tudjuk erősíteni a hosszú, téli hónapok után. Ha ezt megadjuk neki, akkor 8-10 hétig nem szükséges újabb tápanyagot pótolni. Nyáron azonban újabb dózisra van szüksége, melyet érdemes legalább kéthavonta megadni neki. Azonban ekkor már nem elég csak a nitrogént pótolni, hiszen ekkor a levélzet megnyúlna, és ritkásnak tűnne. Így hát érdemes minden szükséges tápanyagot megadni neki a nyár folyamán.

Ősszel fel kell készíteni a téli hideg időkre, így ekkor érdemes káliumban gazdag összetételű műtrágyát használni. Ezzel nagyban tudjuk segíteni a fű fagytűrő képességét. Amellett, hogy pótoljuk a gyep tápanyagszükségletét, nagyon fontos, hogy a fűnyírások után soha ne maradjon a gyepen a kaszálék, és tisztítsuk meg a ráhullott ágaktól, levelektől is, hogy elkerüljük a gombás fertőzéseket.

Ha a kézzel szórt műtrágya nagyon apró szemű, keverjünk bele homokot, vagy fűrészport, így sokkal egyszerűbb lesz kijuttatni a gyepre.

Ha mindent jól csináltunk, a füvünk igazán szép, és dús lesz.