Már elérhető a védett őshonos és veszélyeztetett, továbbá a fajtarekonstrukció alatt álló mezőgazdasági állatfajták nőivarú – baromfifélék esetén vegyes ivarú – állományának a fajták hagyományos tartási-, takarmányozási körülmények, vagyis úgynevezett in situ feltételek közötti használatát és tenyésztésben történő életképes populációjának fenntartását elősegítő új pályázati felhívás. A KAP Stratégiai Terv keretei között meghirdetett felhívásra 2025. február 10-től 2025. február 28-ig nyújthatók be a támogatási kérelmek.


Kiemelt fontosságú nemzeti örökségeink, identitásunk részei és Magyarország szimbólumai is egyben a mezőgazdasági célú genetikai erőforrásaink, a hazai haszonállat fajok és fajták, amelyek felkutatása, megőrzése és fenntartása mindannyiunk közös érdeke. Ezt a célt szolgálja a most megjelent felhívás.

Az „Állati genetikai erőforrások in situ megőrzésének támogatása" című pályázati támogatásra azon génmegőrzéssel foglalkozó természetes és jogi személyek, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek adhatnak be támogatási kérelmet, akik önként vállalják a védett őshonos, veszélyeztetett és fajtarekonstrukció alatt álló mezőgazdasági állatfajták fenntartásáért felelős tenyésztőszervezet által törzskönyvezett nőivarú egyedek, baromfifélék esetében vegyes ivarú állományok tartását. Emellett vállalják a jóváhagyott tenyésztési programban, fajtarekonstrukciós tenyésztési programban rögzített előírásoknak megfelelően az egyedek genetikai állományának in situ környezetben történő megőrzését.

A kedvezményezettek fajonként és fajtánként eltérő összegű, 35 euró/egyed/év összegtől 700 euró/egyed/év összegig terjedő, vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek a 2025. január 1-jével induló 5 éves kötelezettségvállalási időszak alatt.

A felhívások és az azokhoz kapcsolódó tájékoztató anyagok, mellékletek az Agrárminisztérium tematikus weboldalán, a https://kap.gov.hu felületen találhatók. Ezt az oldalt érdemes folyamatosan nyomon követni, hiszen minden pályázati felhívással kapcsolatos információ, valamint változás itt érhető el.

Forrás: Agrárminisztérium Sajtó

Indexkép: Pixabay