Az Amerikai Termőföld Tröszt (AFT) előrejelzése szerint a következő húsz évben az USA-ban várhatóan mintegy 300 millió acre föld (120 millió hektár) fog gazdát cserélni.

A spekulációk révén 2040-ig 7,5 millió hektár (azaz Magyarország szántóföld-vagyonánál 25%-kal nagyobb terület) kerülhet el az USA földvagyonából – fotó: pixabay.com

Ez egy nagyon meglepő kijelentés, mivel ez az ország teljes földvagyonának több mint egyharmadát jelenti, sajnos azonban az ügyletek nyomán az eladásra kerülő földek 25 százaléka nem mezőgazdasági termelők, hanem spekulációs céllal befektetők tulajdonába kerül, méghozzá több száz acre nagyságú tételekben.

Működő farmerek csak kisebb területeket vásárolnak és csaknem kizárólag a saját lakhelyük körzetében. Ők nemigen rendelkeznek elegendő szabad tőkével ahhoz, hogy ekkora földeket vásároljanak a jelenlegi 12 000 dollár/acre áron.

Ez azt jelenti, hogy a spekulációs földek kikerülnek a mezőgazdasági termelésből, az új tulajdonos legfeljebb egy kis részt tart meg bérbeadásra, mivel a föld hozadéka egyelőre magasabb a kamatnál.

A spekulációk révén 2040-ig 7,5 millió hektár (azaz Magyarország szántóföld-vagyonánál 25%-kal nagyobb terület) kerülhet el az USA földvagyonából, pontosabban a növényi termelés szolgálatából.

A földhasználattal foglalkozó amerikai közgazdászok többen tiltakozni kezdenek, ha időnként néhány száz hektárnyi föld az USA-ban kínai, illetve más külföldi tulajdonba kerül, pedig 1000 hektár föld termése (kukoricában kifejezve) legfeljebb csak 12 000 tonna lehet.

A fent említett 7,5 millió hektár értékesítendő területnek termelésből való kivonása révén viszont az ország éves termése legalább 60 millió tonnával lesz kevesebb, ez nem elsősorban az USA-t, hanem sokkal inkább az importra szoruló szegény országokat fogja érzékenyen érinteni, számukra ugyanis ez súlyos hiányt jelent majd.

Forrás: agriculture.com

Indexkép: pixabay.com