A tavaszi költés időszakában már kifejezetten veszélyesek a madarakra nézve bizonyos kertrendezési és felújítási munkálatok. A fák és bokrok kivágását, a gallyazást, illetve a felújítási munkálatokat is márciusig kellene elvégezni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleménye szerint.

Az MME szerint három olyan terület különíthető el, ahol a nem megfelelő tervezés és ütemezés évről évre visszatérő természetvédelmi és állatvédelmi problémát okoz. Ezek a következők:

• fák és bokrok kivágása,
• épületfelújítások kapcsán a fecskefészkek eltávolítása, valamint
• a sérült vagy áramütés-veszélyes fehérgólya-fészkek biztonságossá tétele.

Miért veszélyesek ezek a költés időszakában?

A bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadaraink költési szezonja már márciusban megindul a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Ezt követően számos fajnak másodköltése is van június-júliusban.

Az MME ezért már 2018 óta kampányol a rossz fa- és bokroskivágási szokások felszámolásáért. Novemberben és január végén arra hívják fel a figyelmet, hogy eljött az idő ezeknek a kerti, zöldterületi munkáknak az elvégzésére; ezek április-május környékén már kifejezetten károsak.

Az ingatlantulajdonosok és kivitelezők gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy a védett fecskéket és denevéreket is érintő épületmunkákhoz természetvédelmi hatóságtól kell engedélyt szerezniük – csak ennek birtokában és kizárólag a szaporodási időszak szünetében, ősztől tavaszig végezhetők el ezek a felújítások.

A fecskék száma rendkívüli mértékben megfogyatkozott

A fecskék száma az ezredfordulót követő másfél évtizedben riasztó mértékben megfogyatkozott. Pedig ezeknek a védett állatoknak az elpusztítása nemcsak törvénytelen, de érdekeinkkel is ellentétes.

A klímaváltozás egyik következményeként újabb és újabb szúnyogok terjesztette betegségek és rovarkártevők tűnnek fel hazánkban is. A fecskék, sarlósfecskék és denevérek ugyanakkor a legfontosabb szúnyogfogyasztó állatok közé tartoznak.

Az MME szerint a hatósági engedélyek beszerzését követően, a munkálatok során fontos lenne hatékonyan megakadályozni a fecskék visszaköltözését a munkálatok időtartama alatt. Ha pedig a felújítás nem lehetséges a fészkek megsemmisítése nélkül, műfészekkel kell pótolni azokat.

Az egyesület a fokozottan védett fehér gólyák téli viharokban sérült vagy áramütés-veszélyes módon épült fészkeinek megfelelő helyreállítására is felhívta a figyelmet, melyekkel március 31-ig végezni kell.

Tavasszal ezt teheted a madarakért

Költés idején is tehetsz a madarakért, például madáritató kihelyezésével. Fontos azonban, hogy fiókaszezonban – áprilistól augusztusig – már kifejezetten veszélyes a téli etetést folytatva magvakat tenni a madáretetőbe. A nyári etetés fiókák kínhalálához vezet, ugyanis nem tudják megemészteni a magvakat. A magevő madarak is rovarokat visznek a fiókáiknak, azt meg tudják emészteni a kicsinyeik.

Forrás: prove.hu

Indexkép: Shutterstock