A gazdálkodók számára a kinti, szabadban végzett munkák hagyományosan a szántással zárulnak, aztán jönnek a téli munkák – ezek leginkább a szezonban "elfáradt" traktorok és munkagépek karbantartásáról, ha szükséges, javításáról szólnak, természetesen, egy meleg műhelyben. De hogyan lehet optimális hőmérsékletet teremteni, miközben esetleg odakint röpködnek a mínuszok?
Ez általában nagy kihívás, hiszen a gépműhelyek, csarnokok a legtöbb esetben nagy méretűek, nehéz őket költséghatékonyan felfűteni. Ma már azonban többféle technológia áll rendelkezésre ehhez. A teljesség igénye nélkül néhányat most bemutatunk.
Az egyik lehetőség a dízel infrasugárzók telepítése. A gépek minimális áram és óránként 0,8-2,4 liter gázolaj felhasználásával termelnek hőt, mely infrasugárzás formájában károsanyag-kibocsátás mentesen fűti fel a belső légteret.
Nem mindegy, hogy a téli hónapokban milyen hőmérsékletű belső térben kell dolgoznunk – forrás: Pixabay
Létezik úgynevezett intelligens fűtőfólia, vagy film is, amit a padlóba, illetve a falba építenek be. Nagyobb csarnokban is gazdaságosnak bizonyulhat, mivel relatíve alacsony költséggel kivitelezhető, távolról is könnyen vezérelhető, fokra pontos hőmérsékletet biztosít és napelemes rendszer kombinálásával akár 0 forintos rezsiköltséggel üzemeltethető. S nem utolsósorban: helyigénye nulla.
Fűthetünk elektromos hőlégfúvókkal, melyek vitathatatlan előnye, hogy mobilak, nem zajosak, károsanyag-kibocsátásuk nulla, viszont (költség)hatékonyságuk a beltér méretétől függően kérdéses.
Léteznek gázolajos hőlégfúvók is, amelyek nagy hatékonysággal működő készülékek, ennek köszönhetően gyorsan képesek nagy mennyiségű meleg levegőt előállítani. Megfelelő szigetelés mellett 50 négyzetméter akár napi 1.9 liter gázolajjal melegen tartható.
További alternatíva az infravörös hősugárzók használata, melyek a levegő mozgatása (ventilátor) nélkül melegítik fel környezetüket, pontszerű, irányított, sugárzó fűtést biztosítva. Használatuk olyan helyeken ajánlott, amelyek hagyományos módszerekkel nem fűthetők gazdaságosan. Ezek általában szabályozható teljesítményűek, könnyen mozgathatók, így akár egy-egy gép szerelése közben el tudjuk helyezni a közelben is. Nincs károsanyag kibocsátásuk, zajszintjük csekély.
Felszerelhetünk elektromos fűtőpaneleket is, sokak szerint ez a jövő fenntartható fűtési módja. Esetükben azonban nagy hangsúlyt kell fektetni a tervezésre, a megfelelő méretezésre.