Április 21-én adták át a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári Smart Farm Tangazdaságát. A fejlesztés a digitális agráriumhoz és a precíziós gazdálkodáshoz szükséges technológiai elemeket felvonultatva, a fenntarthatóságot szem előtt tartva járul hozzá az intézmény korszerű képzési, kutatási és szolgáltatási tevékenységéhez. A Smart Farm kialakításának és eszközbeszerzésének bruttó összege 951,04 millió forint volt, az AXIÁL Kft.-től többek között Horsch vetőgépet, Manitou rakodógépet szereztek be a projekt keretében.
Az ünnepélyes átadón a Széchenyi István Egyetem az AXIÁL Kft.-vel írt alá együttműködési megállapodást, amely képzési és kutatási területekre is kiterjed. A megállapodást a vállalat részéről Pintér Zsolt írta alá, akit a helyszínen kérdeztünk arról, hogy miért tartja fontosnak az AXIÁL Kft. az egyetemmel való szoros együttműködést, és hogy várható-e valami újdonság az idén a gépválasztékban.
Az együttműködési megállapodás aláírói: dr. Szalka Éva, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar dékánja, Pintér Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezetője és dr. Filep Bálint elnök, egyetemi docens (Széchenyi István Egyetem) – Fotó: Agroinform
Rengeteg energiát fektet az AXIÁL Kft. az oktatásba. Mikor térülnek meg az ilyen befektetések, az ilyen együttműködésekre szánt munka?
A mezőgazdaságban általában igaz, hogy lassan térülnek meg a beruházások, a fejőházak építése például 20-25 év, mire azt mondhatjuk, hogy megtérült. Az oktatásra pedig, ha nem fordítunk pénzt, figyelmet, akkor a jövőt veszítjük el.
Nagyon fontos, hogy azokat a diákokat, akik az agrár-felsőoktatásba jelentkeznek, tehát alapvetően rendelkeznek mezőgazdasági érdeklődéssel, meg tudjuk szólítani szakmailag. A termőföld szeretete, vagy a természettudományos érdeklődés miatti fiatalos lelkesedés, érdeklődés nem tart ki örökké, és ezért mindent meg kell tenni az intézményekben, hogy hosszú távra a szakmához kössük ezeket a fiatalokat.
Olyan megoldásokat kell nekünk ezért kitalálni – ebben a piaci cégeknek, így az AXIÁL Kft.-nek is szerepe van –, melyek a hétköznapokban alkalmazott, kedvelt gyakorlatokat lemásolják. Ha például a fiatalok szívesen merülnek el a digitális eszközök ismeretében és használatában, akkor a traktorban és a szakmai gyakorlaton is ezekkel kell találkozniuk.
Nem csak a felsőoktatást tartjuk természetesen fontosnak, hiszen a MEGFOSZ-szal való együttműködésben gondozzuk a Legyél te is agrárgépész! programunkat, és igyekszünk több mezőgazdasági szolgáltatással foglalkozó céget rávenni arra, hogy legyenek partnerek a fiatalok megszólítását célzó munkában.
Nagy István agrárminiszter úr a Smart Farm Tangazdaság átadóján azt mondta köszöntőjében, hogy nem csak a jövő fontos, hanem a jelen is. És ez talán nem is kíván komolyabb magyarázatot, ha például a terménypiaci helyzetre vagy az új támogatási rendszer elindulására gondolunk. Mi az, amire ön szerint fókuszálni érdemes most a gazdálkodóknak?
Szerintem most az lenne a legfontosabb, hogy mindenki tudatosítsa, hogy rendkívül rövid idő alatt megváltoznak a körülmények, és ezekre a változásokra valamilyen módon, tudás alapon lenne ideális választ adni,
a reakcióidőn kellene javítani mindenkinek.
Én is azt szoktam mondani a munkatársaimnak a beledi szarvasmarha-telepünkön, hogy amiről este döntést hoztunk a másnapi teendőket illetően, azt reggel le kell ellenőrizni, hogy biztos minden feltétel ugyanaz-e, és ideális döntést hoztunk-e előző este.
Aki a tudáslapon működő alkalmazkodást gyorsan meg tudja tanulni, és nem fél a 20 éves rutinoktól eltérni, meg fogja tapasztalni ennek pozitív eredményét.
Horsch Pronto 4 DC + SingularSystem vetőegység került a Smart Farm Tangazdaságba – Fotó: Agroinform
Mégis sok a kétség és a bizonytalanság, kétség a gazdálkodók egy részénél, ha például a precíziós gazdálkodás és az adatlapú döntéshozatal kerül szóba. Milyen észérvet lehet felhozni az alkalmazkodás, a technológiaváltás mellett?
Nekünk, forgalmazóknak is nagy a felelősségünk, hogy olyan technológiát, gépet ajánljunk a gazdáknak, amelybe beruházva nagyon rövid időn belül forintra váltható pozitív eredményt kapnak. Ha ezekben a modernizációs dolgokban csak a reklám ízét érzik, rengeteg pénzt elköltenek fejlesztésekre, de nem lesz eredménye, nem lesz hatékonyabb, könnyebb, jövedelmezőbb a termelés, akkor ki fognak ebből ábrándulni és nem folytatják, amit elkezdtek. Akkor pedig nem fognak jönni azok az eredmények, amelyek egyénileg is sikerre viszik a gazdálkodókat és az egész ágazat fejlődését szolgálják.
Talán az a kulcs, hogy nem szabad nagy lépésekben gondolkodni. Amikor 1996-ban elkezdtünk gépforgalmazással foglalkozni, akkor például ha eladtunk egy viszonylag kisebb értékű, de nagyon jó minőségű műtrágyaszórót egy gazdálkodónak, ami jól bevált a gyakorlatban, akkor utána már volt lehetőség arra, hogy további ajánlatokat mutassunk be, mert bíztak bennünk a gazdák. Most, a technológiaváltás idején is erre törekszünk. Apró, de egymásra épülő lépéseket kell ajánlanunk, amelyek forintra válthatóak és utána szívesebben mélyednek el jobban a témában. És főleg a mai fiatal generációnak, ha olyan dolgokat tudunk a kezükbe adni, aminek látják az eredményét, rájuk méginkább igaz, hogy nyitottabbak lesznek.
Az Axiál Kft. tervezi-e, hogy valamilyen gépújdonságot hoz be a piacra?
A holland Vervaet önjáró hígtrágya-kijuttató forgalmazására kizárólagos szerződést írtunk alá, és terveink szerint a hódmezővásárhelyi állattenyésztési kiállításon be is tudjuk mutatni. A hígtrágya jelentősége folyamatosan nő a műtrágyához való hozzájutás nehézsége miatt, viszont jelentős környezetvédelmi kockázatai vannak a felhasználásának. Ez a gép most egy ideális megoldást fog kínálni a gazdáknak erre a kihívásra, új és gyári garanciával felújított gépeket forgalmazunk hamarosan.