A legyek igazán kellemetlenek tudnak lenni, ráadásul számos betegséget is terjesztenek. Ráadásul egy pillanat alatt berepülnek az otthonunkba, és néha órákig üldözzük őket, hogy megszabadulhassunk tőlük. Azonban vannak olyan tippek, amelyek segítségével nem vágynak majd a legyek az otthonunkba. A légy ugyanis nem egy regényhős, és nem jó mindhalálig.
A bazsalikom jelzi a légynek, hogy kívül tágasabb
A bazsalikom messzire űzi a legyeket, ráadásul még a szúnyogokat is, így érdemes belőle egy cseréppel tartani a bejárati ajtó és az ablakok közelébe is. Sőt, tartsunk belőle az otthonunkon belül is, hogy még egyértelműbb legyen a jelzés a legyek felé, hogy kint tágasabb.
Habár a bazsalikommal főként őrölt formában és zacskóban találkozhatunk, sokkal erőteljesebb ízt ad, ha frissen szedjük le, és így kerül az ételekbe. Kiváló levesek, sültek, főzelékek, saláták és szószok ízesítéséhez, de tea is készíthető belőle. De nem csak ízletes, gyógyhatással is bír. Javítja az étvágyat, jót tesz az emésztésnek, és még a köhögést is csillapítja. A kerti bazsalikom leveléből készült tea kitűnő gyomorrontás és étvágytalanság esetén, de segít bélrenyheség és puffadás ellen is. Külsőleg alkalmazott alkoholos kivonata segíti a sebgyógyulást.
A növény cseranyagai és illóolajai a felfúvódást csökkentik. A bazsalikom emellett csökkenti a magas vérnyomást, és megvéd a stresszes állapot kialakulásától. A leveléből kinyert lé bőrgyulladásokra és rovarcsípésekre is kiváló, antibakteriális hatása miatt torokgyulladásoknál öblögetőszerként, és nehezen gyógyuló sebek esetében is szívesen alkalmazzák.
A kertben is jó szolgálatot tesz, hiszen nem véletlenül vetik gyakran a biokertészek a veteményesbe. A paradicsom szomszédságában például nagyon hasznos, hiszen erős illatával távol tartja a kártevőket.
A bazsalikom nagyon kedveli a meleg, félárnyékos helyeket. A bazsalikom mediterrán fűszernövény, ezért minimum hat órán keresztül szüksége van naponta a napsütésre. Minél kevesebb fény éri, annál alacsonyabb lesz a levelek illóolaj tartalma.
Homokos talajba szokták vetni, május környékén., de a palántákat is ilyenkor érdemes kiültetni, 20–30 cm-es távolságra egymástól. A gödörbe szórjunk egy kevés komposztot, majd ültessük el a palántát olyan mélyre, mint amilyen mélyen a cserépben volt. Töltsük fel az ültetőgödröt virágfölddel és jó alaposan öntözzük be a talajt a növény körül.
A levendula sem marasztalja a legyeket
A levendula elűzi a legyeket, a szúnyogokat és a molyoknak sem jó barátja. A levendula legjobban a homokos, vagy kavicsos, jó vízelvezetésű talajt kedveli, és imádja a napsütést. Extrém hőségben is kiválóan érzi magát. Jobban viseli a szárazságot, mint a túlöntözést. Ha nincs kertünk, akár balkonládában is tarthatjuk, azonban így több öntözésre van szüksége, mint kerti társainak. A levendulát a legegyszerűbben palántáról lehet szaporítani, de akár dugványozással, vagy magvetéssel is szaporítható.
Ezek a növények sem a barátai a legyeknek, szúnyogoknak
A babérlevél nem csak a krumplifőzelékben kiváló, hanem elűzi a legyeket is. A snidling elkergeti a sárgarépalegyet, a japán cserebogarat és a levéltetveket. A kapor segít megszabadulni a levéltetvektől, a takácsatkáktól míg az édeskömény elűzi a levéltetveket, a csigákat és a meztelencsigákat. A citromfű segít a szúnyogokkal szemben, a kakukkfű pedig a liszteskét, a paradicsomhernyót, a kis káposztalegyet és a gyapottok bagolylepkét is távol tartja.
A borsmenta és a rozmaring is nyugodtan kerülhet az ablakba és a bejárati ajtó mellé, mert segítenek távoltartani a legyeket. De a legyek kifejezetten kellemetlennek találják a szegfűszeg illatát, így ha egy félbevágott citromba szurkáljuk a szegfűszeget és az ablakpárkányra helyezzük, nem csak a legyektől szabadulunk meg, de nyerünk egy csodálatos illatú, természetes lakásillatosítót is.
A légy betegségeket terjeszt, ezért nem árt, ha nem jut be az otthonunkba. Fotó: Shutterstock
De a fokhagyma és a hagyma erős illata ugyanígy távol tudja tartani a legyeket, igaz, az embereket is, hiszen nem ez a legkellemesebb illatosító az otthonunk számára. De a citromfű, a teafaolaj, az eukaliptusz és a levendula illóolaja is távolt fogja tartani a legyeket az otthonunktól, akár diffúzorban, akár egy vízzel töltött szórófejes palackban vetjük be néhány cseppjüket.
Apró trükkük a legyek ellen
A szúnyogháló természetesen nem fog fellázadni, hogy a legyeket is távol kell tartania, így hasznos, ha minden nyílászárónkra kerül belőle. De a ventilátor sem csupán a meleg ellen jó. A legyek utálják a légmozgást, így könnyedén távol tudjuk őket tartani, ha bekapcsoljuk.
De az is nagyon fontos, hogy rendszeresen takarítsuk az otthonunkat, ne hagyjunk elől ételmaradékot és a szemetet is gyakran vigyük ki. Ha bármi kiömlött, azt azonnal takarítsuk fel, és a gyümölcsöket is inkább a hűtőszekrényben tároljuk, ne a konyhapulton.
A tiszta otthon rendes ház ugyanis nem tartozik a legyeket motiváló kifejezések közé.