A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) idén is teljes körű segítséget nyújt a gazdálkodóknak az egységes kérelmek benyújtásában, mégpedig közel 700 falugazdász-tanácsadó közreműködésével. A szakemberek az előző évekhez hasonlóan idén is alapos elméleti és gyakorlati képzést kaptak, hogy naprakész tudással támogathassák a kamarai tagokat a támogatási kérelmek beadásában.

A felkészítés a Magyar Államkincstárral együttműködésben zajlott, amely során a falugazdászok és a szaktanácsadók részletesen megismerkedtek az aktuális kérelembeadási szabályozással és a vonatkozó jogszabályi előírásokkal. A képzések végeztével a résztvevők vizsgát is tettek, hogy biztosítsák a megszerzett tudás alkalmazhatóságát a gyakorlatban.

Kiemelt figyelmet kaptak az erdészeti témák, amelyeket külön képzéssorozatban dolgoztak fel. Ezeken nemcsak a falugazdászok, hanem erdészeti szakirányítók, szaktanácsadók és regionális szakértők is részt vettek. A tudásfrissítés részeként továbbá regionális szinten is tartanak személyes képzéseket, ahol a résztvevők áttekintik a legfrissebb jogszabályváltozásokat, az elektronikus felület módosításait, valamint a korábbi évek során tapasztalt gyakori hibákat.

A NAK határozott célja, hogy minél hatékonyabban és zökkenőmentesen segítse a gazdálkodókat az adminisztrációs terhek csökkentésében, különösen annak fényében, hogy az egységes kérelmek beadása évről évre összetettebbé válik a változó uniós agrárpolitikai szabályozás miatt.

A tavalyi évben például 159 551 kérelmet nyújtottak be a jogvesztő, június 10-i határidőig, melyből több mint 104 ezret a NAK falugazdászainak közreműködésével rögzítettek a gazdálkodók. Ezek a kérelmek közel 1,65 millió hektárnyi területet érintettek, ami jól mutatja a kamara kiemelt szerepét a támogatások lehívásában.

A NAK a megnövekedett feladatok miatt 2024-ben 170 fővel bővítette falugazdász-hálózatát, így a közel 700 fős szakértői gárda áll majd a gazdálkodók rendelkezésére az idei kérelembeadási időszak során.

Indexkép: Pixabay