Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság augusztusi jelentése szerint a klórpirifosz és klórpirifosz-metil hatóanyagok feltételezhetően genetikai és idegrendszeri elváltozásokat okozhatnak. Ennek következtében az Európai Bizottság azt javasolja a tagállamoknak, hogy ne újítsák meg a hatóanyagok felhasználási engedélyét – közölte a fruitveb.hu.

2020 január 31-én jár le a növényvédő szerek felhasználhatósága – fotó: Pixabay

A klórpirifosz az egyik legszélesebb körben használt rovarirtó a világon. Az Unióban 2006-ban került engedélyezésre és 2020 január 31-én jár le a felhasználhatósága, amely után tilos lesz hatóanyagot tartalmazó termékek forgalmazása és felhasználása.

Miért is okoz problémát a betiltása?

A korábban említett két hatóanyag különösen a Távol-Keletről érkező barna márványpoloska elleni védelemben játszik kulcsszerepet. Főleg a déli tagállamokban okoz óriási károkat a rovar, de az utóbbi években hazánkban is elterjedt.

Olaszországban a 2018 évi körtetermés közel felét nem tudták eladni a poloskák okozta kártétel miatt ezzel csaknem 300 millió eurós kárt okozva az ágazatnak.

Magyarországon leginkább az alma, körte, paradicsom, paprika, szárazbab állományokban okozott nagyobb mértékű károkat. A fruitveb értesülései szerint 2019-ben volt olyan termelő, akinél körtében 100, almában 30-40 százalék terméskiesést okoztak a márványpoloskák. A károsított paprika és paradicsom sok esetben még leértékelt áruként sem eladható.

Eddig többé-kevésbé sikerült kordában tartani a poloskákat – fotó: Pixabay

Az ázsiai márványpoloska a rovarirtó szerek többségével szemben nagymértékű ellenálló képességet fejlesztett ki. A jövőben már nem használható szerek azon kevés rovarirtó szerek közé tartoztak, amelyek elfogadható hatékonysággal rendelkeztek.

Tény, hogy mivel a klórpirifosz és klórpirifosz-metil hatóanyagok minden rovart pusztítottak, így a poloskák természetes ellenségeit is, környezeti aggályokat vetettek fel, viszont a kártevő populációk a segítségükkel valamilyen szinten kordában voltak tartva.

A kérdés, amire egyelőre még nincs válasz az az, hogy mi lesz addig, amíg nem születik meg egy hatékony helyettesítő megoldás.