modernfarmer.com, angol nyelvű hírportál egy nagyon érdekes fejtegetést közölt a növényi kórokozók elleni védekezés jövőbeni lehetőségeiről. A növényvédelem egyik legelterjedtebb eszköze jelenleg a vegyszerekkel történő permetezés, bár egyre jobban terjednek a biológiai védekezési módszerek is. Ennek során azonban a vegyszerek egy része óhatatlanul elvész, és károsítja a környezetet.

Benedetto Morelli, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) szakértője szerint a kipermetezett vegyszerek 50-90 százaléka veszhet kárba. Ráadásul a klímaváltozás még jobban megnehezíti a növényvédők dolgát.

Ezért egy nemzetközi növényvédő csoport (Szingapúrban és az amerikai Cambridge-ben) kidolgozott egy elképzelést, amely a kórokozók elleni anyagokat vakcinák formájában juttatná be  a növények szervezetébe. A felvetés meglehetősen bizarrnak tűnik, de a kísérletekben a védőanyagok bejuttatásához selyemfibroin tűket alkalmaztak, és bebizonyították, hogy a vakcinázás elméletileg járható út.

Egyelőre még van pár akadály, de hamarosan megtörténhet a gyakorlati megvalósítás is - fotó: pexels.com

Az teljesen biztos, hogy a növényvédő szerek abszolút célzott helyre jutnak, és minimális veszteség környezetszennyezése elhanyagolható. A gyakorlati megvalósításhoz azonban még számos technikai akadályt kell leküzdeni, így az csak hosszabb távon képzelhető el.

A kutatások eddigi eredményeit az Advanced Materials folyóiratban közölték.