A Bordeaux-i Egyetem kutatói – francia szőlőtermesztőkkel együttműködve – kimutatták, hogy a klíma szárazabbra fordulása kedvező lehet a szőlőtermesztés szempontjából, mivel a szőlőt károsító gombák és egyéb kórokozók terjedésének a nedves, páradús időjárás kedvez – olvashatjuk a phys.org portálon.
A szárazság kedvező hatással lehet a szőlőtermesztésre? – Fotó: pxfuel.com
A szárazság ugyanis a növényi sejteken belül lassítja a víz mozgását, és ezáltal a gombák által termelt toxinok terjedését.
A gombabetegségek mellett a szőlőkben a legnagyobb kárt az ültetvények élettartamát megrövidítő, „esca" nevű korai tőkepusztulás okozza, amelynek hatására a hét évnél öregebb tőkék nagy része elpusztul.
A francia INRA kutatóhálózat szakértőinek legutóbbi vizsgálatai kimutatták, hogy a szárazság az „esca" kórokozójának kifejlődését is késlelteti. Ezek a betegségek, illetve kórokozók többnyire a levelek nekrózisához és a fürtök számának nagyon jelentős csökkenéséhez vezetnek, amiben a nedves időjáráson kívül természetesen más tényezők is közrejátszanak.
A száraz időszak kedvező hatása gyakorlatilag meglepetésként éri a szőlőtermesztőket mivel az utóbbi évtizedekben egyre nehezebben tudnak megbirkózni a szóban forgó betegségekkel, és azok hatására az európai ültetvények állapota folyamatosan romlik.
Ez azt jelenti, hogy a szárazság terjedésének valami kedvező hatása is lehet a növénytermesztésre.