A szép fű a kert ékessége. Még akkor is szeretjük, ha sokat kell vele foglalkozni, hiszen csak akkor lesz igazán mutatós, ha rendszeresen törődünk vele. Azonban gyakran gyomok csúfítják el a füvünket, ami azon túl, hogy nem a legszebb látvány, még egyéb negatívumokkal is együttjárhat. A gyomok például sok betegséget terjeszthetnek, és persze elvonják a fűtől a tápanyagot és a nedvességet is. Azonban tehetünk azért, hogy a füvünkben ne vessék fel a fejüket a gyomok. A gyepünk gondozása, a gyepszellőztetés, a tápanyag utánpótlása és a helyes öntözés mind nagyon sokat tehet a gyommentes fűért.
Erre ügyelj a gyommentes fűért
1. Nagyon fontos, hogy rendszeresen nyírjuk a füvet. A legjobb, ha kéthetente végezzük el a fűnyírást, hiszen így a beporzó rovarok is jól járnak, és a kertünk sem lesz elhanyagolt. A gyomok akkor ütik fel a fejüket a leginkább, ha a fű el van hanyagolva, és nem nyírjuk rendszeresen. Éppen ezért fontos, hogy ne hagyjuk a fűszálakat 4-6 cm-nél se rövidebbre, se magasabbra nőni, hiszen ez a fűmagasság árnyékolja a talajt és nem engedi, hogy a gyomok magjai kicsírázzanak.
2. De nem csak a fűnyírás, a gyepszellőztetés is nagyon fontos ahhoz, hogy a füvünk gyommentes legyen. A gyepszellőztetést évente két alkalommal, tavasszal és ősszel érdemes elvégezni. A gyepszellőztetés során az elhalt, elsárgult növényi részeket távolítjuk el az élő szálak közül, és meglazítjuk a talaj tetejét. Ez azért fontos, mert így semmilyen akadály nem állhat útjába a gyepet érő víznek és levegőnek, hogy szabadon átjárja azt. A gyökérzet így több levegőhöz jut, a talajnak pedig sokkal jobb lesz a vízáteresztő képessége.
Az első lépés egy alapos fűnyírás, de ilyenkor ne hagyjuk 3 cm-nél magasabbra a fűszálakat, hiszen így férünk hozzá a legjobban a talajhoz. Nem árt a szellőztetés után végigmenni a területen a fűnyíróval, hogy teljesen egyenletes felszínt kapjunk, majd szórjunk el pár maroknyi fűmagot is. A frissítés egészen biztosan jót fog tenni a gyepnek.
Ezután pótoljuk a fű tápanyagveszteségét, majd alaposan öntözzük meg. Ezután hagyjuk egenerálódni a gyepet, és növekedni az újonnan vetett fűmagokat. A következő fűnyírással várjunk addig, amíg a régi fűszálak (tehát nem az újonnan vetettek) elérik a 8 cm-t. Ekkor vágjuk vissza körülbelül 4-6 cm magasságúra a füvet. Ügyeljünk az öntözésre, hiszen gyepszellőztetés után a gyep hajlamos a kiszáradásra.
3. Az öntözés és a tápanyagok utánpótlása is rendkívül fontos, ha gyommentes gyepet szeretnénk. Ha jól tápláljuk és rendszeresen öntözzük a füvet, akkor az sűrű lesz, tele lesz energiával, így nem enged teret a gyomoknak. Nagyon fontos, hogy ne hagyjuk kiszáradni a füvet, de ne is álljon a pangó vízben. Inkább ritkábban öntözzük a füvet, de akkor hosszabb ideig, hogy a fű gyökerei minél mélyebbre tudjanak lenyúlni. Ha gyakran öntözzük a füvet, az öntözések azonban mindig rövid ideig tartanak, a fű meg fogja szokni, hogy a gyökereknek a talajszint közelében kell maradniuk, hiszen onnan juthatnak hozzá a vízhez. A fű mély gyökerei segítenek kiszorítani a sekélyen gyökeresedő gyomokat. A pangó víz pedig öröm a gyomok számára.
4. Amikor azt látjuk, hogy gyom nőtt a fűbe, azonnal szabaduljunk meg tőle. Fontos, hogy mindig gyökerestől távolítsuk el a gyomokat, és ha foltokban vették át a fű helyét, akkor a kopasz részekre tavasszal vagy kora ősszel szórjunk új fűmagot. Amennyiben ügyelünk erre, úgy a sűrű fű ki fogja szorítani a gyomokat. Különösen ügyeljünk a gyep szélére, hiszen itt jelennek meg leggyakrabban a különféle gyomnövények.
Erre figyelj oda a fű öntözésekor
A füvet nem elég öntözni. Azt is fontos tudni, hogyan öntözzük, hogy biztosan ne ártsunk neki.
1. Mindig igazítsuk az öntözés mértékét az aktuális időjárási viszonyokhoz. Ha magunk öntözünk, akkor hagyjuk ki, vagy többszörözzük meg az öntözést. Ha pedig automata öntözőrendszert használunk, azt érdemes eszerint átprogramozni.
2. A talajt is vegyük figyelembe az öntözéskor. Amíg a kötött talajon öntözéskor vízszintesen terül a folyadék, addig a homokos talaj rögtön beissza azt, így a vízcseppek ebben az esetben függőlegesen mozognak.
A gyommentes fű nem csak álom. Tehetünk érte, hogy megszabaduljunk a gyomoktól. Fotó: Shutterstock
3. Ne locsoljuk naponta a gyepet, csupán akkor, ha valóban nagyon meleg van, és tartósan 30 Celsius-fok feletti a hőmérséklet. Soha ne állítsuk a gyepnél az öntözést csepegtetőre, hiszen akkor is csak a felszín közeléből juthatnak kellő mennyiségű folyadékhoz a fűszálak. Ha nincs időnk öntözni, akkor sem megoldás a pár perces öntözés. Ilyenkor inkább hagyjunk ki egy napot, és másnap alaposan öntözzük meg a gyepet.
4. Mindig annyi vizet juttassunk a gyepre, amennyit elbír a talaj, és ne álljon a felesleges, pangó vízben a fű. Mivel a gyomok többsége nagyon is kedveli a pangó vizet, különösen az egynyári perje és a muharfélék. A gyep pedig fulladozni fog egy ideig, majd feladja.
5. Ha nem szeretnénk, hogy gombás fertőzések támadják meg a füvet, mindig hagyjuk felszáradni azt két locsolás között. Persze ez természetesen nem azt jelenti, hogy kiszáradjon, csupán legyen elég ideje ahhoz, hogy már ne legyen nedves, amikor a következő alkalommal a kezünkbe vesszük a locsolócsövet, vagy bekapcsol az automata locsoló.
6. Vessük el az esti locsolás tévhitét! A füvet a nyári, meleg időszakban ne öntözzük este, ekkor ugyanis a talaj fel van melegedve, és a víz hatására nagy lesz a kipárologtatás, így a fű hamarosan a gombás fertőzések melegágya lehet. Időzítsük inkább az öntözést reggelre, amikor még nincs napsütés, de a fűnek elég ideje lesz felszáradni estig.
A füvet nem elég öntözni, ápolni is kell
A fűnek nem elég a víz, tápanyag pótlásra is szüksége van. A növények, így a fű számára is, a legfontosabb tápanyagok a nitrogén (N), amely a növekedést segíti, a foszfor (P), amely a gyökérképződést támogatja, és a kálium (K), amely erősíti a sejtfalat, szabályozza a vízháztartást és segít a fűnek, hogy jobban átvészelje a telet. A fotoszintézishez pedig magnézium (Mg) és vas (Fe) szükséges.
A gyepműtrágyákból sok fajta létezik, így mindig a fű korát és az adott évszakot figyelembe véve válasszunk. Tavasztól kezdődően a sok öntözés hatására a fű folyamatosan növekszik, így folyamatos tápanyag utánpótlásra van szüksége. Érdemes tehát havonta-kéthavonta rendszeresen tápanyagot juttatnunk a gyepünk részére.
Tavasszal főleg nitrogénben gazdag műtrágyára van szüksége a gyepnek, amellyel meg tudjuk erősíteni a hosszú, téli hónapok után. Ha ezt megadjuk neki, akkor 8-10 hétig nem szükséges újabb tápanyagot pótolni. Nyáron azonban újabb dózisra van szüksége, melyet érdemes legalább kéthavonta megadni neki. Azonban ekkor már nem elég csak a nitrogént pótolni, hiszen ekkor a levélzet megnyúlna, és ritkásnak tűnne. Így hát érdemes minden szükséges tápanyagot megadni neki a nyár folyamán.
Ősszel fel kell készíteni a téli hideg időkre, így ekkor érdemes káliumban gazdag összetételű műtrágyát használni. Ezzel nagyban tudjuk segíteni a fű fagytűrő képességét. Amellett, hogy pótoljuk a gyep tápanyag szükségletét, nagyon fontos, hogy a fűnyírások után soha ne maradjon a gyepen a kaszálék, és tisztítsuk meg a ráhullott ágaktól, levelektől is, hogy elkerüljük a gombás fertőzéseket.
Ha tehát gondozzuk a füvet, sokat tehetünk azért, hogy ne legyen gyomos.