A különböző peszticidek engedélyezésénél általában nem veszik figyelembe az egy területen alkalmazott többféle peszticid együttes hatását – írja a phy.org. Ugyanis ritkán fordul elő, hogy egy területet csak egy fajta növényvédő szerrel kezelnek, több szer egyszerre történő alkalmazása pedig különböző – esetleg az eredeti céllal ellentétes – hatást válthat ki.

Méh

Nemcsak a különböző permetszerek, hanem a peszticidek közötti kölcsönhatás is fokozott veszélyt jelenthet a méhekre. – Fotó: pixabay.com

Ezért itt is azt a humán gyógykezelésben alkalmazott gyakorlatot kellene alkalmazni, hogy az orvos egy gyógyszer felírása előtt mindig megkérdezi a beteget, hogy szed-e más gyógyszert. Ezt a peszticidek használatánál is vizsgálni kellene, különös tekintettel arra, hogy a halmozottan – egy év alatt többször kipermetezett – rovarirtókkal terhelt környezet bizonyítottan káros a méhek számára. Ez fokozottan érvényes a szisztemikus hatású peszticidek esetében.

Az USA méhcsaládjainál a méhviaszban tucatnyi (egyes kaptárakban közel 40) mérgező vegyszerrel való fertőzöttség mutatható ki, ami nagyon aggasztó, és arra utal, hogy a növénytermesztés területei egyre inkább káros környezetet képeznek a méhek számára.

A legutóbbi két évtizedben publikált tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy a többféle peszticidhatásnak egyszerre kitett méhek szaporodása és működése – a vadvirágos rétek és egyéb területek beszűkülésével – nagyon nehezen biztosítható. A poszméhek és egyéb vadon élő beporzók helyzete még inkább aggasztó. Ezért a növényvédő szerek engedélyezésénél és alkalmazásánál fokozott figyelmet szükséges fordítani a pótolhatatlan szolgálatot teljesítő beporzók védelmére.