Több ország szakértői megállapították, hogy a szerves hulladékoknak a fekete katonalégy segítségével állati fehérjévé és műtrágyává történő feldolgozása több előnnyel járó, alacsony költségű üzleti lehetőség, amelynek a trópusi és szubtrópusi országokban kiemelkedő jelentősége van, mivel ott az északabbra fekvő országokhoz képest nagyobb mennyiségben keletkeznek az alapanyagul szolgáló szerves hulladékok.

Ez az eljárás a más célra nem használható, illetve jórészt a környezetre káros anyagokból állít elő olyan termékeket, amelyekből viszont – főleg a fejlődő országokban – jelentős hiány van.

Azt  is kimutatták, hogy a fekete katonalégy lárvák által termelt fehérje – más rovarokhoz képest kedvezőbb összetételű, és hatékonyabb takarmányforrást jelent a háziszárnyasok és a sertések számára.

A közelmúltban kenyai farmerek egy csoportja, nemzetközi szervezetek támogatásával fogott bele egy ilyen vállalkozásba, amelynek előkészítéséhez egy egyhetes bemutatót, illetve képzést szerveztek, főleg az International Water Management Institute (IWMI) által kidolgozott tenyésztési és gyártási technológia ismertetésével.

Dr. Noah Adamtey, az IWMI vezető kutatója hangsúlyozta, hogy a hulladékok eltüntetése (ártalmatlanítása) önmagában jelentős haszon, amit a felhasználható fehérje értéke tovább növel.

A hasznosítást illetően szakértők fontosnak tartják a rovaroktól való idegenkedés és félelem eloszlatását, tudatosítva, hogy a tenyésztett rovarok tiszták és semmiféle fertőzési veszélyt nem jelentenek.

Forrás: cgiar.org

Indexkép: pixabay.com